S slovenskim znanjem po 30 letih nazaj v 1. ligo

Rubrika: Naši na tujem

„Sezona se je na žalost, kot večina v Evropi, predčasno končala. Sedaj, ko sem malo prespal, lahko rečem, da je bila uspešna sezona, 10 zmag in 11 porazov sicer ni briljanten rezultat, ampak glede na rezultate novincev v ligi v zadnjem desetletju, smo bili pravi hit lige. V prejšnjih sezonah je bil novinec ponavadi eden od dveh klubov, ki je igral v tako imenovanem playoutu, torej dvoboju 13. in 14. ekipe za obstanek oziroma izpad iz lige. Mi smo bili v trenutku, ko se je liga zaključila, na 9. mestu, eno zmago za 6. mestom ob zelo ugodnem razporedu v zadnjih petih krogih. Tako, da smo upali še na boljši rezultat,“ se danes na opravljeno v skrajšani sezoni ozira Sebastjan Krašovec, ki je julija 2018 prišel v madžarski klub Oroszlany. Začeli so v 2. ligi in se ekspresno prebili med elito.

Krašovec ni bil prvič na tujem – v sezoni 2015/2016 je uspešno deloval v Assecu Gdynia, ko je z ekipo U20 postal prvak Poljske in evropskega tekmovanja  EYBL.

V Oroszlanyju so zadovoljni z opravljenim. O tem ni dvoma.
„Za klub je bila zgodovinska sezona, po 30 letih smo se vrnili v prvo ligo in že takoj v prvi sezoni smo se na polovici lige uvrstili na 8. mesto in tako na zaključni turnir pokala, ki bi se moral igrati v aprilu in se na žalost ne bo, hkrati pa smo bili do konca v igri za uvrstitev v četrtfinale. Imeli smo izjemne navijače, ki so bili z nami na vsaki tekmi doma in v gosteh, za nagrado pa so doživeli, da smo dvakrat premagali Szolnok in kar nekaj močnih ekip. Verjetno najbolj odmevna zmaga je bila tista nad Falcom, ki je bil sicer utrujen od napornega ritma, a smo je bili enako veseli. Je pa Gašper Okorn dvignil Falco na evropski nivo in res naredil odličen posel tudi v Fibini ligi prvakov.“

Ni bilo lahko.
„Ob prehodu iz druge v prvo ligo je bil cilj: enostavno preživetje. Sezono prej so novinci prvih nekaj krogov izgubljali za 40 točk in več. Ob našem razporedu bi to bilo tudi pričakovati. Še posebej za to, ker smo ligo začeli samo s štirimi tujci, dovoljenih je pet. Ko je uprava po 5. krogu videla, da moramo dodati še petega tujca, da bomo lahko konkurenčni, smo naenkrat postali resna ekipa. Osnovni cilj je bil obstati v ligi, po tihem se je upalo, da bi se izognili boju za obstanek.“

Kakšna pa je madžarska 2. liga?
„Profesionalna! Trenirali smo normalno dvakrat dnevno, zato smo jedro ekipe zadržali, zaradi najnižjega proračuna v ligi si nismo mogli privoščiti okrepitev iz madžarske prve lige, pripeljali smo dva domača igralca, ki sem ju poznal iz druge lige in dodali štiri tujce, po petem krogu potem še petega. V drugi ligi velja pravilo: en tuji igralec in en mladi U20 sta ves čas na parketu. V prvi ligi pa je pravilo tako: na parketu vsaj en domači igralec ves čas, v ekipi pa je dovoljeno imeti pet tujih igralcev,“ še pojasni Krašovec.

Košarka na Madžarskem dela korake naprej.
„Kvaliteta lige se vsako leto dviga, finančni vložki klubov so relativno visoki. Če primerjamo s situacijo v Sloveniji, še posebej. S četrt milijona evrov za plače igralcev smo bili globoko na repu proračunov. Vidi se, da ogromno pomaga država z olajšavami, večino našega proračuna je pokrilo mesto s svojim proračunom. Kvaliteta tujcev je zelo dobra, kot smo videli na tekmi proti Sloveniji, tudi Madžari niso slabi, je pa veliko tujcev, ki so po kvaliteti nivo NBA Summer league ali vsaj TBT turnirja.“

Beseda je nanesla tudi na ostale Slovence, ki so delovali na Madžarskem – Gašperja Okorna, Gašperja Potočnika, Žigo Mravljaka.
„Slovenski trenerji smo v stiku večinoma po telefonu, ker nismo ravno na razdalji, da bi se lahko dobili na kavi. Si pa izmenjujemo informacije, z vsemi smo v dobrih odnosih, tako je bilo tudi sodelovanje zelo dobro.“

Še tole nam povejte – kako so Madžari proslavili uspeh proti Sloveniji v 1. krogu kvalifikacij za Euro 2021?
„Zmago nad Slovenijo so sprejeli dokaj realistično, zavedajo se, da Slovenija ni igrala v najboljši postavi, vendar so bili razumljivo veseli te pomembne zmage.“

Kako naprej pri vas, nas še zanima.
„Pogovarjamo se že nekaj časa, vendar moramo najprej videti, kakšne bodo posledice nastale krize in kakšne bodo možnosti za nadaljevanje. Sedaj sem doma z družino, z otrokoma opravljamo pouk na daljavo, zaenkrat k sreči vsi zdravi in upamo, da se situacija čimprej vrne v normalo.“