Kdo s kom v četrtfinalu Lige Nova KBM?

V Ligi Nova KBM je bilo odigrano še zadnje kolo rednega dela tekmovanja po katerem so znani vsi četrtfinalni pari. Košarkarji Zlatoroga so na najpomembnejši tekmi premagali lokalne tekmece iz Šentjurja in se tako kot osma ekipa uvrstili v končnico. Sixt Primorska, je z zmago nad Krko, Ligo za prvaka končala brez poraza, Petrol Olimpija je prišla do nove zmage v gosteh, košarkarji Hopsov pa so z zmago nad Helios Sunsi osvojili tretje mesto na lestvici. Na preostali tekmi Lige za obstanek so košarkarji Gorenjske gradbene družbe Šenčur premagali Ilirijo.

LIGA NOVA KBM ZA PRVAKA
10. kolo
Torek, 23. april
SIXT PRIMORSKA : KRKA 81:68 (22:18, 20:16, 20:20, 19:14)

Ferme 17, Jagodić Kuridža 12, Čakarun 10 (6 skokov); Lalić 13 (5 skokov), Lapornik 12, Đapa 11.

Košarkarji Sixt Primorske so Ligo Nova KBM za prvaka zaključili v velikem slogu. Dobili so vseh deset tekem, skupno v državnem prvenstvu triindvajset od osemindvajsetih, tako da so glavni favoriti za osvojitev naslova državnega prvaka, prvega v zgodovini kluba. Koprčani bodo v četrtfinalu na dve dobljeni tekmi igrali z Zlatorogom. Prva tekma bo 30. aprila v Kopru, druga je na sporedu 4. maja v Laškem, morebitna tretja pa je predvidena za 7. maj.

Krka, ki je v tej sezoni edina premagala Sixt Primorsko v dvorani Bonifika, je do izločilnih bojev dobila šestnajst dvobojev, dvanajst pa jih je izgubila. V ligi za prvaka je zasedla četrto mesto, kar pomeni, da bo v četrtfinalu igrala z Rogaško in imela prednost domače dvorane v morebitni tretji tekmi.
Sixt Primorska je do svoje 52. zmage v sezoni (ob sedmih porazih) v vseh tekmovanjih prišla rutinirano in brez pretiranega napora. Podatka, da gostje niso vodili niti enkrat, ali da domači strateg Jurica Golemac ni vzel niti ene minute odmora, zgovorno pričata o razmerju moči na tekmi.
Vseeno so Novomeščani dobili skok (43:29), od dvanajstih igralcev, ki so stopili na parket, se jih je deset vpisalo med strelce – največ točk je dosegel Jure Lalić (13), skoraj dve tretjini točk pa je Krka dosegla izpod koša.

Na drugi strani so igralci Sixt Primorske, ki so prišli iz klopi dosegli 46 točk od skupno 81, najvišja razlika je znašala 18 točk (72:54), prvi strelec tekme pa je bila Tadej Ferme s 17 točkami.

Izjavi trenerjev po tekmi
Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
“Čestitke fantom za zmago in za prvo mesto brez poraza po drugem delu državnega prvenstva. Zavedamo se, da to sedaj ne pomeni ničesar. Na voljo imamo teden dni, da se čim bolje pripravimo na končnico. Znova se moram zahvaliti navijačem, ki so nas kljub temu, da tekma rezultatsko za nas ni bila pomembna, podprli v lepem številu. Upam, da bo tako tudi v četrtfinalu.”

Simon Petrov, trener Krke:
“Čestitke gostiteljem za zmago, bili so veliko boljša ekipa. Mi bomo priložnost za boljše igre iskali v četrtfinalu. “

ROGAŠKA : PETROL OLIMPIJA 70:75 (19:17, 21:13, 14:28, 16:17)

Pajić in Davis (5 skokov) po 15, Sarajlija 11 (6 podaj); Badžim 20 (6 podaj), Jones 16 (7 skokov), Bubnić 11.

Košarkarji Petrol Olimpije so s tretjo zaporedno zmago končali Ligo Nova KBM za prvaka. Zasedli so drugo mesto in se bodo v četrtfinalu pomerili z Gorenjsko gradbeno družbo Šenčur. Rogaška na drugi strani je izgubila zadnje štiri tekme in se bo v četrtfinale, kjer jo čaka Krka, podala s petega mesta.

