Proti Franciji ni šlo, na vrsti je Latvija

Rubrika: Reprezentanca

Slovenska reprezentanca fantov U18 je na uvodni tekmi evropskega prvenstva divizije A v Grčiji izgubila proti Franciji (52:66). Naši fantje bodo priložnost za prvo zmago iskali na tekmi proti Latviji, ki se bo začela ob 15.45 uri.

Obe reprezentanci sta že v uvodnih minutah tekme pokazali veliko mero borbenosti in želje po zmagi, kar je nekajkrat vodilo tudi do prehitrih zaključkov napadov, nepotrebnih osebnih napak ter izgubljenih žog. Po šestih minutah igre je bil izid izenačen na 9:9, francoski košarkarji so z agresivno obrambo že izkoristili bonus štirih osebnih napak, kar so naši fantje uspeli izkoristiti in si z nekaj uspešnimi prodori priigrali manjšo prednost. Maj Dušanič je s košem ob zvoku sirene poskrbel za prednost treh točk po koncu prve četrtine (14:11).

Francozi so na začetku druge četrtine z delnim izidom 9:2 prišli do štirih točk prednosti (16:20), strelski mrk Slovencev pa je s košem iz obrata prekinil Mark Babšek Vrečko. Naši fantje so pred koncem prvega polčasa francoskim košarkarjem dopustili nov nalet in na glavni odmor odšli z zaostankom šestih točk (24:30). V prvem polčasu sta bila pri Sloveniji najbolj zapoložena za igro Andrej Stavrov in Gregor Glas, ki sta sedmim točkam dodala po 5 skokov in 1 podajo.

Na začetku tretje četrtine je Stavrov s štirimi zaporednimi točkami približal Slovenijo na vsega dve točki zaostanka, nato pa so Francozi s hitrimi protinapadi ponovno ušli na +8 (30:38) in prednost osmih točk obdržali do konca četrtine (38:46). Slovenci so z nepopustljivo igro in uspešnima metoma za tri točke Samarja ter Nemaniča uspeli znižati na 46:49, vendar so danes razigrani Francozi vedno znova našli odgovor na nalete naših fantov, z delnim izidom 13:3 dobri dve minuti do konca povedli za trinajst točk (49:62), kar je bilo na koncu dovolj za zasluženo zmago. Slovenci so tekmo končali z 22 izgubljenimi žogami in od tega prejeli 18 točk. Ključni za zmago so bili tudi igralci s klopi, ki so bili danes z 32:13 uspešnejši od slovenskih košarkarjev. Naši fantje bodo priložnost za prvo zmago na prvenstvu imeli jutri, ko se bodo ob 15:45 uri pomerili z reprezentanco Latvije.

Pri Sloveniji so bili najbolj razpoloženi za igro Žiga Samar (12 točk, 6 skokov, 4 podaje in 3 pridobljene žoge), Gregor Glas (12 točk, 6 skokov) in Andrej Stavrov (11 točk, 7 skokov), ki so tudi edini presegli mejo desetih točk, selektor Peter Markovinovič pa je priložnost za igro na koncu namenil vsem svojim varovancem.

Peter Markovinovič, selektor reprezentance fantov U18:
“Proti izredno agresivni francoski obrambi smo danes slabo odreagirali. Dvaindvajset izgubljenih žog ter tri minute nezbranosti v celotni tekmi so bile ključne za poraz. Prva tekma je za nami, jutri je na vrsti Latvija in v tekmo moramo vstopit odločno ter samozavestno. Malo skrbi nam povzročajo poškodbe, verjamem pa, da bodo vsi fantje jutri stisnili zobe.”