Predsednik KZS v skrbeh za Dragića, želi pa Udriha, ki bo Hrvatom nasul 15 točk

Rubrika: Liga Nova KBM

Matej Erjavec od lani vodi Košarkarsko zvezo Slovenije. V intervjuju je odkrito spregovoril o situaciji na zvezi, o novih prihodih v zvezine pisarne ter kadrovanju v reprezentanci. Ni se ognil niti noveli o točenju alkohola na tekmah ter težki finančni situaciji klubov.

2303_erjavec_00
Matej Erjavec je lani na tem mestu zamenjal prav tako uspešnega Romana Volčiča (foto: kzs.si)

V kakšnem stanju je danes Košarkarska zveza Slovenije?
»V dobrem! Pravzaprav v boljšem psihofizičnem stanju kot pa sem pričakoval. Vse ostalo pa sem vedel že prej, predno sem prišel.«

Na kaj ste ponosni?
»Ker so zaposleni na zvezi radi tudi prekomerno v službi, če gre za kak projekt, ki zahteva vikend delo. Tak primer je v času pokala Spar. Ni jim problem, da odgovorijo že zvečer na kako elektronsko sporočilo. 95% vseh zaposlenih je tako predanih delu, kot da je to njihovo življenje, ne pa poklic.«

Kaj pa boste s tistimi 5%, ki ne delajo tako?
»Ne pomeni zdaj to, da bom kaj naredil. Dejstvo pa je, da so nekateri bolj, drugi pa manj predani.«

Pričakovali smo, da bo tudi predsednik zveze letel v ZDA na obisk k bratoma Dragić.
»Bil sem povabljen, a imam kot neprofesionalni predsednik profesionalne obveznosti v odvetniški pisarni. Bilo mi je prav žal tudi zato, ker se je menjala lokacija.«

Kako to mislite?
»Sprva bi morali na obisk v Phoenix, potem pa so odšli v Miami.«

Ste zadovoljni z izplenom tričlanske delegacije, ki se je srečala z Goranom Dragićem?
»Zadovoljen sem, da ni kaj hujšega. Pričakovali smo, da bodo težave. Če so to sploh težave, da ne moremo s 100-odstotno gotovostjo trditi, da bo Goran lahko igral na EuroBasketu 2015. Veseli dejstvo, da si Goran želi igrati. Obstaja velika verjetnost, da bo vendarle igral.«

Zakaj ste tak optimist?
»Ker veliko stavim na pogovor med Goranom in Rašom Nesterovićem. Naš generalni sekretar zveze je že bil v taki situaciji in se bo z Goranom lahko o tem pomenil. Če bo Gogi uspel rešiti svoje ovire, potem ne bo težav. Goranova želja po igranju za Slovenijo ni sporna.«

Pa dajva hipotetično – kaj če Gorana ne bo?
»Nisem selektor, sem pa ljubitelj košarke in velik navijač. Zelo bi mi bilo žal za to. Ne morem pa reči, da bo kaj drugače.«

So vedeli povedati nekateri na računa zveze, da delegacija hodi na obisk prepričevat prepričane. Je to smiselno in racionalno?
»Pa saj jih ne hodimo prepričevat. Gre bolj za vprašanje, kako nekomu pomagati, ki je odločen, da bo igral, pa ne more iz objektivnih razlogov. Tu so npr. določene in jasne klavzule Lige NBA, ki preprečujejo in omejujejo treninge v času priprav.«

Kako pogosto govorite s selektorjem Juretom Zdovcem?
»Enkrat na mesec se vidiva, ko je Jure v Ljubljani, po potrebi se slišiva večkrat. Najin odnos je vzoren.«

To pomeni?
»Obveščava se o pomembnih zadevah, za katere smatrava, da so pomembne za naju. Ne vmešavam se v njegovo stroko, on pa ne bo meni rekel, da najdi tistega sponzorja.«

