Večer presenečenj: Ilirija šokirala Šenčur, Helios Hopse, Laščani Šentjur

Na sobotnih tekmah šestega kola drugega dela Lige Nova KBM so se uspeha veselili košarkarji Helios Sunsov, Ilirije in Zlatoroga. Domžalčani so z zmago nad Hopsi prekinili niz slabih predstav in tako prišli do prve zmage v Ligi za prvaka. Derbi Lige za obstanek je pripadel Laščanom, ki so v gosteh premagali Šentjur. Košarkarji Ilirije pa so po Šentjurju doma premagali še GGD Šenčur in tako pred nadaljevanjem tekmovanja ostajajo v igri za obstanek v ligi. Jutri je na sporedu še derbi kola Lige Nova KBM za prvaka med Petrol Olimpijo in Rogaško, košarkaji Sixt Primorske pa so v vnaprej odigrani tekmi premagali Krko.

Liga Nova KBM za prvaka, 5. krog, 30.3
HELIOS SUNS
– Hopsi Polzela 84:75 (32:22, 12:15, 14:16, 26:22)
Mahkovic 36 (6 skokov), Tratnik 14 (5 skokov), Besedić in Gajić (10 skokov) 8; Burgett 17 (10 skokov), Jack 15 (6 skokov), Atanacković 12

Helios Sunsi so zabeležili prvo zmago v Ligi Nova KBM za prvaka, Hopsi pa so doživeli tretji poraz in bodo morali na preostalih petih tekmah nadoknaditi izgubljeno, če želijo imeti v četrtfinalu, ki se bo igral na dve zmagi, prednost domače dvorane. Polzeljani so v Domžale prišli kot favoriti, saj so v prejšnjem kolu vzeli skalp prvaku Petrol Olimpiji, hkrati pa so dobili vse dosedanje tri tekme proti Heliosu v tej sezoni (dve v prvem delu ter polfinale pokala Spar). A tokrat jim je domači strateg Dejan Jakara pripravil takšno taktiko, da se proti njej niso znašli. Domžalčani so bili boljši pod obročema (39:33), zbrani in agresivni v obrambi, tako da gostje niso mogli razviti hitre igre, hkrati pa so imeli v svojih vrstah zelo razpoloženega posameznika, reprezentanta Blaža Mahkovica, ki je dosegel 36 točk ob skoraj 69-odstotnem metu iz igre (11:16).

Helios Suns je tako vodil vseh 40 minut, največ za 13 točk v prvem polčasu, dve točki pa jim je dokončno zagotovil Mahkovic dobre tri minute pred koncem, ko je v nizu dosegel pet točk za vodstvo 72:63.

Mahkovic je s povprečjem 17,83 točke na tekmo drugi strelec Lige Nova KBM (prvi je Davor Konjević z 20,52), tokratnih 36 točk pa je tretji najboljši strelski dosežek v sezoni. Pred njim sta le Larry Demetrius Williams (40 točk) in Konjević z 39 točkami. Mahkovic ima hkrati med prvimi desetimi strelskimi dosežki v Ligi Nova KBM štiri zaznamke.

Helios Suns bo tudi v naslednjem kolu (6.4.) domačin, in sicer proti Rogaški, Hopsi pa bodo tekmo 6. kola proti Sixt Primorski odigrali kasneje, tako da bodo naslednjič na parket stopili šele 10. aprila v Rogaški Slatini.

Izjavi trenerjev po tekmi
Dejan Jakara, trener Helios Sunsov:
”Čestitam fantom za zmago, mislim, da so si jo danes res zaslužili. Borili so se od prve do zadnje minute. Zelo dobro smo se držali navodil, ki smo jih podali pred tekmo in če bomo tako nadaljevali, lahko v naši dvorani premagamo vsakega nasprotnika.”

Boštjan Kuhar, trener Hopsov:
“Helios je danes tekmo odprl z večjo željo. Mi, kakor smo začeli, smo tudi igrali potem večino tekme. Je pa v tej dvorani težko igrati proti razigrani domači ekipi, ki pa smo jo razigrali sami. S slabim začetkom, brez želje in napakami v obrambi, pravzaprav popolno nasprotje kot v obračunu z Olimpijo. Tokrat smo si zaslužili poraz, Heliosu pa vse čestitke za zmago.”

Liga Nova KBM za obstanek, 5. krog, 30.3.
Šenjutr – ZLATOROG 78:81 (24:11, 13:28, 13:24, 28:18)
Konjević 29 (7 skokov, 5 podaj), Ahmedović 18 (9 skokov), Čigoja 17; Gant 23 (9 skokov), Maker 16 (5 skokov), Barič 13 (6 podaj)

Lokalni derbi Lige za obstanek so dobili košarkarji Zlatoroga in tako še drugič v drugem delu tekmovanja premagali Šentjur. Domačini so sicer odlično začeli srečanje, zadevali odprte mete z razdalje in si v zadnjih štirih minutah prve četrtine, z delnim izzidom 14:0, priigrali visoko prednost. V drugi četrtini so Laščani vrnili z enako mero in s pomočjo razpoloženih ameriških košarkarjev izničili zaostanek, s košem Thomasa Jr. v 16. minuti tekme pa so prišli do prednosti dveh točk, ki so jih imeli tudi ob koncu prvega polčasa.

