Šentjur stresel Helios, Rogaška Šenčur, Ilirija vodi 1:0

S tremi tekmami se je danes začela končnica Lige Nova KBM. Obračuna v Domžalah in Šenčurju sta pripadla gostujočim zasedbam, v Ljubljani pa je edino Nutrispoint Ilirija zadržala prednost domačega igrišča. Četrtfinale se bo igralo na dve zmagi. V petek bo v Novem mestu, kjer bo gostovala Cedevita Olimpija, odigrana še zadnja prva tekma četrtfinala.

LIGA NOVA KBM, ČETRTFINALE, 1. tekme:

Sreda, 4. maj

HELIOS SUNS (1) : ŠENTJUR (8) 83:87 (25:24, 17:27, 25:10, 16:26)
Helios Suns:
 Bratec 8, Ferme 7 (2:2), Pašaljić 13 (5:6), Mirtič 11, Ervin 14 (2:2), Oman 12 (1:2), Mahkovic 5 (3:3), Prepelič 8, Šantelj 5.
Šentjur: Brunčević 4 (4:4), Tabak 9 (1:2), Tomažič 11 (3:4), Holmes 19 (10:10), Rikalo 14 (3:5), Držić 3, Đapa 20 (1:3), Nemanič 7 (2:2).

Domžalčani so bili pred dvobojem izraziti favoriti tega četrtfinalnega obračuna. Bili so najboljši v ligi za prvaka, Šentjurci pa so igrali ligo za obstanek. A favorizirana ekipa v tekmo očitno ni vstopila na pravi način, zato je imela težave, čeprav je vmes že kazalo tudi drugače in ritma ni ujela ter je na koncu morala čestitati tekmecem za presenetljiv uspeh.

Domači so imeli v prvem polčasu predvsem težave v obrambi. Prejeli so kar 51 točk, že sam začetek je pokazal, da gosti ne bodo lahek zalogaj. S trojko Tadeja Tabaka so povedli z 8:3, vodili pa do zadnje minute prve četrtine. V njej so nato domači povedli za štiri točke, a je dve sekundi pred zvokom sirene Tabak izid znižal.

Tudi v drugi četrtini domači niso našli ritma, Štajerci so 59 sekund pred koncem prvega dela celo vodili že za 13 točk, polčas pa dobili za devet.

Toda v nadaljevanju so domači vendarle zaigrali bolj zavzeto, boljša igra v obrambi se je obrestovala. Na 55. točki so tekmeca ujeli, nato pa prišli do vodstva, pred zadnjo četrtino so vodili za šest točk in kazalo je, da so strli odpor tekmeca. Toda ta se ni predal, tekmecem je najprej dihal za ovratnik, točno dve minuti pred koncem ga je z dvema uspešno izvedenima prostima metoma v vodstvo vrnil Tarik Brunčević (75:76).

Domače je ujela nervoza, kar so gosti z uspešnim izvajanjem prostih metov znali kaznovati. Povedli so že za sedem točk, ki jih Domžalčani niso več mogli izničiti.

Pri gostih sta točkovno izstopala Dalibor Đapa z 20 in Jonathan Holmes z 19 točkami, za Domžalčane pa je največ točk dosegel Carlbe Ervin, in sicer 14.

Drugo srečanje obeh nasprotnikov bo odigrano 7. maja v Šentjurju.

GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA ŠENČUR (2) : ROGAŠKA (7) 92:96 (26:20, 21:24, 24:21, 21:31)
Gorenjska gradbena družba Šenčur: Ožegovič 6 (3:4), Rojc 10 (6:6), Murić 12 (3:6), R. Rizvić 20 (4:4), Martinčič 18 (1:2), Malovčič 4 (2:6), Tesić 2 (2:2), Daneu, Rebec 12 (4:5), Ahmedović 8.
Rogaška: Smith 20 (6:6), Vujačić 15 (4:4), Zupan 6 (2:2), Primorac 14, Bratož 21 (14:18), Jackson 20 (3:4).

