Sodniški kriterij in daljša klop Olimpije za zmago zmajev v derbiju

Cedevita Olimpija je na obračunu 14. kola Lige ABA na gostovanju v dvorani Leona Štuklja v Novem mestu uprizorila veliki preobrat za deveto zmago sezone v regionalnem tekmovanju. Zmaji so novomeško Krko po 40 minutah ugnali z 90:83. Ob tem so izvajali 36 prostih metov, Krka 18, Dolenjci so zbrali 30 osebnih napak, gostje 21.

Liga ABA, 14. krog, 2.1.
Krka – CEDEVITA OLIMPIJA 83:90 (20:20, 22:13, 27:28, 14:29)
Krka: French, Gibbs 6, Stipčević 20, Špan, Medved, Stipaničev 6, Škedelj 7, Lapornik 14, Macura 6, Klobučar 2, Thomas 21.
Cedevita Olimpija: Pullen 22, Ferrell 16, Ejim 9 (6 skokov), Duščak, Murić 1, Auguste 22 (11 skokov), Blažič 5, Daneu, Hodžić, Ščuka, Omić 7, Radovanović 8.

Krkaši so tokrat igrali brez poškodovanega Andreja Stavrova in obolelega Jana Kosija, čeprav sta bila  v postavi pa nista igrala niti Hasahn French in Leon Stergar. Začeli so v petorki Rok Stipčević, Luka Lapornik, T. J. Gibbs, Adonis Thomas in Jurij Macura. Moštvi sta bili na začetku izenačeni, potem pa so na začetku 7. minute gostje prišli do prednosti treh točk (11:8) in Krkin trener Dalibor Damjanović je vzel prvo minuto odmora. Krkaši so nato prišli do vodstva z 12:11, ob koncu prve četrtine pa je bilo izenačeno na 20, tudi po zaslugi Leona Stipaničev, ki je zadel dve trojki zapored. Krkaši so bolje odprli drugo četrtino in sredi druge četrtine povedli z 29:23. Po trojki Stipčevića so na začetku 17. minute povedli s 34-26 in sledila je druga minuta odmora gostov. Tudi po njej so Krkaši nadaljevali z odlično igro v obrambi, po trojki Thomasa in Stipčevića pa so sredi 18. minute povedli s 40:28. Do konca polčasa so se gostje približali na devet točk zaostanka (42:33), vse točke pa so dosegli s črte prostih metov. Skupaj so gostje v prvem polčasu dosegli kar 14 točk oziroma 42 % vseh točk s črte prostih metov.

Na začetku drugega polčasa so Krkaši naredili dve napaki v obrambi in pri 47:38 je že po dobri minuti igre minuto odmora vzel Damjanović, Macura pa je po dveh minutah naredil četrto osebno napako.  Ob koncu 23. minute so po trojkah Gibbs in Lapornika povedli s 56:42, minuto odmora pa so vzeli tudi gostje. Po njej se je Krkašem ustavilo pri metu z razdalje in gostje, pri katerih se je razigral Radovanović so se z delni izidom 11:2 sredi 27. minute približali na pet točk zaostanka (58:53). Krkaši se niso zmedli in po trojki Lapornika so sredi 28. minute ponovno imeli dvomestno prednost (65:55). Ob koncu 28. minute je četrto osebno napako dobil tudi Thomas, Krkaši pa so pred zadnjo četrtino imeli osem točk prednosti (69:61). Gostje so zadnjo četrtino odprli s petimi točkami in po točno minute igre je pri 69:66 Damjanović vzel drugo minuto odmora. Po četrti trojki v četrtem poskusu v drugem polčasu Pullena so v naslednjem napadu gostje izenačili na 69, po treh prostih metih Ferrella pa so na začetku 33. minute povedli z 72:71. Ob koncu 33. minute je igro zaradi petih osebnih napak zapustil edini center Macura, takoj v naslednjem napadu pa so sodniki zaradi dveh tehničnih napak izključili še Lapornika, a je počasen posnetek pokazal, da je šlo pri poizkusu Lapornika za kontakt Krkinega kapetana in košarkarja gostov Ferrella, kar bi moralo botrovati trem prostim metom Lapornika, ne pa izključitvi novomeškega košarkarja.

Olimpija je to s pridom izkoristila. Gostje so dosegli še deset zaporednih točk in v 35. minuti povedli z 82:71 ter tekmo mirno pripeljali do zmage.