Visok poraz mladih Slovencev z Litovci

Na evropskem prvenstvu za reprezentance do 20 let je slovenska reprezentanca visoko izgubila (60:85) pomembno tekmo v boju za drugi del prvenstva. Naši so visoko, s 60:85, klonili proti Litvi. V petek čaka Slovence še zadnji obračun prvega dela prvenstva, ob 21. uri se bodo udarili s Turčijo.

Slovenska reprezentanca mlajših članov je na evropskem prvenstvu v Lignanu Sabbiadoru na tretji tekmi zabeležila drugi poraz, s katerim si je močno otežila možnosti za napredovanje v drugi del prvenstva. Litva je naše premagala s 85:60. Najboljši slovenski strelec je bil Blaž Mesiček, z 19 točkami, Aleksej Nikolić jih je dodal 11. Tekmo so Litvanci prelomili v zadnjih 11 minutah tekme, ko so našim dovolili, da so dosegli le osem točk, Litva pa jih je dala 21.

Slovenija je, kot že na prvi tekmi v dvorani Palasport Comunale, dvoboj odprla z uspešnim metom za tri točke Alekseja Nikolića, sledila pa je serija desetih zaporednih točk litovske reprezentance, ki jih je ustavil šele koš pod osebno napako s strani Blaža Mesička. Litva je s trdo obrambo oteževala lahke prodore Slovencev, ki so kljub vsemu našli pot do koša, kjer pa je po navadi sledila osebna napaka Litovcev, ki so se v deveti minuti tekme prvič odlepili na dvomestno prednost (20:10). Naši so izgubljali borbo pod obročema, saj so nasprotniki po prvi četrtini skok dobivali s kar 12:5, od tega so Litovci sedem skokov pobrali v napadu. V drugi četrtini je slovenska reprezentanca zaigrala bolje in enakovredno parirala nasprotnikom, razlika pa se je začela manjšati. Če je na začetku četrtine znašala +13 v korist Litve, je Luka Kokol naše po trojki približal na 21:27. Toda na vsak uspešen poskus naše reprezentance, so imeli igralci v zelenih dresih pripravljen odgovor, in po prvem polčasu je semafor kazal 48:38 za Litovce.

Litva je na začetku drugega polčasa pobegnila na 55:40, zaostanek Slovenije pa se je vseskozi gibal med desetimi in 15 točkami. Pred zadnjo četrtino so tako naši zaostajali za 14 (52:66). Po dveh minutah zadnjega dela igre je naskok Litovcev narasel na +18 (72:54), Slovencem pa met nikakor ni stekel. Vse je bilo odločeno, ko je nekaj trenutkov kasneje Paulius Valinskas položil žogo v koš za 74:54

EVROPSKO PRVENSTVO ZA REPREZENTANCE U20 (Lignano Sabbiadoro, Italija)

3. kolo 1. dela, četrtek, 9. julij:
Slovenija –  LITVA 60:85 (13:25, 25:23, 14:18, 8:19)

Slovenija: Špan 2, Nikolić 11 (5 skokov), Janc, Čančar 7 (5 skokov), Kokol 5, Mesiček 19, Šantelj 9, Grušovnik, Kosi, Ritlop, Barbarič 5, Karavdić 2.

Litva: Jurgutis 9, Valinskas 19 (5 skokov), Zalalis 8, Kumelis 2, Miniotas 9, Seskus 11 (8 skokov), Sabonis 12 (15 skokov), Kubilius 3, Sajus 8, Grabauskas, Aukstikalnis 2, Pipiras 2.

NEMČIJA – Velika Britanija 64:53 (15:8, 15:16, 22:16, 12:13)
(Ferner 16 , Ugrai 11; Lawson 11 in 9 skokov, Dang Akodo 9)

Lestvica: 1. Nemčija (2/0), 2. Turčija (2/0), 3. Slovenija (1/2), 4. Litva (1/1), 5. Velika Britanija (0/3).

V drugi del evropskega prvenstva se uvrstijo najboljše tri reprezentance vsake predtekmovalne skupine, četrto- in petouvrščeni pa se bosta borili za obstanek v diviziji A.