Tako kot na tekmi v Domžalah se je tudi v Šenčurju veselila gostujoča ekipa, ki je drugi del prvenstva igrala v ligi za obstanek. Rogaška je sicer večji del tekme zaostajala, udarila v zadnji četrtini, v napeti končnici pa si zagotovila zmago.

Gorenjsak gradbena družba Šenčur je po zaostanku v zadnji minuti s prekrški poskušal priti do preobrata, a sta bila gostujoča Domen Bratož in Daishon Lenard Smith dovolj natančna s črte prostih metov.

Domači so v prvi četrtini že vodili za deset točk, ob koncu prvega polčasa pa so se gosti povsem približali. Toda ob koncu tretje četrtine je bilo spet deset točk v korist Gorenjcev in ni bilo videti, da bi lahko Rogačani prišli do zmage, še posebno, ker so domači tudi dobrih šest minut pred koncem še imeli prednost sedmih točk. Toda Bratož in Smith sta poskrbela za devet zaporednih točk in začela se je drama.

Razpoloženi Nejc Martinčič je domačim še zagotovil vodstvo s 86:85, Šenčurjani so tudi vodili s 87:86, toda nato je reči v svoje roke vzel Bratož, nad njim so domači delali prekrške, kar pa se jim ni obrestovalo.

Pri Gorenjski gradbeni družbi Šenčurju je Ramo Rizvić dosegel 20 točk, Nejc Martinčič jih je dodal 19. Za Rogaško je bil danes najbolj razpoložen napadalni trio Bratož/Smith/Jackson, ki je skupaj dosegel 61 točk.

Druga tekma tega četrtfinalnega para bo odigrana 7. maja v Rogaški Slatini.

NUTISPOINT ILIRIJA (4) : TERME OLIMIA PODČETRTEK (5) 91:87 (28:20, 22:19, 19:19, 22:29)
Nutrispoint Ilirija: Kruzynski 8, Pelko 5 (3:3), Kraljević 11 (1:2), Milašinović 4, Pajić 13 (2:2), Jurkovič 10 (4:4), Bačvič 14 (2:2), Ciani 9 (1:2), Kureš 3, Vončina 14 (3:3).
Terme Olimia Podčetrtek: Muratović 4, Strnad 23 (6:10), Švigelj 3, Williams 18 (1:2), Čebular 19 (2:2), Cerkovnik 6, Atanacković 10, Vasilić 4.

Tudi sredina tretja tekma četrtfinala lige Nova KBM postregla z zelo zanimivim obračunom. Slavili so košarkarji Nutrispointa Ilirije, ki so v napeti končnici le uspeli premagati gostujočo ekipo iz Podčetrtka. Nutrispoint Ilirijo tako le še zmaga loči od napredovanja v polfinale prvenstva.

Košarkarji Nutrispoint Ilirije in Term Olimia so se srečali petič v tej sezoni, čaka pa jih še najmanj eno srečanje, in sicer 7. maja v Podčetrtku. Ekipi sta osvojili četrto in peto mesto v skupini za prvaka. Prednost domače dvorane v morebitni tretji tekmi 10. maja bodo imeli Ljubljančani.

Današnji obračun na Kodeljevem je bil v znamenju Nutrispointa Ilirije, a do pete zmage proti Podčetrtanom v tej sezoni jih ni vodila najlažja pot. Na koncu so obračun dobili za zgolj štiri točke razlike.

Trije najbolj učinkoviti posamezniki na tekmi so bili igralci gostujoče zasedbe. Nejc Strnad je vpisal 23 točk, Sandi Čebular je navdušil z 19 točkami, devetimi skoki in devetimi podajami, Američan Oshowen Williams pa je dodal 18 točk.

Pri Nutrispoint Iliriji sta bila v ospredju Niko Bačvić in Luka Vončina s 14 točkami.