Sixt bo branil naslov proti Hopsom, Olimpija in Helios izpadla

Rubrika: Pokal Spar

V soboto, 16. februarja sta bili na sporedu dve polfinalni tekmi 18. Pokal Spar. Košarkarji Sixt Primorske bodo branili slovenski pokalni naslov saj so s 87:76 ugnali 20-kratnega pokalnega prvaka Petrol Olimpijo in si priigrali finalno vstopnico. Za lovoriko se bodo v nedeljo ob 16. uri pomerili s Hopsi s Polzele, ki so s 83:78 odpravili Helios Sunse.

Pokal Spar, polfinale:

16.2.
SIXT PRIMORSKA – Petrol Olimpija 87:76 (24:20, 16:15, 24:18, 23:23)
Marko Jagodić Kuridža 19 (6 skokov), Šiško 16 točk (12 podaj) in Čakarun 16 točk (10 skokov); Špan 16, Lazić 15 (7 skokov), Lorbek 13

Košarkarji Sixt Primorske so na zaključnem turnirju Pokala Spar v Kopru uspešno preskočili prvo oviro na poti do ubranitve naslova pokalnega zmagovalca Slovenije. V prvem polfinalu so premagali 20-kratnega pokalnega prvaka Petrol Olimpijo s 87:76. Koprčani se bodo v finalu v nedeljo ob 16. uri pomerili z zmagovalcem drugega polfinala, Hopsi Polzelo. S tretjo zmago proti Petrolu Olimpiji (enkrat so bili boljši v Ligi Nova KBM, slavili pa so tudi v superpokalu na začetku sezone) Sixt Primorska nadaljuje odlično sezono. Ne glede na tekmeca je Sixt Primorska v finalu velik favorit za naslov. To je lahko njen drugi v zgodovini v vseh tekmovanjih, potem ko je lani v Tivoliju v polfinalu prav tako premagala Petrol Olimpijo, v finalu pa nadigrala Šenčur Ggd.

Ljubljančani – njihov izkupiček v sezoni je 18:37 – so bili kolikor toliko enakovreden tekmec le v prvem polčasu, nato pa so gostitelji uveljavili širši in bolj raznovrsten nabor igralcev ter bili gospodarji dogajanja na parketu. Do prve dvomestne prednosti so prišli v 22. minuti 46:35, štiri minute kasneje so imeli že 16 točk naskoka (54:38), končna razlika pa bi lahko bila precej višje, če gostje ne bi zadeli trinajst trojk.

Pri Sixt Primorski se je med strelce vpisalo devet igralcev, največ točk pa so dosegli Marko Jagodić Kuridža (19 točk, 6 skokov, 4 podaje), Žan Mark Šiško (16 točk, 12 podaj) in Marjan Čakarun (16 točk, 10 skokov). Na drugi strani je le šest igralcev doseglo koše, največ med njimi Jan Špan (16 točk, trojke 4:9).

Izjavi trenerjev po tekmi

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
“Čestitke fantom za odlično osredotočenost in prikazano energijo. Kljub ne ravno vrhunskem dnevu v napadu smo ugnali petrol Olimpijo. S tem moram biti zadovoljen. Tudi tokrat ne morem mimo naših krasnih navijačev, ki so nas vseskozi vzpodbujali. To je močno pripomoglo k uspehu. Vse znova vabim, da se nam na tribunah Arene Bonifika pridružijo jutri v boju za nov naslov.”

Saša Nikitović, glavni trener Petrol Olimpije:
‘’Na polfinalni tekmi Pokala Spar s Sixt Primorsko smo zaigrali brez prave energije, napravili pa smo preveč napak, ki so nas na koncu stale zmage. Pokalne tekme so vedno specifične. Pritisk je velik, domačini pa so bili tokrat bolj prisebni od nas. Odgovorna oseba za poraz na takšni pomembni tekmi je vedno glavni trener moštva, na parket pa so stopili fantje, ki so bili razpoloženi za igro, a na žalost teh ni bilo ravno veliko.’’

HOPSI POLZELA – Helios Suns 83:78 (19:16, 29:24, 20:24, 15:14)
Atanacković 26, Jack 20 (5 skokov), Burgett 9 (6 skokov); Šalić 18 (15 skokov), Mahkovic 17, Pašajlić 13

V finalu zaključnega turnirja pokala Spar v Kopru bosta igrala Sixt Primorska in Hopsi s Polzele. Koprčani so v polfinalu nadigrali Petrol Olimpijo 87:76, Polzeljani pa so bili boljši od Helios Suns s 83:78. Oboji bodo imeli priložnost za drugi naslov v zgodovini; Koprčani so branilci lovorike, Hopsi pa so v pokalnem tekmovanju slavili pred 23 leti. Finale osemindvajsete sezone pokala se bo začel ob 16. uri, televizijski prenos pa bo na Šport TV. Cena za vstop v dvorano Bonifika je 10 evrov. Tako kot Sixt Primorska proti 20-kratnim pokalnim prvakom so tudi Hopsi upravičili vlogo favorita. Razlika je bila le v tem, da so Koprčani suvereno dobili polfinale, Polzeljani pa so se do zmage prebili po hudi borbi šele v zaključnih minutah. Potem ko sta Simo Atanacković in Američan Donovan Jack v prvem polčasu rešetala Helios Suns – do 18. minute in rezultata 41:33 sta skupaj dosegla 33 točk (Atanacković 19, Jack 14), in ko so imeli Hopsi na začetku drugega polčasa že 16 točk prednosti (58:42), se je Helios Suns pred zadnjo četrtino vrnil v igro. Zadnjih deset minut je začel z zaostankom štirih točk, eno manj pa je imel ob vstopu v zadnjo minuto igre. Blaž Mahkovic je zgrešil dva prosta meta, izgubil žogo v napadu, vseeno pa je imel Miroslav Pašajlić deset sekund pred iztekom časa priložnost za izenačenje. Njegov poskus ni zadel cilja, na drugi strani pa so Hopsi s črte prostih metov poskrbeli, da je zmaga odšla na Polzelo.

Pri zmagovalcih sta izstopala Simo Atanacković s 26 točkami (met 10:13) in Donovan Jack (20 točk, trojke 3:7, 5 skokov), v vrstah poražencev pa je Đoko Šalić zbral 18 točk in 15 skokov, Blaž Mahkovic pa 17 točk.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Boštjan Kuhar, trener Hopsov:

‘’Čestitke Heliosu predvsem pa mojim fantom za odlično predstavo. Dobro smo začeli tekmo in se dokopali do vodstva ob polčasu, ki pa smo ga s slabim metom in nepotrebnimi osebnimi napakami skoraj zapravili. Vsak trener in vsak igralec si želi zmage, naredili bomo vse kljub temu, da so Primorci favoriti. Fantje definitvno niso iztrošeni in gremo na zmago.’’

Dejan Jakara, trener Heliosa:

‘’Žal nam ni uspelo, da bi si priigrali finale. Še toliko bolj smo si tega želeli saj bi uspeh delili z izjemnimi navijači. Iz srca bi se jim zahvalil za podporo in glasno vzpodbudo skozi celotno srečanje. Naj dodam še to, da mojim igralcem nimam kaj očitati, vsako tekmo gredo ‘’na glavo’’. Izjemno sem ponosen na njih ne glede na končni rezultat. Zdaj se bomo spočili, pozdravili in nestrpno pričakujemo drugi del sezone.’’