Nasprotniki Slovenije in največji zvezdniki v skupini C

Rubrika: EuroBasket 2015

EuroBasket 2015 se nezadržno bliža in tri dni pred začetkom prvenstva je čas, da nekoliko pobližje spoznamo nasprotnike slovenske reprezentance v skupini C in najboljše igralce posameznih reprezentanc.

HRVAŠKA

Ena od štirih gostiteljic letošnjega EuroBasketa, tekmovanje začenja motivirana, kot že dolgo ne. Podvig izpred dveh let, ko so se v Ljubljani povzpeli do četrtega mesta, je še bolj dvignil apetite po tem, da hrvaška reprezentanca prvič po letu 1995 in EuroBasketu v Grčiji, poseže tudi po eni izmed medalj. Kljub lanskemu desetemu mestu na svetovnem prvenstvu v Španiji, se želje športnih navdušencev, ki bodo svojo reprezentanco bodrili v Zagrebu, ne spreminjajo.

Ekipa, ki jo bo letos vodil Velimir Perasović, je mešanica mladih zvezdnikov, in izkušenih veteranov, ki se odlično ujamejo med seboj. Nesporni vodja reprezentance je Bojan Bogdanović, ob njem pa sta tu še Dario Šarić in Ante Tomić, prihodnost hrvaške košarke predstavlja Mario Hezonja, prepotrebno veteransko pomoč pa nudijo Roko Leni Ukić, Luka Zorić in Marko Tomas, seveda že precej oddaljeni od svojih najboljših košarkarskih dni. Zanimivo pa je, da nihče od igralcev v hrvaški reprezentanci, ni starejši od 31 let.


GRČIJA

Grčija na Hrvaško po nekaj sušnih prvenstvih, brez odmevne uvrstitve, prihaja z eno izmed najmočnejših ekip v zadnjih letih. Lani, v Španiji, so Grki tekmovanje zaključili na devetem mestu, kljub petim zmagam in le enem porazu. Grki so prvi del prvenstva zaključili neporaženi, nato pa v osmini finala klonili proti kasnejšimi svetovnim podprvakom, Srbom. Leta 2013 so bili na EuroBasketu v Sloveniji enajsti. Med tri najboljše reprezentance Stare celine se je Grčija tako nazadnje povzpela leta 2009, ko je slovenski reprezentanci izpred nosu speljala bronasto medaljo.

V reprezentanci so trije igralci iz Lige NBA (Kostas Papanikolaou, Giannis Antetokounmpo, Kostas Koufos), ogrodje pa seveda sestavljajo premeteni košarkarski mački, Vassilis Spanoulis, Nikolaos Zisis, Ioannis Bourousis in Grorgios Printezis. Selektor grške reprezentance, Fotis Katsikaris, bo imel tako ogromno orožij, s katerimi se bo lahko po robu postavil tudi najmočnejšim reprezentancam Evrope.


MAKEDONIJA

Makedonska reprezentanca bo nastopila na svojem četrtem zaporednem EuroBasketu, pred tem pa kar deset let niso nastopili med najboljšimi evropskimi reprezentancami. Na Poljskem, leta 2009, so zasedli spodbudno deveto mesto, na EuroBasketu 2011 pa je sledil pravi šok. V pozitivnem smislu, seveda. Makedonci so igrali verjetno najlepšo košarko na prvenstvu, na enajstih tekmah so morali nasprotnikom le štirikrat priznati poraz, to pa je bilo dovolj za končno četrto mesto, pa še to so na tekmi za tretje mesto, le za štiri točke izgubili proti Rusiji.

In čeprav je celotna makedonska javnost z nestrpnostjo pričakovala EuroBasket 2013 v Sloveniji, pa je tam Makedonija, pod vodstvom slovenskega stratega, Aleša Pipana, popolnoma razočarala – izpadla je že po prvem delu prvenstva, edino zmago na petih tekmah, pa zabeležila nad Srbijo.

Brez Todorja Gečevskega, Pera Antića in Boja McCaleba, so možnosti Makedoncev, za preboj v drugi del prvenstva, tudi letos zelo slabe.


