Slovenija korak bližje četrtfinalu, Gruzija nemočna

Rubrika: Reprezentanca
Slovenska košarkarska reprezentanca je v drugem nastopu na svetovnem prvenstvu zabeležila drugo zmago. Z 88:67 je ugnala reprezentanco Gruzije. V sredo še proti Zelenortskim otokom.

FIBA BASKETBALL WORLD CUP, 2. krog, 28.8.
GRUZIJA – SLOVENIJA 67:88
Slovenija:  Dončić 34 (10 skokov, 6 podaj), Prepelič K. 15, Dragić 12, Tobey 8 (6 skokov), Blažič 6, Hrovat 6, Prepelič B. 3 (8 skokov), Nikolić 2, Glas 2, Čebašek, Dimec, Samar.
Tako Slovenija kot Gruzija sta bili uspešni na uvodu svetovnega prvenstva in igralci obeh reprezentanc so se zavedali pomembnosti tekme ter hkrati lepe priložnosti za nov korak proti uvrstitvi v drugi del tekmovanja. Selektor Aleksander Sekulić je tekmo začel z identično peterko v kateri so bili Aleksej Nikolić, Luka Dončić, Zoran Dragić, Bine Prepelič in Mike Tobey.

Prvi koš na tekmi je dosegla Gruzija, nato pa je na sceno stopil #mojtim. Slovenski košarkarji so z agresivno obrambo zaprli poti do svojega obroča, v napadu pa je blestel Luka Dončić, ki je Slovence pravzaprav lastnoročno popeljal do vodstva 14:2 po dobrih petih minutah igre. Gruzijci so v drugi polovici prve četrtine pokazali, da so še kako nevarna ekipa. Hitro so našli odgovor na slovensko vodstvo in prvo četrtino dobili s 17:16.

Večji del druge četrtine sta se ekipi izmenjavali v vodstvu. Nekaj časa so vodili Slovenci, nekaj Gruzijci, vse dokler na sceno ni stopil ostrostrelec Klemen Prepelič. S sedmimi zaporednimi točkami je slovensko vodstvo 33:32 povišal na 40:32, na odmor pa je #mojtim odšel s prednostjo 45:33.

Vodstvo dvanajstih točk še ni zagotavljajo mirnega nadaljevanja. V napadu se je slovenska žoga dvakrat skotalila iz obroča, trije uspešni gruzijski napadi pa so pomenili znižanje na 45:40. Ko sta vendarle zadela Mike Tobey in kapetan Dončić se je ob vodstvu 50:40 spet malce lažje zadihalo. Le nekaj napadov kasneje pa je slovenski klopi in gledalcem v dvorani zastal dih. Pod slovenskim košem je namreč visoki Tornike Shengelia padel na hrbet Jake Blažiča, ki je ob bolečinah obležal na parketu. Zdravniška služba reprezentance ga je pospremila v garderobo ter nato v bolnišnico na pregled z magnetno resonanco. Blažičeva poškodba Slovence k sreči ni zmedla in po trojki Gregorja Hrovata ob zvoku sirene so se v zadnji del igre podali z vodstvom 63:50.

Po seriji trojk Hrovata, Prepeliča in Dončića na začetku zadnje je bil zmagovalec znan. #mojtim je prišel do velike zmage 88:67. Luka Dončić je tekmo končal s 34 točkami (met 9:20, trojke 3:9), 10 skoki in 6 podajami (indeks 36). S povprečjem 35,5 točke ostaja prvi strelec prvenstva, hkrati pa je postal šele četrti košarkar, ki je v tem stoletju na dveh zaporednih tekmah SP dosegel več kot 30 točk. Pridružil se je Luisu Scolaju, Kevinu Durantu in Larryju Ayusu. Klemen Prepelič je dodal 15 točk (trojke 3:6, 4 skoke), dvanajst pa Zoran Dragić. Bine Prepelič je bil z osmimi skoki drugi skakalec reprezentance, Aleksej Nikolić pa s 4 asistencami drugi podajalec.