Po vsem tem povedanem, je predsednik pravi naslov, da nam iz prve roke pove, ali se Beno Udrih vrača v slovensko reprezentanco.
»Predsednik ne ve, kaj bo. Predsednik lahko le reče, da si želi, da bi Beno Udrih Hrvatom nasul 15 točk, mi zmagamo ter pozabimo na vse, kar je bilo v preteklosti.«

So to misli Mateja Erjavca predsednika ali Mateja Erjavca navijača?
»Drugo. Kot predsednik pa lahko le dodam, da so vsi pogovori v pristojnosti selektorja Jureta Zdovca. On je to resno vzel in se z njim pogovarja.«

Kdo je to resno vzel?
»Jure Zdovc.«

Pa kot navijač verjamete, da se bo zadeva rešila in bo Beno igral?
»Da.«

Zakaj tako mislite?
»Ponavljam – odloča selektor. A vendarle si, tudi kot predsednik, želim imeti na tem prvenstvu najboljše slovenske igralce! To ni navadno prvenstvo, odpira nam možnosti za olimpijske igre.«

Slovenija v Riu 2016? Sanje ali realnost?
»To je realna želja. Če je pa to realnost, pa bomo še videli. Saj ne vem, kako bo na prvenstvu. Tudi ostale ekipe bodo imele težave pri sestavi moštev zavoljo pravil Lige NBA.«

Spremljate kaj naše igralce na tujem?
»Seveda! Vem, kaj se dogaja v Beogradu, v Španiji, selektor me obvešča o turški ligi in nastopih naših košarkarjev.«

Lepo bi bilo, če bi Sloveniji na EP pomagal tudi Erazem Lorbek.
»Treba je vedeti, da smo bili 7. na svetu z relativno skromno centrsko zasedbo, kot je bila v preteklosti. Vrača se Gašper Vidmar, tudi Mirza Begić je tu. Seveda si želim, da bi nam Erazem pomagal. A kakor vem, ne trenira. Če pa bo igralsko nared in bo lahko konkuriral za nastop, pa je seveda dobrodošel!«

Fiba in Uleb sta v sporu. KZS pa med dvema ognjema.
»Smo priča sporu, v katerem lahko le čakamo na rešitev. Zato se ne bavim s tem, ker me ne tangira. Ukvarjam pa se več s tem, ker je vodstvo Lige ABA iz Slovenije, zato se tudi večkrat srečamo z njimi in pogovarjamo. Ostale zveze imajo malce drugačno pozicijo, saj niso v dnevnem stiku. Sam pa srečam Romana Lisca vsak dan, če grem na kosilo v isto restavracijo, pa tudi slišiva se, skoraj soseda sva.«

Pa sta se že srečala na temo trenutnih razmer?
»Za pol ure sva se usedla in pogovorila. A naš KZS v tem hipu ni pravi sogovornik za težave, ki jih ima trenutni ustroj Lige ABA.«

Kje sami vidite težavo Lige ABA?
»V tem, da jim je ali pa jim še bo Fiba odrekla priznanje lige v skladu z njenimi pravili.«

Kaj pa jim to priznanje, saj so brez njega delovali do leta 2009?
»Se strinjam s tem. Regionalna liga je dobra stvar in vsa čast Romanu Liscu ter njegovim sodelavcem, kar je naredil iz te lige. Tudi podporo klubov ima. Tu ne vidim težav. Saj zato pa: mi nismo pravi naslov za reševanje teh težav. Pa tudi KSS ne ruši Lige ABA. Dejstvo je, da se dogajajo spremembe v evropski košarki. Mi smo člani Fiba in čakamo.«

Na sestanku v Srbiji pa ste bili. S kakim namenom?
»Z željo da se informiramo o nastali situaciji. Kot veste, smo na zadnjih volitvah v Fiba Europe, padli ven iz boarda, kjer nimamo več predstavnika. Le Rašo je član komisije igralcev, ostalih informacij iz prve roke pa nimamo. V Beogradu smo si izmenjali stališča – zveze smo člani Fibe, to pa ni naša vojna. Nihče od predstavnikov zvez ni rekel, češ dajmo to Ligo ABA rušiti!«

