Kako (ni)so igrali reprezentanti Slovenije

Rubrika: EuroBasket 2015

Končno se je začelo Evropsko prvenstvo v košarki! Kot sem poizkusno opravljal analizo nekaterih tekem slovenske reprezentance v pripravljalnem obdobju, gre tokrat zares, skozi ekipno in individualno prizmo.

Osredotočil se bom bolj na način igre naših fantov (kako funkcionirajo na parketu) in ne toliko na samo statistiko, ki jo lahko vedno dobite drugje in zna biti precej suhoparna. Tudi ocenil jih bom. Od 5 do 10. Gremo!!

HRVAŠKA – SLOVENIJA 80:73

Kako (ni)so igrali

EKIPA

Začetek tekme je bil za Slovenijo obetaven, saj smo zadevali mete od daleč (4/6 trojke) in silili Hrvate v izgubljene žoge. Nato so reprezentanti Slovenije v drugi četrtini zelo popustili, dobili v zadnjih 4,5 minutah kar 17 točk in v zadnji 1,5 minuti dosegli delni izid 0:6. V drugem polčasu je presodilo več skokov Hrvatov in premajhna zbranost pri preveč metih od daleč ter nekaj padcih koncentracije (na celotni tekmi smo zaradi pomanjkanja koncentracije pri zapiranju pri prostih metih Hrvatov neposredno dobili 7 točk). V napadu je bilo premalo razpoloženih igralcev Slovenije in preveč strelsko neučinkovitih. Prav tako v celotni tekmi Slovenija ni izvedla omembe vrednega protinapada, Hrvaška pa je zaradi prevelikega števila osebnih napak Slovenije, ko je imela bonus že izkoriščen izvajala kar 17 prostih metov več. Pri rezultatu 68:62 je imela Slovenija kar 4 priložnosti za priključek. Te štiri napade je realizirala s tremi zgrešenimi meti za tri točke in eno nošeno žogo. Borbenost Slovenije pa je bila zadovoljiva.

(foto: kzs.si)

IGRALCI

Prva peterka:

Miha Zupan  – težko je pariral fizično močnejšemu in višjemu Žoriću, lepo prodiral in asistiral visokemu soigralcu. Pri »pick and rollu« ni vedno vedel, ali mora globoko izskočiti ven ali pa ostati povlečen, tako je v pomembnem trenutku čez njega trojko dosegel Krunoslav Simon. Ocena: 7

Zoran Dragić –  tokrat je igral slabše v obrambi, saj je bil na nekaj metih Hrvatov predaleč, enkrat se je v obrambo vrnil prepozno, enkrat pa tudi ni pravilno rotiral. Izgubil je 3 žoge (največ od vseh v naši reprezentanci). V napadu ni potegnil voza, s čimer bi dal več samozavesti ekipi in tudi sebi, kljub temu, da je bil najboljši strelec Slovenije. Borbenost je bila standardna. Ocena: 6,5

Uroš Slokar – popolnoma nerazpoložen v napadu (dvakrat je pri metih zgrešil tablo), v obrambi je plaval (slabo rešil en »pick and roll«, enkrat pozabil na svojega igralca in zamudil tudi pri pomaganju v rotaciji). Poškodba gležnja je pustila posledice, a verjetno bo od tu naprej njegovo stanje boljše, saj se je to tekmo najbrž moral prilagoditi glede na svoje trenutno zdravstveno stanje V 27ih minutah je zbral en sam skok. Ocena: 5,5

Mitja Nikolić – agilen v obrambi na Bogdanoviću, na trenutke naiven v obrambi (slabo zaprl pri skoku in medtem, ko je bila Slovenija v bonusu zaradi tega naredil osebno napako). V napadu bolj kot ne nenevaren (kljub zadeti trojki na koncu tekme) in enkrat tudi preveč mehek. Ocena: 6

Jaka Klobučar – s težavo se prebija skozi bloke , posledično na »pic kand rollu« dostikrat zaostane za svojim igralcem in išče pomoč (po navadi) visokega soigralca. V napadu premalo agresiven, levega prodora ni dovolj izkoriščal, v pomembnem trenutku tekme je napravil nošeno žogo. Vseeno je imel 4 asistence. Ocena: 6

Menjave:

Jaka Blažič – prodoren, s podpovprečnimi zaključki (met za dve točki le 33%. Z Bogdanovićem se je fizično težko kosal, bil je naiven v trenutkih v drugi četrtini, ko je bila Slovenija v bonusu. Imel je največ skokov od vseh slovenskih reprezentantov. Protinapade preveč red rešuje z vodenjem žoge in ne s podajo. Ocena: 6,5

Nebojša Joksimović – premalo agresiven v napadu, še posebej glede na to, da ima zelo spodobno menjavo smeri gibanja. Lepo je zadel trojko, ko je bilo to potrebno, škoda, ker druge, kmalu za tem, ni. Mora biti močnejši in zanesljivejši pri začetku organizacije napada. Ocena: 6

Jure Balažič – zadel prvi met iz igre (trojka) in »končal« tekmo, saj je nato zgrešil preostalih 7 metov iz igre, tudi v trenutkih, ko je Slovenija krvavo potrebovala kakšen zadeti met več.  V 21ih minutah dosegel samo en skok, dovolil pa je tudi vsaj en prodor nasprotnika v sredino rakete. Ocena: 5,5

Klemen Prepelič –fizično preslab za obrambo na Simonu, hitro si je nabral 3 osebne napake, met mu ni stekel, vendar pa je izsilil kar 6 osebnih napak nasprotnika in podelil 4 asistence. Če še ne bi podajal iz skoka ali korakov (dve izgubljeni žogi na ta način), bi vsakič dobil boljšo oceno. Všečno je igral »pick and roll«. Ocena: 7

Alen Omić – zelo soliden v realizaciji napadov, vendar odločno premehak v skoku. Obramba na Tomiću je bila podpovprečna. Zmore in mora bolje, saj je bil eden »krivcev« za veliko razliko v skokih v korist Hrvatov. Ocena: 6,5

Luka Rupnik – ni igral Ocena: Neocenjen

Sašo Zagorac – ni igral Ocena: Neocenjen

Naslednjo tekmo igra reprezentanca Slovenije 6.9.2015 ob 18. uri proti Gruziji. Seveda tudi po tej tekmi sledi moja analiza. Vabljeni k prebiranju.