Kako (ni)so igrali reprezentanti Slovenije

Rubrika: EuroBasket 2015

Evropsko prvenstvo v košarki! Kot sem opravil analizo prve tekme slovenske reprezentance proti Hrvaški, je tu analiza druge tekme proti Gruziji, skozi ekipno in individualno prizmo.

Osredotočil se bom bolj na način igre naših fantov (kako funkcionirajo na parketu) in ne toliko na samo statistiko, ki jo lahko vedno dobite drugje in zna biti precej suhoparna. Tudi ocenil jih bom. Od 5 do 10. Gremo!!

(foto: kzs.si)

SLOVENIJA- GRUZIJA 79:68

Kako (ni)so igrali

EKIPA

Tekma proti Gruziji je bila pomembna s psihološkega vidika in v tekmo je Slovenija stopila odločno a malo nervozno. Gruzija je bila na začetku (pre)agresivna in tudi sodniki so potrebovali nekaj minut, da so vzpostavili pravičen kriterij sojenja. Nato je na vrsto prišel izreden met Slovenije na krilih danes zelo dobrega Klemna Prepeliča, ki je zadel tri zaporedne mete za tri točke in pripomogel k temu, da je Slovenija na polčas odšla s 15imi točkami prednosti. V drugem polčasu je strelsko palico od Prepeliča prevzel Jaka Klobučar in razlika je zrasla celo na 22 točk (70:48). A kot smo navajeni iz preteklosti je sledil padec v igri in Gruzija se je sprostila ter na krilih naših lastnih napak in slabe organizacije napada ter porozne obrambe (na tekmi smo »dosegli« 23 izgubljenih žog) prišla samo na 8 točk zaostanka. Vendar zmaga Slovenije ni bila vprašljiva, je pa zadnja četrtina nekoliko pokvarila, sicer izvrsten, vtis, ki so ga pustili naši fantje. Vpisali smo prvo zmago na Evropskem prvenstvu 2015 in to je najbolj pomembno.

IGRALCI

Prva peterka:

Alen Omić – nespreten pod obročem, odlično pa se je boril s Pachulio. Imel je celo 4 asistence, dobro je videl vtekajoče soigralce, za boljšo oceno še vedno manjka kakšen skok več in kakšna izgubljena žoga manj. Ocena: 6,5

Jaka Blažič – na samem začetku tekme je napadalno on bil tisti, ki je potegnil voz, nasploh je bil napadalno danes zelo soliden, v obrambi pa je bil hud fizičen boj z Markoishvilijem, žal pa je bil fizično prešibak za boj s Sanikidzejem, pri slednjem je tudi zamudil na enem metu, po katerem je Slovenija dobila trojko. Ocena: 7,5

Zoran Dragić –  na začetku tekme je bil napaden s strani Gruzijcev, v napadu so mu dosodili neobstoječo osebno napako, zaradi dveh pa je presedel celotni preostanek prvega polčasa. V tem času je bil karakterno maksimalno pozitiven! V drugem polčasu je po vstopu v igro hitro dosegel nekaj točk iz prodora, iz meta od daleč in iz prostih metov, na koncu pa je preveč divjal. Dobra stvar je bila, da je igral le 13 minut, saj ga bomo še krvavo potrebovali. Ocena: 6,5

Nebojša Joksimović – na začetku tekme je bil mehek, imel je nekaj težav z organizacijo napada, a je tudi lepo videl vtekajočega soigralca takrat, ko je Slovenija gradila svojo visoko prednost. Ocena: 6

Uroš Slokar – njegova mobilnost me ni prepričala, da je poškodba gležnja popolnoma sanirana, a se je večino tekme pravilno postavljal, enkrat pa je lepo prodrl in našel samega soigralca. Tudi sam je lepo vtekel za dosežen  koš plus dodaten prosti met. Skupaj s Prepeličem je zbral največ skokov med slovenskimi reprezentanti. Imel je najboljši +/- od vseh slovenskih reprezentantov (+15). Ocena: 6,5

Menjave:

Jure Balažič – napadalno je bil na veliko boljši ravni kot na tekmi proti Hrvaški, čeprav se je dvakrat prehitro odločil za met, veliko časa na tekmi pa je preživel na tleh, v borbi za žogo, tako kot se za kapetana ekipe tudi spodobi. Sposoben je še boljših partij in čakam ga. Ocena: 7

Klemen Prepelič – v drugi četrtini je strelsko taktirko prevzel od Blažiča in se izkazal s 100% metom iz igre in iz prostih metov, dosegel je tudi 4 trojke ter odločno prispeval h graditvi prednosti 15ih točk v prvem polčasu. V drugem je bil bolje pokrit in se ni izpostavljal, kar v preteklosti ni bila njegova največja kvaliteta. Še vedno rad podaja iz skoka ali korakov, kar je pripomoglo k temu, da je kljub odličnim štirim asistencam imela kar 6 izgubljenih žog.  Ocena: 8

Mitja Nikolić – v obrambi je imel nekaj težav pri prebijanju skozi blokado pri »pick and rollu«, a sedaj že bode v oči to kako malo ali skoraj nič ne pogleda proti obroču. Razumem, da je igralec, ki ima posebne naloge selektorja, a v napadu mora biti nevaren za koš, še posebej zato, ker ima spodoben prodor in tudi zna zadeti od daleč, če je dokaj sam. Ocena: 6

Miha Zupan  – trojka v pravem trenutku, ko se je reprezentanca morala sprostiti, borba s Pachulio pa kaže na njegovo srce, zaradi katerega si ga večina trenerjev želi v ekipi. Pri prodoru včasih ne pomisli, preden ga izpelje. Ocena: 6,5

Jaka Klobučar – ena najboljših predstav v državnem dresu. Zadeval je iz vseh pozicij, bil je zanesljiv tudi pri prostih metih, ne pomnim, kdaj je bil točkovno tako učinkovit v reprezentanci. Če v obrambi ne bi bil malce zaletav pri pokrivanju nasprotnega organizatorja igre in če bi na koncu malce bolj »stopil na žogo«, bi to BILA najboljša predstava v njegovi reprezentančni karieri. A tudi tako ni bila slaba. Ocena: 8,5

Luka Rupnik – dobil svoje prve minute na prvenstvu. Korekten, čeprav je enkrat izpadel iz igre pri prodoru igralca, ki je pokrival prav on. V napadu poskrbel za gibanje žoge. Privoščil sem mu tisto trojko, ki jo je, na žalost, zgrešil. Ocena: Neocenjen

Sašo Zagorac – ni igral Ocena: Neocenjen

Glede zmag je led prebit. Naslednjo tekmo igra reprezentanca Slovenije 8.9.2015 ob 15. uri proti Nizozemski. Seveda tudi po tej tekmi sledi moja analiza. Vabljeni k branju.