Premagali svetovne prvake, za polfinale z Nemci, potem Francija – Italija

Rubrika: Reprezentanca

Košarkarji Slovenije so na olimpijskih igrah v Tokiu zabeležili še tretjo zmago in brez poraza osvojili prvo mesto v predtekmovalni skupini. Od Španije so bili boljši s 95:87. Tekmec v četrtfinalu v torek, 3. avgusta bo Nemčija. Ekipi bosta na parket stopili ob 10. uri po lokalnem, torej ob 3. uri po slovenskem času.

OLIMPIJSKI IGRE V TOKIU (Saitama Super Arena), 3. krog, 1.8.
ŠPANIJA – SLOVENIJA 87:95 (70:68, 44:41, 24:20)
Dvorana Saitama, brez gledalcev, sodniki: Zurapović (BiH), Rosso (Francija), Kallio (Kanada).
Španija: P. Gasol 8 (2:2), Fernandez 12, Rodriguez 5 (2:2), Rubio 18 (3:4), Claver 4, M. Gasol 9 (2:4), Hernangomez 2, Abalde 14 (2:2), Abrines 3, Llull 12 (2:2).
Slovenija: Rupnik, Nikolić, Prepelič 15 (9:10), Murić 8, Tobey 16 (2:2), Blažič 10, Dimec 6, Dragić 6 (2:2), Čančar 22 (2:2), Dončić 12 (6:11).

Slovenija je v Tokiu premagala Argentino, Japonsko ter Španijo in je ob Franciji ter Avstraliji edina neporažena na OI. V četrtfinale so se poleg prvouvrščenih ekip uvrstile še Italija, Nemčija, drugi in tretji reprezentanci v skupini A, ZDA kot drugouvrščeni iz skupine B ter Španija in Argentina iz slovenske skupine C.

Dvoboj aktualnih evropskih prvakov iz Turčije 2017 in zmagovalcev svetovnega prvenstva 2019 na Kitajskem je bil po pričakovanjih napet in izenačen. Tretja osebna napaka Luke Dončića že ob koncu prve četrtine je v uvodu zmotila načrte Slovenije. Zvezdnik iz Ljubljane je moral za nekaj minut na klop, tako da je prvi polčas končal pri osmih točkah.

Čeprav so imeli izbranci selektorja Aleksandra Sekulić v prvem polčasu zgolj 35-odstotni met iz igre in Španiji dovolili, da je zadela osem trojk, je Slovenija do odmora dosegla 41 točk in zaostajala z 41:44.
Drugi del je Španija odprla z delnim izidom 11:2 in po slabih treh minutah vodila s 55:43. Slovenija je nato vendarle zaigrala agresivneje v obrambi ter z organizirano in zbrano igro v napadu še v tretji četrtini nadoknadila zaostanek (68:68). Vlatko Čančar je v prvih 30 minutah dosegel 20 točk, Dončić pa je bil pri 12 točkah in 11 podajah.

Odločitev o zmagovalcu je padla v zadnjih minutah. Vodstvo Španije z 82:76 po štirih trojkah je Slovenija ujela v 37. minuti (83:82). Zabijanje Mika Tobeyja 100 sekund pred koncem je pomenilo 88:85 za Slovenijo, dva prosta meta Klemna Prepeliča 13 sekund pred koncem sta Slovence znova pripeljala do treh točk prednosti, zgrešena trojka Špancev oziroma Rickyja Rubia v naslednjem napadu in skok Eda Murića pa sta tehtnico dokončno prevesila na slovensko stran.

Slovenija je tekmo končala z 41-odstotnim metom iz igre in skok dobila z 51:41. Vlatko Čančar je zadel štiri trojke (met iz igre 8:12, trojke 4:7) in bil z 22 točkami prvi strelec tekme. Mike Tobey je v zadnji četrtini dosegel deset točk, skupno 16 (met 7:12) in ujel 14 odbitih žog. Klemen Prepelič pa je dodal 15 točk.