NIZOZEMSKA

Morda je težko verjeti, ampak letošnji EuroBasket, bo za reprezentanco Nizozemske, že petnajsti v zgodovini! Res pa je, da so Oranžni na prvenstvu Stare celine nazadnje nastopili daljnega leta 1989. Največji uspeh so dosegli šest let pred tem, ko so se v Franciji povzpeli na visoko četrto mesto.

V letošnjem pripravljalnem obdobju so Nizozemci odigrali kar 15 pripravljalnih tekem. Izgubili so prvih pet, nato so jih pet zmagali, sledil pa je nov niz petih zaporednih porazov. Na letošnjem prvenstvu Nizozemci zagotovo veljajo za »outsiderje«, zanimivo pa bo videti, če jim bo prvič po letu 1987, uspelo zabeležiti zmago na EuroBasketu.


GRUZIJA

Poleg Nizozemske, je tudi Gruzija reprezentanca, od katere nihče ne pričakuje nekih velikih presežkov in odmevnega rezultata. Tako je EuroBasket 2015 za Gruzijce tretje zaporedno evropsko prvenstvo, pred tem pa gruzijski reprezentanci nikoli ni uspelo uvrstiti na nobeno od treh velikih mednarodnih tekmovanj (svetovno prvenstvo, EuroBasket, olimpijske igre).

Kljub temu, pa je Gruzija na dosedanjih dveh EuroBasketih, v Litvi in Sloveniji, zabeležila tri zmage, in se v Litvi povzpela celo do visokega enajstega mesta. Zanimivo je, da se bo slovenska reprezentanca še tretje evropsko prvenstvo zapored v prvem delu prvenstva srečala prav z reprezentanco Gruzije. Do zdaj so bili naši dvakrat uspešni, a vsi se spomnimo, koliko težav so Gruzijci povzročali, takrat še varovancem Božidarja Maljkovića, v celjski dvorani Zlatorog.


Zvezdniki skupine C

Zaza Pachulia (Gruzija/Dallas Mavericks)

PachuliaNajvečji zvezdnik gruzijske reprezentance je brez dvoma Zaza Pachulia, ki ga dve leti nazaj na EuroBasketu v Sloveniji, nismo videli. Kljub temu se je Pachulia lani uspešno vrnil v reprezentanco in v kvalifikacijah za letošnje prvenstvo dosegal 17,5 točk in 7,8 skokov na tekmo.

211 centimetrov visoki center, ki je 10. februarja dopolnil 31 let, je v Ligi NBA preživel že 12 sezon, poleti pa podpisal pogodbo z Dallas Mavericksi. V minuli sezoni je v dresu Milwaukee Bucksov zaigral na 73 tekmah, v povprečju pa dosegal 8,3 točke na tekmo, ter Jelenčkom pomagal, da so postali eno izmed največjih presenečenj v Ligi NBA. Mu lahko to uspe tudi v dresu državne reprezentance?


Vassilis Spanoulis
(Grčija/Olympiacos)

SpanoulisV moštvu, polnem odličnih igralcev, je izjemno težko in nehvaležno izpostaviti le enega, a pri grški reprezentanci je to zagotovo zvezdnik Olympiacosa, Vassilis Spanoulis. Po letu odmora, ko svoji reprezentanci ni pomagal na svetovnem prvenstvu v Španiji, se kapetan Grčije vrača v reprezentanco, kot najstarejši igralec v ekipi, poleg Kostasa Kaimakogloua.

Grki na zlato iz EuroBasketa čakajo že deset let. Nazadnje se jim je na evropski prestol uspelo povzpeti leta 2005, v Srbiji, Spanoulis pa je bil že takrat eden izmed ključnih igralcev, kljub nekoliko skromnejši minutaži. Letos bo seveda vse popolnoma drugače, Grčija pa na prvenstvo prihaja z izjemno močno ekipo, ki lahko parira marsikateri evropski košarkarski velesili.

Na prvenstvu, dve leti nazaj, v Sloveniji, je »Grški Steve Nash«, kot ga mnogi imenujejo, v povprečju dosegal 16,7 točk na tekmo in bil s tem tretji strelec prvenstva. Verjetno bo na letošnjem prvenstvu marsikaj drugače, saj bo lahko Spanoulis ob vseh odličnih igralcih, ki bodo poleg njega branili grški grb, nekoliko lažje dihal, toda v ključnih trenutkih, ko se bo tekma lomila, se natančno ve, kdo v grški reprezentanci bo imel takrat žogo v svojih rokah.


