LUKA DONČIĆ PO PORAZU: “Ponosen sem na ekipo. Izgubili smo, čeprav smo imeli na koncu lepo priložnost za zmago!”

Rubrika: Reprezentanca

#mojtim je v polfinalu olimpijskih iger v Tokiu izgubil s Francijo z 89:90 in se bo v soboto ob 13. uri po slovenskem času meril z Avstralijo za bronasto odličje. Tekma bo ne glede na razplet šla v zgodovino slovenske košarke. Ljubitelji športa si jo bodo brez dvoma zapomnili in si verjetno v glavah še dolgo vrteli razplet zadnjih sekund.

OLIMPIJSKI IGRE V TOKIU (Saitama Super Arena), polfinale, 5.8.
FRANCIJA – SLOVENIJA 90:89 (71:65, 42:44, 27:29)
Dvorana Saitama, brez gledalcev, sodniki: Locatelli (Brazilija), Fernandez (Argentina), Kozlovskis (Latvija).
Francija: Luwawu Cabarrot 15 (3:4), Heurtel 6 (2:2), Batum 3, Yabusele 9 (2:2), Fournier 23 (3:3), De Colo 25 (6:6), Gobert 9 (3:6).
Slovenija: Nikolić, Prepelič 17 (3:6), Murić, Tobey 23 (1:3), Blažič 14, Hrovat 3, Dimec 4, Dragić 1 (1:3), Čančar 11 (2:2), Dončić 16 (4:6).

Slovenijo je zgolj delček sekunde oziroma posredovanje francoskega košarkarja Nicolasa Batuma ločil od uvrstitve v finale. Klemen Prepelič je v zadnjem napadu, par sekund pred koncem prodrl pod koš, žogo vrgel proti obroču, a jo je Batum, član LA Clippers, na poti do mrežice ustavil z blokado in Francijo popeljal v finale.

Kljub dramatičnemu razpletu si slovenski košarkarji zaslužijo čestitke za prikazano borbenost. Zdaj jih čaka približno 48 ur, da se soočijo s porazom in čim bolje pripravijo na tekmo za tretje mesto, ki lahko Sloveniji prinese prvo olimpijsko medaljo v ekipnih športih. V finalu, ki je na sporedu v soboto ob 4.30, bosta igrali Francija in ZDA. Američani so v polfinalu premagali Avstralijo s 97:78.

S porazom se je končal niz osmih zmag Slovenije; štiri na kvalifikacijskem turnirju v Kaunasu (Poljska, Južna Koreja, Venezuela, Litva) konec junija in štiri v Tokiu (Argentina, Japonska, Španija, Nemčija). To je hkrati tudi prvi poraz Luke Dončića v dresu z državnim grbom.

Slovenski virtuoz je pred tem dobil vseh sedemnajst uradnih tekem, tudi na tej pa se je zapisal v zgodovino. Prav v zadnji minuti tekme je z desetim skokom postal šele tretji košarkar v zgodovini s trojnim dvojčkom na OI (16 točk + 10 skokov + 18 podaj). Pridružil se je Aleksandru Belovu 1976 (23 + 14 + 10) in LeBronu Jamesu 2012 (11 + 14 + 12).

Tekma neporaženih ekip na OI je bila po pričakovanjih izenačena in borbena od samega začetka. Slovenija je bila boljša v prvem delu, Francija večino drugega. Najvišja prednost Slovenije je bila 25:17, Francije deset točk. Slednja je bila v vodstvu skupno 18:20 minut, Slovenija slabih štirinajst. Skoraj deset minut je bil rezultat izenačen.

Slovenija je bila na robu uvrstitve v finale, čeprav je imela najslabši strelski večer v Tokiu. Trojke je metala 10:30, zgrešila je devet prostih metov in prvič na OI izgubila skok (40:49). Vseeno je prišla v dramatični končnici in po zaostanku 85:90 manj kot minuto pred koncem do priložnosti za zmago. Prepelič je najprej pretvoril tehnično napako Francije v štiri točke zaostanka, nato je 33 sekund pred koncem zadel trojko za 89:90, v zadnjem napadu, za katerega je imela Slovenija 21 sekund časa, pa mu je Dončić predal žogo, njegov poskus za zmago pa se je končal z blokado Batuma.

Prepelič je tekmo končal pri 17 točkah (trojke 2:6). Mike Tobey jih je zbral 23 (met iz igre 10:14) in ujel osem odbitih žog, Jaka Blažič je imel 14 točk (trojke 2:6), Vlatko Čančar pa 11 točk in devet podaj.

Izjave po tekmi:

Aleksander Sekulić, selektor Slovenije:
“Videli smo dobro tekmo z odličnim nasprotnikom, ki je na koncu znal zmagati. Ponosen sem na svoje igralce, ki so na igrišču pustili srce. Naredili smo nekaj napak, a nikogar ne smemo kriviti, saj so vsi dali vse od sebe. V končnici smo bili, kjer smo želeli biti. Ni pa se nam izšlo. Dobro so pokrili Luko Dončića, ki pa je zbral 18 podaj, in v težki tekmi smo se po zaostanku spet vrnili v igro, a odločila je ena žoga.”

Luka Dončić, košarkar Slovenije:
“Ponosen sem na ekipo. Izgubili smo, čeprav smo imeli na koncu lepo priložnost za zmago. Prav vsi so dali vse od sebe. Trdo smo delali dva meseca, da smo pokazali to igro tukaj in presenetili veliko ljudi. Nikakor se tukaj še nismo predali, saj je pred nami še en cilj, za katerega se bomo zdaj zbrali. Danes je odločila tudi sreča, ko je Batum blokiral zadnji met.”