Kot predsednik bi morali skrbeti za veljajo in pomen domačih tekmovanj.
»Res je in ob kandidaturi sem napovedal, da bi rad dal domačim tekmovanjem večjo težo. Kaj to pomeni, ne vem točno. A govorice in informacije so take, da naj bi šla Fiba v smeri Uefa Champions lige. Domače lige naj bi dajala vsaj kandidate za evropska tekmovanja, če ne kar udeležencev neposredno. Nekoč, to sami dobro veste, je že bilo točkovanje, ki je v sebi združilo uspehe iz domače lige, domačega pokala in regionalne lige. Na osnovi tega si se plasiral v Evropo. Tak sistem je bil dober!«

Primerjati nogometno ligo prvakov in košarkarska tekmovanja ni ravno posrečeno. Še posebej če vemo, kako v nogometu mati Uefa poskrbi za klube in nacionalne zveze.
»S tem se strinjam, drži tudi to, da je Fiba izgubila vojno z Ulebom. Zdaj je situacija obratna. Uleb ima nekaj, kar bi Fiba rada. Fibe v dani situaciji ne bi podcenjeval, saj premore v tem hipu izredno močan vodstveni ustroj. Zato bo prišlo na plan s konkretno idejo, morda celo nespodobnim povabilom za klube, ki ga bodo težko zavrnili.«

Verjamete, da se to lahko zgodi?
»Če se je Fiba tega resno lotila, potem verjamem. Sicer ne. Glede na vodstvo, pa verjamem. Ne zanemarite, da je šef Fibe in član boarda Turek in da sta iz Turčije tudi Turkish Airlines in Beko. Da ne naštevam dalje.«

Ko je Iztok Rems zapustil mesto generalnega sekretarja, ste obljubili, da bo delal na projektih. Kaj točno počne?
»Bavi se s sistemom državnih prvenstev ter idejo, kako bi nacionalna prvenstva vnovič dobila na veljavi. Pomaga pri vzpostavljanju mednarodnih stikov ter delu trenerskega in sodniškega združenja.. Nekaj pa dal od sebe tudi na področju izobraževanja, predaval je sodnikom v Ljubljani.«

Dva, tri mesece se je govorilo, da niste zadovoljni z Matejem Avanzom.
»Teh govoric nisem slišal. Ste prvi, ki mi to poveste. Te govorice zanikam, Matej je še vedno pomemben člen KZS in ne vem, od kje gredo te govorice, niti me ne zanima, kdo jih je sprožil.«

Prihaja pa na KZS Aleš Križnar. To pa drži, mar ne?
»Želim si, da se vrne na zvezo oz. na njej ni bil nikoli, je pa uspešno deloval v hčerinski družbi. Če je tako izpeljal EP 2013, bi nam tak človek prav prišel v slovenski košarki.«

Kaj bo delal?
»Morda bo poslovni direktor. Bo neka vez med marketingom, pisarno in predsednikom.«

Kako se je Rašo Nesterović znašel na delovnem mestu generalnega sekretarja?
»Odličen je, če imaš mislih, da ne prelaga papirjev. Pa jih, da ne boste mislili, da jih ne. Ampak mi Rašota rabimo kot ambasadorja košarke. V tem hipu pa je ključna njegova vloga sedaj pri reševanju primera Goran Dragić. Lahko pa mirne duše rečem, da Rašo deluje na več področjih, kot sem pa sam to pričakoval, da bo.«

Kakor je slišati, pa ne bo Rašo zadnji košarkar, ki se vključuje v delo KZS-ja.
»Vesel sem, ker prihaja Marko Milić, ki se nam bo pridružil kot zaposlen na KZS-ju. Ni pa skrivnost, da z Rašom vidiva velik potencial tudi v Urošu Ivanoviču. A bo vključen v delo zveze ali pa v kako združenje, še ne vemo. Bi pa ga bilo dobro imeti nekje blizu.«

