Slovenija poražena, Čančar poškodovan, zakaj je 2. polčas izpustil Dončić?

Rubrika: Reprezentanca

Serijo tekem v pripravah za svetovno prvenstvo, ki se na Filipinih, Japonski in Indoneziji začne čez tri tedne, je #mojtim nadaljeval v znameniti atenski dvorani OAKA. Še drugič v treh dneh se je pomeril z reprezentanco Grčije in bil še drugič poražen. Gostitelji so bili boljši z 88:77. Že v torek v Stožicah proti Črnogorcem.

PRIPRAVLJALNA TEKMA #MOJTIM PRED SVETOVNIM PRVENSTVOM

Petek, 4. avgust 2023
Atene – dvorana OAKA
GRČIJA : SLOVENIJA 88:77 (72:58, 51:44, 27:25)

Strelci za Slovenijo: Samar 4, Nikolić 5, K. Prepelič 12, Blažič 5, Hrovat 7, Morgan 7 (8 skokov), Dimec 6 (5 skokov), Dragić 2, Čančar 4, B. Prepelič (5 skokov), Glas 5 (5 skokov), Čebašek 2, Dončić 18.

Slovensko reprezentanco je tudi v Atenah pričakalo izjemno vzdušje. #mojtim je ob predstavitvi prejel glasen aplavz, najbolj navdušena pa je bila manjša skupina članov slovenske skupnosti v Grčiji. Pesti je stiskala tudi slovenska veleposlanica v Grčiji Tamara Weingerl Požar ter njena namestnica.

Uvod v dvoboj je bil nabit s čustvi. Grška košarkarska zveza je namreč izvedla slavnostno upokojitev dresa s številko 4, ki ga je v reprezentanci nosil izjemni grški košarkarski genij Nikos Galis. Slednji ob tem ni mogel skrivati solza, ob prihodu na parket dvorane OAKA pa se je kar dolgo časa zadržal pri klopi slovenske reprezentance ter prisrčno pozdravil igralce in strokovni štab.

Selektor Aleksander Sekulić je tokrat v ekipo uvrstil vseh 14 igralcev, ki jih ima trenutno na voljo. Na parket je na uvodu poslal identično peterko kot v Ljubljani – Dončić, Blažič, Dragić, Čančar in Morgan. Le ta pa, kot da bi bila nekoliko uspavana od uvodne daljše slovesnosti ni začela najbolje. Grki so povedli s 7:0 in Slovenci so prvo četrtino bolj ali manj lovili priključek. Zaostajali so namreč že 9:23.

Ujeli so ga tik ob izteku prvih desetih minut, nato pa le zaigrali bolje ter po trojki Prepeliča prišli do prvega vodstva (28:27), ki pa ni trajalo dolgo. Gostitelji so po zaostanku 40:41 znova prevzeli pobudo, naredili delni izid 11:0 in na odmor odšli z vodstvom 51:44. V dresu #mojtim je bil najbolj razpoložen Luka Dončić, ki je dosegel 18 točk, a si nabral že tri osebne napake. Klemen Prepelič je dodal 12 točk in Jordan Morgan 7.

V drugem polčasu je selektor Sekulić veliko menjal. Prvo peterko je bolj ali manj pustil na klopi (kapetan Dončić sploh ni več zaigral – ob koncu 1. polčasa je ob posredovanju v obrambi dobil udarec v koleno) in precej priložnosti namenil igralcem, ki v sredo niso bili toliko v ospredju. Grki so bili na drugi strani še naprej zelo konkretni in povedli že za 20 točk (68:48). V zaključku tekme pa so nekaj uspešnih akcij izpeljali tudi Slovenci, zaostanek prepolovili (66:76), a zmage gostiteljev niso ogrozili. Na koncu je bilo 88:77.

Velika smola je izbrano vrsto doletela tri minute in pol do konca tekme. Vlatko Čančar je namreč ob pristanku po zabijanju nerodno pristal in ob bolečinah v kolenu mu je z igrišča pomagala zdravniška služba. Za kako resno poškodbo gre bodo pokazali zdravniški pregledi, ki jih bo Čančar opravil v Sloveniji.
#mojtim se iz Aten vrača v Ljubljano in že v nedeljo nadaljuje s treningi. Nova pripravljalna tekma pa ga čaka v torek, ko bodo ob 18. uri v Stožicah gostovali Črnogorci.