Po slabem letu dni Primorci spet v finalu lovijo Ligo ABA!

Pred košarkarji Sixt Primorske je vrhunec sezone. V ponedeljek bodo ob 18. uri v domači Areni Bonifika začeli z nastopi v finalnem nizu Lige ABA 2, v katerem jim bo nasproti stala makedonska ekipa MZT Skopje Aerodrom.

Potem ko so koprski tigri lani na finalni tekmi Lige ABA 2 v Čačku klonili (s 87:73 je bila od Primorcev boljša novomeška Krka), v tej sezoni končnica tekmovanja poteka po spremenjenem sistemu, prav tako pa so povečane možnosti za napredovanje med regionalno elito. Skozi polfinale sta se moštvi prebili s po dvema zmagama, v finalu bodo za naslov potrebne tri. Prvi tekmi bo gostil Koper. Po že omenjeni ponedeljkovi bo nov obračun sledil dan za tem, v torek, ob 20. uri.

Če bo peta, bo spet v Kopru

Po dnevu premora, ki ga bosta ekipi v večini izkoristili za pot v Makedonijo, bo v četrtek tretjo in v petek morebitno četrto tekmo gostilo Skopje. V kolikor bo o prvaku Lige ABA 2 odločala peta tekma, bo ta na sporedu prihodnji ponedeljek, znova v Kopru. V prvo Ligo ABA bo neposredno napredoval končni zmagovalec, medtem ko poraženca finala za preboj med elito čakajo dodatne kvalifikacije z ekipo Zadra. Slednja je med regionalno elito v tej sezoni zasedla predzadnje mesto in se bo v dodatne boje za obstanek, v katerih bosta ekipi igrali na dve zmagi, podala s prednostjo domačega parketa. Kvalifikacije bodo na sporedu konec aprila.

Moštvo iz Skopja je po rednem delu Lige ABA 2 zasedlo tretje mesto, potem ko je na 22 preizkusih zabeležilo 15 zmag. Zmago več so dosegli sarajevski Sparsi, ki pa so nato v polfinalu vendarle morali priznati premoč makedonskim tekmecem. Ti so v prestolnici Bosne in Hercegovine zaostajali celotno tekmo, prvič pa nato povedli v zadnji sekundi obračuna, ko je z izredno težkim metom prek roke tekmeca za 71:70 zadel Američan Lester Medford. Sarajevčane je ta poraz dotolkel, saj je nato MZT drugo tekmo v domačem športnem centru Jane Sandanski zanesljivo dobil (84:70).

Na drugi strani je Sixt Primorska svoje delo v rednem delu tekmovanja opravila izjemno. Prvo polovico je končala s samimi zmagami, do konca pa nato vpisala le dva poraza. V polfinalu si je nasproti stala z ekipo Borca iz Čačka, ki si je napredovanje v končnico zagotovila šele v zadnjem kolu. Na domači tekmi so bili tigri suvereni (78:59), tudi na drugi, na kateri sta se ekipi nekajkrat izmenjali v vodstvu, pa pokazali dovolj zanesljivosti za zmago s 73:69.

Tesni končnici

Ekipi Sixt Primorske in MZT Skopja Aerodroma sta se v tej sezoni pomerili dvakrat, oba preizkusa pa sta po razburljivih razpletih pripadla slovenskemu predstavniku. V oktobru so tigri v domači Areni Bonifika 79 sekund pred koncem zaostajali za zaostajali za visokih osem točk (69:77). Za tem je na sceno stopil kapetan Alen Hodžić in v vsega 40 sekundah izničil zaostanek svoje ekipe (77:77), kar je po neuspelih napadih na obeh straneh ekipi popeljalo v podaljšek. V petminutnem dodatku so Primorci vajeti igre takoj popolnoma v svoje roke. Pri tem so jim izdatno pomagali glasni navijači in ko je Hodžić žogo položil skozi obroč za 87:80 se je delirij na tribunah lahko začel.

Obratno je bilo v Skopju, kjer je primorska vrsta v tretji četrtini vodila že s plus 11 (52:41), prednost uspešno zadrževala do sredine zadnjega dela tekme, nato pa je gostitelje v ospredje in sploh prvo vodstvo s sedmimi zaporednimi točkami izstrelil drugi Američan James Woodard (69:67). Njegova ekipa je 10 sekund pred koncem nato vodila s 77:76, nakar je žogo v svoje roke vzel nesporni junak dvoboja, Žan Mark Šiško. Mladi organizator igre, ki je v zadnji četrtini dosegel neverjetnih 18 točk, je 2,1 sekundo pred koncem ter s polaganjem v visokem loku zadel za primorsko vodstvo. Po izmeničnih minutah odmora je makedonska zasedba prišla do odlične priložnosti za zmago, a je bil Andrija Bojić izpod obroča nenatančen, Damjan Stojanovski pa je zgrešeni met soigralca popravil po izteku igralnega časa.