Nocojšnja tekma v Rogaški Slatini je bila s tekmovalnega stališča nepomembna za obe ekipi. Trenerja sta lahko preizkusila nekaj novih različic, igralci so igrali brez pritiska zmage, gledalci pa so uživali v sproščeni predstavi, v kateri so bili Ljubljančani v drugem polčasu boljši tekmec in zasluženo zmagali. Rogaška je ligaški del končala s petdesetodstotnim izkupičkom (14:14), Petrol Olimpija pa s 17:11.
Prvi polčas so dobili Slatinčani s 40:30, drugega pa Ljubljančani s 45:30. Do vodstva so slednji prišli šele v 29. minuti, nato pa na začetku zadnje četrtine pobegnili na 64:56 in prednost zadržali vse do konca.

Prvo ime pri gostih je bil Roko Badžim, ki je zbral 20 točk (met 6:10, 6 podaj), štiri točke manj je dosegel Marvin Jones (met 8:12, 7 skokov), enajst ob stoodstotnem metu pa jih je dodal Dražen Bubnić (trojke 3:3). Pri domačih sta po 15 točk zbrala Marko Pajić in Rashun Davis.

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Malo se čudno sliši, a nisem nezadovoljen s to tekmo. Borbenost je bila absolutno na nivoju. Svojo prednost smo zapravili v tretji četrtini, ko smo zaradi Olimpijine dobre obrambe in našega padca zbranosti dovolili 14 točk razlike v tej četrtini. Poizkušali smo se vrniti, a ni bil pravi dan, Olimpija je zasluženo zmagala.”

Jure Zdovc, trener Petrol Olimpije:
“Čestitke fantom za zmago. V drugem polčasu so pokazali drugačen karakter, kot v prvem. Zavedati se moramo, da takšne tekme ni lahko igrati. Takoj, ko se malenkost sprostiš, lahko izgubiš tudi z 20 točkami razlike, tega pa si ne smemo privoščiti. Fantom skušam vcepit v glavo, da nosijo dres Petrol Olimpije, in nikogar ne zanima, kaj tekma pomeni. Na vsaki tekmi moramo zabeležiti zmago. V drugem polčasu smo našli igralce, ki so ujeli pravi ritem, ob tem pa spočili Jana Špana. Celotno tekmo smo torej odigrali brez organizatorja igre, kljub temu pa košarkarje Rogaške prisilili v številne napake ter zgrešene mete, na koncu pa slavili zmago.”

HOPSI POLZELA : HELIOS SUNS  83:61 (27:15, 20:19, 25:17, 11:10)

Atanacković 19 (6 skokov), Jack 16 (6 skokov), Burgett 12; Besedič 11 (5 skokov), Fon 9, Pašajlić 8 (5 skokov).

Hopsi so z zmago nad Helios Sunsi osvojili tretje mesto vLligi Nova KBM za prvaka, tako da se bodo v četrtfinalni seriji na dve zmagi pomerili s šestouvrščeno ekipo, ki je prav moštvo iz Domžal. Kluba se bosta torej znova srečala čez sedem dni in to ponovno na Polzeli.

Današnji obračun je bil pomemben le za domače, ki so tako redni del sezone in ligo za prvaka sklenili z izkupičkom 15:13 oziroma 5:5 v drugem delu. Domžalčani so v ligi za prvaka zmagali le enkrat – doma so premagali prav Hopse, skupno pa so zmagali desetkrat ter 18-krat izgubili.
Tokrat je bil zmagovalec praktično odločen že pred začetkom. Gostujoči trener Dejan Jakara se je namreč odločil, da bo na klopi pustil oziroma odpočil svojega prvega strelca Blaža Mahkovica in priložnost tudi s taktičnega vidika ponudil manj uveljavljenim igralcem.

Tako so gostje že v prvi četrtini prišli do dvomestne prednosti, razliko so do 25. minute povišali na 21 točk (61:40), kasneje tudi na + 27, na koncu pa vpisali novi dve točki z izidom 83:61.

Boštjan Kuhar, trener Hopsov:
“Tekma je za nas imela večji pomen kot za ekipo Heliosa, zato tudi večji motiv z naše strani. Čestitam igralcem za osvojeno tretje mesto, navijačem pa veliki hvala za podporo skozi celo sezono.”

Dejan Jakara, trener Helios Sunsov:
“Čestitke Hopsom za zmago in osvojeno tretje mesto s katerim so presenetili vse. S Hopsi se bomo ponovno srečali v četrtfinalu, po mojem bodo to povsem drugačne tekme. Med nami ni kakšnih večjih neznank, odločil bo boljši dan katere od ekip.”

LIGA NOVA KBM ZA OBSTANEK
9. kolo
ZLATOROG LAŠKO : ŠENTJUR  96:59 (29:13, 21:22, 23:15, 23:9)

Maker 25 (13 skokov), Thomas Jr. 18, Barič 10 (8 podaj); Ahmedović 16, Čigoja 11, Konjević 10.