Zveza deluje dobro, klubom pa gre precej slabše. Kot sem izvedel, so klubski dolgovi do zveze precej visoki.
»Samo po sebi se bo težko kaj uredilo. Sem pa dal nalogo, da IO KZS pripravi usklajene ukrepe s klubu. Radi bi izboljšali finančno disciplino. Trdim, da je sedanje vodstvo zveze precej bolj naklonjeno klubom, kot je bilo prejšnje. Ne sme pa biti to potuha za klube. Mi je tudi jasno, da so klubi odvisni od občinskih sredstev in denarja podjetij. Jasno nam je tu, da je zveza servis klubom.«

Kaj pa če bi dela denarja, ki ga dobite od sponzorjev dali klubom?
»Tudi o tem smo razmišljali. A to je težko, 130 klubov in društev je. Kako naj jim delimo denar? Financ jim ne moremo kar nakazovati na klubski račun. Lahko pa jim zmanjšujemo obveznosti ali pomagamo z opremo.«

Bodo klubi uspeli po novem kak evro zaslužiti s prodajo alkohola?
»Gledalci bodo prišli pijani na tekmo, če bodo to hoteli. Sam menim, da bi morali omiliti zakonodajo ter omogočiti klubom, da nekaj zaslužijo. Ob tem pa bi bilo treba poskrbeti tudi za sankcije tistih, ki bi to kršili. Kako se to lahko dela, ni treba daleč – Avstrija in Nemčija sta pravi primer dobre prakse. Sedanji ukrepi so prestrogi.«

Precej dela ste imeli s sodniško organizacijo, kjer pa je s prihodom Ludvike Luke Fekonje zavel nov veter.
»Upam, da je zdaj za nekaj časa konec teh sprememb. Kaže dobro. Nekaj so dodale spremembe, nekaj pa tudi naš angažma, sestankovali smo s sodniki. Želimo, da vrhunski sodniki sodijo tudi domače tekme! Druge države nimajo teh težav, le Slovenija. Da se bo treba vrniti v domačo ligo, je sodnikom pojasnil generalne sekretar Rašo Nesterović.«

Košarko še kaj igrate?
»Trikrat do štirikrat na leto. Težko ga dam, trudim pa se.«

Tekme slovenske lige spremljate?
»Seveda, vsaj deset sem jih videl. Bil sem v Portorožu, Domžalah, Šentjurju, v Novem mestu. Spremljal sem tudi pokal Spar, ki je potrdil, da je slovenska liga izenačena in zanimiva.«

Kaj pa ženska košarka?
»Bil sem na finalu pokala, ki me je pozitivno presenetil. Žal pa imamo le en sam močan klub, ki tudi v regiji ni povsem na vrhu, drži pa priključek.«

S tem se ne bi strinjal, proti prvaku lige je izgubil po dveh podaljških.
»Se strinjam, a imeti le en sam močan klub je problem. Ostali se trudijo, ne bi rad koga užalil, a vem, da so razmere za delo težke in zahtevne. Ob tem bi pa izpostavil vlogo Mateja Avanza, ki je lani vodil kampanjo za večjo prepoznavnost ženske košarke. KZS ženske košarke ni odpisal ali pa nad njo obupal!«

Telemach ostaja sponzor moške prve lige?
»Ostaja sponzor zveze. Ali bo zadržal tudi ime lige, pa je stvar pogovorov, ki so v teku in so zelo korektni.«

Kakšna je situacija na trgu?
»Sponzorji se ne tepejo, da bi prišli na zvezo. Vsakomur moraš ponuditi pravi produkt. Danes skoraj ni več oz. jih je zelo malo takih, kot je g. Igor Mervič s Spar Slovenija. Blagodejno vpliva na KZS in Union Olimpijo. Kaj bi bilo, če bi bil šef Spara Avstrijec, pa nimam nič proti njim? Pa če bi se sponzorji tepli za naše produkte, bi vas zdaj peljal v restavracijo k JB-ju na stroške zveze in ne bi sedela v pisarni.«