Oba finalista se bosta v nove medsebojne tekme podala v okrepljenih zasedbah. Koprski tigri so močnejši na mestu organizatorja igre, kjer se je Šišku ter Danielu Vujasinoviću pridružil Corin Henry. Na drugi strani so v Skopju novo moč dodali centrski liniji, ki je bila že poprej gonilna sila ekipe. MZT Skopju Aerodromu se je pridružil nekdanji makedonski reprezentant Predrag Samardžiski. Izkušeni 32-letni in 214 centimetrov visoki orjak je na dosedanjih 10 tekmah v povprečju na parketu preživel 18 minut, v katerih je 9,1 točki dodajal 6,4 skoke ter 1,3 podaje.

Klub iz Skopja, ki je v minuli sezoni izpadel iz prve Lige ABA, za nameček pa nato po šesti zaporednih sezonah ostal še brez državnega naslova, ima med najboljšo trinajsterico najkoristnejših posameznikov Lige ABA 2 kar štiri košarkarje. To so že omenjeni Medford (7. mesto; indeks 18,2), Woodard (11.; 16,4), Bojić (13.; 16,4) ter Ive Ivanov (8.; 18,0), ki je v lanskoletnem finalu tigre ugnal s Krko. Kvartet v povprečju skupaj dosega po 59,4 točke, 20,3 skoka in 13,8 podaj na tekmo. MZT Skopje Aerodrom sicer v povprečju na tekmo doseže točko in pol več (86,6) kot Sixt Primorska (85,1), ta pa premore precej boljšo obrambo (68,7:79,1) in ob pa zbere tudi več skokov (33,4:32,7) ter podaj (22,8:18,0). V svojih vrstah premore tudi najkoristnejšega košarkarja Lige ABA 2, Marka Jagodića-Kuridžo (13,3 točke, 8,8 skokov, 2,8 podaj, indeks 22,4).

V Areni Bonifika v začetku prihodnjega tedna ne bo pestro le zaradi vročih finalnih obračunov, pač pa se bodo na tekmah zbrani navijači lahko potegovali za nagrade v vrednosti kar 500 evrov. Sixt Primorska bo namreč s podjetjema Športivo in Vistra dvakrat na vsaki tekmi znova pripravila nagradno igro z metom s sredine igrišča. Na prvi polfinalni tekmi je z zadetim metom junak postal navijač Gašper, nove štiri priložnosti pa bodo na voljo že ta ponedeljek in torek. Tekmo bo tudi tokrat spremljal ostal pester spremljevalni program ter Tigrov brlog, kotiček z brezplačnim varstvom za najmlajše navijače.

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
“Finale je pred vrati. MZT Skopje Aerodrom je ob naši ekipi pokazal največ v tej sezoni Lige ABA 2, zato se je zasluženo prebil v zadnje boje za naslov. Čaka nas zanimiv finale. Ekipa iz Makedonije je izredno talentirana in izkušena. Mi bomo morali pokazati največ, česar smo sposobni, v kolikor želimo dobiti niz. Smo samozavestni, pripravljeni in želimo dokazati, da smo do sedaj dobro delali. Pričakujem izdatno pomoč navijačev, zato vse vabim, da se nam v ponedeljek in torek pridružijo na tribunah Arene Bonifika ter da bodo še enkrat več naš šesti igralec.”

Alen Hodžić, kapetan Sixt Primorske:
“S tekmeci iz Skopja se dobro poznamo, saj smo v tej sezoni z njimi odigrali dve razburljivi tekmi. Gre za zelo kakovostno ekipo. Mi smo se v zadnjih dneh na finalni niz pripravljali po najboljših močeh. V ponedeljek in torek gremo po zmagi! Vabim vse navijače, da nas podprejo na vrhuncu sezone, v katerem se borimo za preboj v prvo Ligo ABA.”

Žan Mark Šiško, košarkar Sixt Primorske:
“Pred nami je težko pričakovani finale Lige ABA 2. Obe ekipi sta zasluženo v finalu, saj sta v dosedanjem delu sezone prikazali največ. Osvojitev regionalnega naslova je naš glavni cilj v tej sezoni. V finale se podajamo s prednostjo domačega igrišča in upam, da jo bomo znali izkoristiti. Želim si, da niz uspešno začnemo z zmago na ponedeljkovi tekmi.”