Na začetku tretje četrtine so gostje s trojko Nejca Bariča ušli na pet točk, Davor Konjević je Šentjurju pomagal do izenačenja (46:46), potem pa je sledil strelski mrk domačih. Gostje so to s pridom izkoristili in z delim izzidom 17:4 ušli na 13 točk prednosti pred zadnjo četrtino. 24 sekund pred koncem srečanja so domači zaostajali za 2 točki (75:77), z osebnimi napakami so skušali prekiniti napade Zlatoroga a je Cleveland Joseph Thomas Jr. uspešno izvedel vse proste mete in s štirimi zaporednimi točkami popeljal Zlatorog do zmage.

Davor Konjević je za Šentjur na koncu dosegel 29 točk, Ahmedović jih je dodal 18, Čigoja pa 17. Pri Zlatorogu je bil najučinkovitejši Michael Emani Gant, ki je v statistiko vpisal 23 točk in 9 skokov, vsi igralci prve peterke Laščanov pa so presegli mejo 10 točk.

Šentjur v naslednjem kolu čaka gostovanje v Šenčurju, Zlatorog pa se bo doma pomeril z Ilirijo.

Chris Thomas, trener Zlatoroga:
“Čestitam mojim fantom za pomembno zmago.”

Jakša Vulić, trener Šentjurja:
“Tekma je bila zanimiva, fantje so dali vse od sebe, a neigranje treh poškodovanih igralcev je bilo preveč. Poleg tega se nam je v prvem polčasu poškodoval še Strmčnik. Laščani so zasluženo zmagali. Odigrali bomo še eno tekmo pred premorom, ko upamo na boljše nadaljevanje z večjim številom igralcev.”

ILIRIJA
– GGD Šenčur 79:71 (20:21, 25:13, 7:21, 27:16)
Williams 40 (15 skokov), Gabrovšek 13 (5 skokov), Ružič 8; Murić (8 skokov), Rizvić (10 skokov) in Popadić 15

Košarkarji Ilirije so po zmagi nad Šentjurjem presenetili še Gorenjsko gradbeno družbo Šenčur. Kljub temu, da so bili gostje pred tekmo favoriti, so se mladi Ilirijani postavili po robu izkušeni ekipi Šenčurja in v tekmi preobratov zasluženo prišli do uspeha.

V prvi četrtini si nobena od ekip ni uspela priigrati prednosti. Pri domačinih je v drugi četrtini ritem igre narekoval ameriški košarkar Larry Demetrius Williams, ki ga Gorenjci nikakor niso uspeli zaustaviti, nad njim pa so na koncu storili kar 12 osebnih napak. Williams je 22 od svojih 40 točk dosegel v prvem polčasu in bil tako najzaslužnejši za prednost domačih, ki so na odmor odšli z 11 točkami prednosti (45:34). V tretji četrtini so gostje strnili svoje vrste, z razpoloženo trojico Murić-Rizvić-Popadić držali stik z Ilirijani in izničili zaostanek, pred začetkom zadnje četrtine pa prišli celo do vodstva za 3 točke. Domačini so nato v 33. minuti ponovno prišli do prednosti, Williams pa je z dvojnim dvojčkom (40 točk, 15 skokov) na koncu le prinesel drugo zaporedno zmago Ilirije v drugem delu tekmovanja.

Poleg razpoloženega Williamsa je David Gabrovšek dosegel 13 točk. Pri GGD Šenčur so Murić, Rizvić (10 skokov) in Popadić na koncu v statistiko vpisali 15 točk.

Ilirijani se bodo v naslednjem kolu pomerili proti Zlatorogu, Gorenjci pa bodo doma gostili Šentjur.

Saša Dončić, trener Ilirije:
“Najprej bi rad čestital svojim fantom, ki so se borili kot levi. Kljub slabi tretji četrtini, smo bili preostale tri četrtine srečanja boljši. V zadnjem delu srečanja so fantje pokazali karakter, ki smo ga iskali celotno sezono. Ta zmaga nas ohranja pri možnostih za ostanek v ligi, zato gremo naslednji teden v Laško na zmago.”

Konstantin Subotič, trener Šenčurja:
“Čestitke Iliriji za zmago, ki je bila danes boljša. Le petnajst minut srečanja smo odigrali dobro, kar pa je bilo premalo. Še bolje se bomo morali pripraviti za naslednje domače srečanje in priti nazaj v zmagoviti niz, saj so tekme izenačene in vsak lahko premaga vsakega.”