Na Dončićev pogon do zmage, vrnitev Tobeyja, Bine opozoril nase

Rubrika: Reprezentanca

Slovenski košarkarji so v pripravah na svetovno prvenstvo odigrali zadnjo tekmo pred domačimi navijači. V polnih Stožicah so gostili reprezentanco Črne gore ter jo v pravem strelskem obračunu ugnali s 104:100. #mojtim novi test pripravljenosti čaka že konec tedna na zvezdniškem turnirju v Malagi, ko se bo pomeril proti Španiji in Združenim državam Amerike.

PRIPRAVLJALNA TEKMA #MOJTIM PRED SVETOVNIM PRVENSTVOM

Torek, 8. avgust 2023
Ljubljana – Arena Stožice
SLOVENIJA : ČRNA GORA 104:100 (67:67, 55:53, 32:22)

Strelci za Slovenijo: Nikolić 3, K. Prepelič 17 (5 podaj), Tobey 3, Blažič 8, Kunc, Hrovat 4, Morgan 10, Dimec 5, Dragić 5, B. Prepelič 10 (5 skokov), Čebašek 5, Dončić 34 (13 skokov in 14 podaj).

STATISTIKA TEKME
FOTOGALERIJA
PODSTRAN MOŠKE ČLANSKE REPREZENTANCE

Slovenski košarkarji so na predstavitev pred tekmo pritekli v majicah s sporočilom Čane, s tabo smo! Slednje je bilo seveda namenjeno Vlatko Čančarju, ki se je nesrečno poškodoval na dvoboju z Grki v Atenah. V zasedbi #mojtim je bilo vseh 14 košarkarjev, tudi Mike Tobey, ki se je reprezentanci priključil v ponedeljek zvečer.

Visokemu Američanu je selektor Aleksander Sekulić namenil tudi nekaj igralnih minut, v igro ga je prvič poslal štiri minute do izteka prve četrtine. Sicer pa je dvoboj za razliko od zadnjih dveh dvoboj začela nekoliko premešana peterka, v kateri so bili Dončić, Blažič, Hrovat, Bine Prepelič in Morgan.

Slovenija je podobno kot na tekmah z Grčijo prikazala dobro igro v napadu in precej slabšo v obrambi. Tekmec jo je pričakovano nadigral pod obročema (42:33), dosegel je 13 trojk s skoraj polovično natančnim izvajanjem, imel pa je tudi dva igralca, ki sta dosegla več kot 20 točk (Vladimir Mihailović 26, Dino Radončić 21).

Na drugi strani je imela Slovenija predvsem Luko Dončića, ki je že v prvem polčasu dosegel 21 točk, bil pa je razpoložen tudi v zaključku tekme in tehtnico nagnil na domačo stran.

Po rezultatu 90:90 tri minute pred koncem je Dončić zadel prosti met in trojko ter v naslednjem napadu podal Jaki Blažiču za novo trojko in vodstvo 97:92. Usodo gostov, ki so bili nadomestni tekmec, potem ko je Hrvaška odpovedala nastop v Ljubljani, sta zapečatila Dončić 33 sekund pred koncem s trojko za 100:97 ter Klemen Prepelič z natančnim izvajanjem prostih metov.

Prvi strelec Slovenije je bil znova Luka Dončić, ki je dosegel trojnega dvojčka – 34 točk, 14 podaj in 13 skokov. Slovenski zvezdnik je igral skoraj 33 minut, iz igre je metal 11:21, trojke 4:11, proste mete 8:15, imel je eno ukradeno žogo, dve izgubljeni, nad njim pa so tekmeci naredili enajst osebnih napak. Tekmo je končal s statističnim indeksom 43.

Strelsko razpoložen je bil tudi Klemen Prepelič s 17 točkami (trojke 3:6, 5 podaj), po deset točk pa sta dodala Bine Prepelič (22 minut, trojke 2:3, 5 skokov) in Jordan Morgan (met 5:6).

Slavnostno pred in med tekmo
Košarkarska zveza Slovenije je zadnji dvoboj #mojtim pred domači navijači izkoristila za nekaj slovesnosti. Še pred himnama obeh reprezentanc sta posebno priznanje Zlato žogo prejela Klemen Prepelič in Aleksander Sekulić. Prepelič je v preteklem letu presegel mejnik 50 uradnih nastopov za reprezentanco (trenutno jih je zbral 57), selektor Sekulić pa je reprezentanco Slovenije vodil na več kot 30 uradnih tekmah.

Navijači v Stožicah pa so z glasnim aplavzom pozdravili tudi dekliški reprezentanci do 18 in 20 let, ki sta odlično nastopili na pravkar končanih evropskih prvenstvih. Mladinke so v začetku julija v Turčiji spisale zgodovino in na čelu z najboljšo igralko turnirja Ajšo Sivka Sloveniji priigrale nasploh prvi naslov evropskih prvakinj v ženski kategoriji. Dekliška reprezentanca do 20 let pa je v nedeljo v Romuniji osvojila naslov zmagovalk divizije B in si priigrala napredovanje v najvišji rang tekmovanja.

Košarkarska zveza Slovenije se pridržuje akciji Eno srce, ena Slovenija

V luči tragičnih poplav, ki so prizadele Slovenijo, se je tudi Košarkarska zveza Slovenije vključila v pomoč zbiranja sredstev za pomoči najbolj potrebnim. Tako je KZS akciji Radia 1, Eno srce, ena Slovenija, donirala 8.000 evrov ter dres #mojtim, za katerega bo Radio 1 na licitaciji skušal iztržiti čim več sredstev.

Zaključek priprav v Malagi in Tokiu

#mojtim novi test pripravljenosti čaka že konec tedna na zvezdniškem turnirju v Malagi. V okviru praznovanja stote obletnice delovanja španske košarkarske zveze se bosta v petek, 11. avgusta pomerili Slovenija in Španija, dan kasneje se bo #mojtim pomeril še z Združenimi državami Amerike. Zaključek priprav bo #mojtim opravil v Tokiu, kjer bo 19. avgusta sledil še dvoboj proti Japonski.