Košarkarji Zlatoroga in Šentjurja so se pomerili na najpomembnejši tekmi sezone, saj je za obe ekipi veljalo, da jih v četrtfinale Lige Nova KBM pelje le zmaga.

Domači igralci so tekmo začeli odlično, saj so si visoko prednost priigrali že na koncu prve četrtine. Šentjurčani so v drugi četrtini nekoliko zapretili in se v 17. minuti približali na 6 točk zaostanka, a so v končnici prvega polčasa domači igralci z delnim izidom 13:4 spet prišli do otipljivejše prednosti petnajstih točk. V drugem polčasu so košarkarji Zlatoroga prednost konstantno povečevali, prav na koncu tekme pa je bila ta rekordna.

V vrstah domačih, ki so za tri točke metali 50%, skupno pa kar 56%, je blestel Matur Marial Maker, ki je 25 točkam dodal še 13 skokov in iz igre metal kar 90%, pri gostih pa je bil najboljši strelec Emir Ahmedović, ki je dosegel 16 točk. Prav tako so igralci Zlatoroga prepričljivo dobili skok, saj so pod košema ujeli 39 žog, medtem ko so jih gostje ujeli 20.

Zmagovalec obračuna v Laškem je zasedel drugo mesto v Ligi za obstanek in ga v četrtfinalu čakajo tekme s Sixt Primorsko. Tekmi v Kopru in Laškem bosta 30. aprila in 4. maja, morebitna tretja pa se bo, ponovno v Kopru, odigrala 7. maja.

Chris Thomas, trener Zlatoroga:
“Neverjetna ekipna zmaga. Uvrstitev v četrtfinale nam veliko pomeni, še posebej, ker je veliko takšnih, ki nas tu niso pričakovali. Ponosno gremo na četrtfinalno tekmo v Koper.”

Jakša Vulić, trener Šentjurja:
“Zaslužena zmaga Laščanov. Mi nismo imeli nikakršnih možnosti v celi tekmi. Naš cilj, obstanek smo izpolnili že dolgo nazaj. Za kaj več pa nam je manjkalo več sreče in manj poškodb.”

GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA ŠENČUR : ILIRIJA 94:81 (25:23, 27:26, 18:19, 24:13)

Rizvić 16 (7 skokov), Sejfić 15 (8 skokov), D. Murić 13, Novak 11 (12 skokov, 8 podaj); Williams 25, Gabrovšek 20, Ružič 13.

Gorenjci so si z zmago proti Šentjurju pred tremi dnevi že priigrali prvo mesto na lestvici Lige za obstanek in so zato v tekmo z Ilirijo stopili sproščeno. Enako je veljalo za moštvo Ilirije, ki bo v naslednji sezoni tekmovalo v drugi ligi.

Sproščenost pri obeh ekipah je bila vidna v prvem polčasu, saj sta ekipi v tem delu tekme skupaj dosegli 101 točko, nobena pa si ni priigrala občutnejše prednosti. Tekma je bila izenačena do zadnje četrtine, ko so igralci Šenčurja z delnim izidom 10:3 gostom iz Ljubljane ušli na varno razdaljo in nato zmage niso več izpustili iz rok.

V domačih vrstah je bil najboljši strelec Ramo Rizvić, ki je dosegel 16 točk, le dve podaji do trojnega dvojčka pa sta zmanjkali Janu Novaku. Pri gostih se je izkazal Larryju Williamsu, ki je dosegel 25 točk, sledil pa mu je tudi David Gabrovšek, ki jih je dodal 20.
Šenčurjani se bodo v četrtfinalu pomerili s Petrol Olimpijo in sicer v dvoboju na dve dobljeni tekmi. Tekmi v Ljubljani in Šenčurju bosta 30. aprila in 4. maja, morebitna tretja pa se bo, ponovno v Ljubljani, odigrala 7. maja.

Konstantin Subotič, trener Gorenjske gradbene družbe Šenčur:
“Vedeli smo, kako je igrati proti Iliriji, ki je zelo nepopustljiva ekipa. Danes smo potrebovali kar precej časa, da smo se prilagodili in odgovorili na pravi način. Čestitke igralcem, da so v zadnji četrtini odigrali dobro v obrambi in posledično je šlo bolje tudi v napadu. Priložnost so dobili vsi igralci in jo tudi dobro izkoristili.”

Saša Dončič, trener Ilirije:
“Čestitam Šenčurju za nocojšnjo zmago in za osvojeno prvo mesto v ligi za obstanek.  Ne glede na to, da smo izpadli iz lige, smo lahko zadovoljni. Sezona je bila precej burna, a smo jo preživeli in to dostojno. Veliko priložnost so dobili mladi igralci in to bo naš način tudi v prihodnji sezoni.”