U 20: Poraz proti Poljakom

Slovenska reprezentanca je na evropskem prvenstvu za mlajše člane v Lignanu Sabbiadoru doživela neprijeten poraz v zadnjem kolu skupine H za obstanek. Naši so klonili proti Poljski, s 50:58. Slovenija se bo borila za razvrstitev od 13. do 17. mesta, prva nasprotnica pa bo Rusija.

Reprezentanca mlajših članov je na evropskem prvenstvu v Lignanu Sabbiadoru izgubila tekmo zadnjega kola skupine H. Poljska je bila od čete Damjana Novakoviča močnejša z 58:50. Pri naših je bil najučinkovitejši Aleksej Nikolić z dvojnim dvojčkom (15 točk, 10 podaj), osem točk in pet skokov je dodal povratnik po bolezni, Vlatko Čančar.

Slovenijo zdaj čaka boj za razvrstitev od 13. do 16. mesta. Obstanek v diviziji A zagotavlja le končno 13. mesto, kar pomeni, da mora naša reprezentanca dobiti obe naslednji tekmi. Prva nasprotnica naših bo Rusija, s katero se bodo Slovenci udarili v petek, ob 18.45.

Na tekmi ni nastopil Blaž Mesiček, ki je še vedno čutil posledice padca na torkovi tekmi z Grčijo, ko je ob padcu dobil neprijeten udarec v kolk. Mesiček se je poskušal ogrevati, a žal ni šlo. V prvi četrtini se je pri naših poškodoval še Matic Grušovnik, ki je staknil hujšo poškodbo kolena, in na letošnjem evropskem prvenstvu ne bo več zaigral.

Poljska je udarila prva in po sedmih minutah tekme povedla s 15:7, po prvi četrtini pa že z 19:9. Zaostanek naših v prvem polčasu je bil predvsem posledica slabega meta iz igre. Slovenci so namreč v prvih 15 minutah igre zadeli le pet od 24 metov na koš, semafor pa je takrat kazal 26:15 v korist Poljakov. Toda, kot smo že vajeni od naših reprezentantov, so se ti po dvomestnem zaostanku zbudili, in začeli počasi topiti razliko Poljakov, ki so le minuto kasneje vodili le še s 26:20.

Varovanci Damjana Novakoviča so se še pred koncem polčasa približali le na -5 (25:30), to pa je bila tudi razlika po uvodnih 20 minutah igre.

Prvi koš v drugem polčasu je dosegla Poljska, na drugi strani pa je Aleksej Nikolić, s svojo drugo trojko na tekmi, naše približal na 28:32, a nato so igralci v belih dresih odgovorili z delnim izidom 7:1 in se znova odlepili na deset točk razlike. Pred zadnjo četrtino so Slovenci zaostajali z 39:46.

Dve zaporedni trojki Nikolića, s katerima je Slovenija začela zadnjo četrtino, sta našo reprezentanco povsem približali (45:46), toda Poljaki so imeli pripravljen odgovor v obliki petih zaporednih točk za 51:45. Obe ekipi sta nato padli v strelsko krizo, ki je trajala skoraj tri minute, prekinila pa jo je Poljska. Slovenijo je še približal Jure Špan z uspešnim metom za tri točke, poljska reprezentanca pa je na drugi strani odgovorila z enako mero, to pa je bil na koncu tudi met, ki je Poljakom zagotovil mirno končnico. Na koncu je poljska reprezentanca slavila zmago z 58:50.

EVROPSKO PRVENSTVO ZA REPREZENTANCE U20 (Lignano Sabbiadoro, Italija)

3. kolo skupine H za obstanek, sreda, 15. julija:
POLJSKA – SLOVENIJA 58:50 (19:9, 11:16, 16:14, 12:11)
Slovenija: Špan 6, Nikolić 15 (10 skokov), Janc, Čančar 8 (5 skokov), Kokol 2, Mesiček, Šantelj 7, Grušovnik, Kosi, Ritlop 4 (5 skokov), Barbarić 7 (7 skokov), Karavdić 1.
Poljska: Niziol 6, Konopatzki 2, Czosnowski, Wadowski 14, Dzierzak 7, Wlodarczyk 10, Jeszke, Witlinski 7 (15 skokov), Stawiak 6, Kulka 6 (6 skokov), Pruefer.

Damjan Novakovič, glavni trener moške reprezentance U20:
Odigrali smo nekoliko slabšo tekmo. Razlogov je lahko več – mogoče utrujenost zaradi tekme z Grčijo, morda zato, ker nismo nastopili v popolni postavi, razlog pa mogoče tiči tudi v tem, da smo že pred dvobojem s Poljsko vedeli, da smo že uvrščeni v naslednji krog prvenstva. Poraz pomeni, da smo na koncu osvojili drugo mesto v skupini H, zavedamo pa se, da če želimo obstati v diviziji A, moramo premagati naša naslednja nasprotnika. Od tega trenutka dalje, bomo vse moči usmerili v pripravo taktike, da bomo v petek, ob 18.45, na tekmi proti Rusiji, pripravljeni. Matic Grušovnik si je v prvi četrtini težje poškodoval koleno, zato je zanj evropsko prvenstvo, žal, že zaključeno. Po bolezni se je vrnil Vlatko Čančar. Na tekmi sicer ni briljiral, ampak važno je, da je nazaj.

4

*Napredujeta v boj za razvrstitev od 13. do 16. mesta.

Ekipe, ki se borijo za obstanek, so razdeljene v dve skupini. Prvo- in drugouvrščeni ekipi vsake skupine, se bosta borili za mesta od 13. do 16., ostale pa za mesta od 17. do 20. V diviziji A bo obstala le ekipa, ki na koncu zasede 13. mesto.