Tujina na čelu z Gruzincem ceni slovensko trenersko znanje

Rubrika: Naši na tujem

Med nosilci letošnje ekipe moskovskega CSKA-ja je tudi gruzinski košarkar Tornike Shengelia. V Rusijo se je preselil po lanski sezoni, ki jo je sklenil z naslovom državnega prvaka v dresu Baskonie. Danes 29-letni igralec beležil po 9.7 točke, 2.3 podaje in sedem skokov na tekmah Evrolige, kjer je tudi pet strelec. Zagotovo pa je Tornike eden teh, ki se zaveda, da trdo in dodatno kakovostno delo daje rezultate. Pri tem so mu v pomoč v slovenski trenerski ekipi New Era Basketball. Več o tem pa alfa in omega projekta Uroš Ninić.

Kako ste začeli sodelovanje s tem asom?
„Leta 2014 smo odpotovali v Gruzijo, kjer smo v sodelovanju s tamkajšnjo košarkarsko zvezo naredili 10-dnevni trening kamp za perspektivne igralce. Tornike je prišel do informacije, da delamo dobro, in stopil v stik z nami. Prvi trening smo naredili poleti 2015.“

Kaj vse vključujete v trening?
„Tornike je izjemno gibljiv, hiter, nikoli pa ni bila povsem definirana njegova pozicija, saj se je gibal med pozicijo krila in krilnega centra, zato smo zgradili koncept, ki mu koristi na obeh pozicijah. Smo pa vsa ta leta postopno dodajali stvari: obvladovanje žoge in telesa v vsakem trenutku, velik poudarek smo dajali zaključkom na košu in od njega, izboljšati je bilo treba igro z levo roko. Zelo pomemben del celotnega procesa je tudi analiza igralca in njegove igre. To delamo vsako poletje pred njegovim prihodom.“

In dodaja:
„Napredoval je v vseh stvareh, ki smo jih delali. Je pa pravi užitek in dokaj preprosto delati z njim, ker ima talent in izredne delovne navade, poleg tega pa je zelo inteligenten in hitro sprejema ter uporabi stvari. Njegova kakovost raste, posledično se spreminja njegova vloga na igrišču in vsako poletje je zgodba zase.“

Brez medsebojnega zaupanja take zgodbe ne tečejo na dolgi rok.
„S Tokotom smo ustvarili dober odnos, zaupanje, skupaj smo že od leta 2015 in zelo dobro vem, koliko je bilo vloženega vsa ta leta. Je izjemen igralec in človek, to si zasluži. Sem pa zelo vesel, ker je toliko časa vztrajal v Baskonii, da je končal zgodbo tam na tak način. Kot vedno pravim, uspeh ni naključje.“

Kaj pa med sezono? Se dela „na daljavo“ tudi takrat?
„Za nas delo z igralci ni nikoli zgolj na igrišču. S Tornikejem smo večkrat na leto v stiku, letos smo šli tudi v Beograd na njegovo tekmo in ga tako podprli. Je pa naš glavni del seveda čas med eno in drugo sezono.“

Še nekaj besed o projektu New Era Basketball: začetnik je Uroš Ninić, nekdanji košarkar, ki je svoje individualne treninge začel leta 2010 z vizijo, da košarkarjem in košarkaricam ponudi vrhunsko storitev za njihov individualni razvoj. V najboljših sezonah naredijo po 3000 treningov, delajo po celem svetu.