Bojan Bogdanović
(Hrvaška/Brooklyn Nets)

BogdanovicTežko je verjeti, da hrvaški igralec Bojan Bogdanović, šteje le 26 let. Zdi se namreč, kot da bi bil na košarkarski sceni že od nekdaj. Tako se je že kot šestnajstletni najstnik preselil v Španijo, k Realu iz Madrida, toda v dresu njihove članske ekipe se nikoli ni resnično naigral. Na košarkarski zemljevid so ga dokončno postavile igre v turškem Fenerbahceju.

Čeprav je imel Bogdanović v preteklosti nekaj težav v dresu državne reprezentance – leta 2012 ga je tako takratni selektor hrvaške reprezentance, Jasmin Repeša, iz priprav celo poslal domov – je prav Bogdanović ta, ki bo v Zagrebu in kasneje v Franciji, nesporni vodja Hrvaške, tako na parketu, kot izven njega.

Za njim je turbolentna prva sezona v Ligi NBA, v dresu Brooklyn Netsov, ki jo je sprva začenjal v udarni peterki Mrežic, nato to mesto izgubil, a si ga kasneje v sezoni z dobrimi igrami, znova priboril nazaj. Najbolj pa se je v minuli sezoni izkazal, ko ga je Brooklyn najbolj potreboval. Na zadnji tekmi rednega dela, ko so se Netsi še borili za končnico, je Bogdanović proti Orlando Magicom dosegel kar 28 točk, Mrežice pa so si z zmago zagotovile osmo mesto v Vzhodni konferenci.

Hrvaška letos zagotovo pričakuje in potrebuje takšnega Bojana Bogdanovića. Dve leti nazaj je svojo reprezentanco popeljal na le korak od medalje. Je letos končno čas, da se Hrvaška, po letu 1995, znova prebije med tri najboljše reprezentance naše celine? Morda celo na sam vrh?

Vlado Ilievski (Makedonija/Orlandina Basket)

IlievskiMakedonija na letošnji EuroBasket prihaja brez velikih imen. Slovencem najbolj poznan igralec je seveda Vlado Ilievski, ki je hkrati kapetan in najstarejši igralec v tej reprezentanci. Na zadnjem evropskem prvenstvu je Ilievski v povprečju dosegal 10,6 točk in 3,6 podaj na tekmo, to pa je njegova najboljša statistika, na kateremkoli EuroBasketu do zdaj.

Leta 2011, ko je Makedonija senzacionalno osvojila četrto mesto na EuroBasketu v Litvi, je dosegal po deset točk na tekmo, in se odlično znašel v paru z Američanom, Bojem McCalebom. Toda letos je vse drugače in Makedonija se bo izjemno težko borila z najmočnejšimi reprezentancami skupine C, za zadnje mesto, ki še vodi med najboljših 16 reprezentanc v Evropi, pa se bo tako borila z Gruzijo in Nizozemsko.


Henk Norel
(Nizozemska/CAI Zaragoza)

norelV ekipi, v kateri praktično ni velikih zvezdnikov, in bo na EuroBasketu nastopila prvič po 16 letih, je resnično težko najti igralca, ki bi resnično izstopal. Kljub temu lahko pri Nizozemski izpostavimo Henka Norela, ki bo 17. septembra dopolnil 28 let, za njim pa je zagotovo ena izmed bolj uspešnih karier med vsemi igralci nizozemske reprezentance.

Norel tako že od sezone 2005/06 igral v španski Ligi ACB, svoje najboljše igral pa je prikazal minulo sezono v dresu Zaragoze, ko je na 32 tekmah v povprečju dosegal 13,3 točke in 5,9 skokov na tekmo. Pred Zaragozo je Norel v Španiji nastopal še za Joventut, z njim pa leta 2006 osvojil EuroChallenge, dve leti kasneje pa še EuroCup.

Zanimivo, leta 2009 je bil Norel izbran tudi na naboru Lige NBA, in sicer kot 47. izbor, s strani Minnesote Timberwolvesov, toda v najmočnejši ligi na svetu ni nikoli zaigral.