Iz Belgije v Slovenijo, zdaj ustvarja v Podčetrtku

Rubrika: Nižje slovenske lige

Konec meseca decembra bodo v Ljubljani organizirali 2. ELITNI KOŠARKARSKI KAMP, ki ga bo tudi letos koordiniral Matic Kržišnik s svojo ekipo. Za več informacij in prijavo nas kontaktirajte telefonske številke: 00386-40-711-226 (Matic Kržišnik) preko elektronske pošte info@perkmandlc.com.

V naslednjih vrsticah pa nekaj več o Maticu Kržišniku, košarkarskemu trenerju.

Zakaj ste se vrnili v slovensko košarko? Danes delujeta v KK Terme Olimia Podčetrtek?
„Iskreno povedano nisem imel tolikšne želje, da se vrnem v slovensko košarko po tem, ko sem enkrat okusil tujino. Predvsem zato, ker vsi vemo, kako podcenjeni in podplačani so skorajda vsi akterji v slovenski košarki. Tudi kvaliteta slednje zaradi tega iz leta v leto na žalost pada. Mlade vse težje motiviramo, da se profesionalno posvetijo košarki, saj vedo, da z igranjem v naših ligah ne bodo zaslužili prav veliko. Tisti nekoliko boljši košarkarji pa izkoristijo prvo priložnost za “pobeg” v tujino. S tem nikakor ne kritiziram zaposlenih v slovenski košarki, niti zveze, niti sodnikov še manj pa trenerjev in športnikov, vendar želim s tem opozoriti, da je treba najti način, kako se bo v slovensko košarko vložilo več denarja. Od tega bi imeli zagotovo korist tudi sponzorji. V tujini sem prejel številne ponudbe za delo v košarki, vendar sem se v Slovenijo vrnil zaradi osebne želje, ker si želim tu ustvariti družino. Od vedno sem si želel delati v košarki, zato sem se tudi vrnil v slovensko košarko, ki ima kljub zgoraj opisanim vidikom ogromen potencial.“

Kaj vam predstavlja delo v Sloveniji?
„Mislim, da izzivi v Sloveniji niso nič drugačni od tistih v Belgiji. V mlajših selekcijah si želim mladim dati tehnično in taktično širino ter privzgojiti pravilne košarkarske navade. V svoji kadetski ekipi imam tudi talentirane posameznike, ki lahko z zavzetostjo in delom kmalu zaigrajo v prvi slovenski ligi. Ta preskok pa je že sam po sebi nagrada tudi za trenerja, ker je to tudi vsaj v nekolikšni meri pokazatelj dobrega dela. V članski selekciji pa je prioriteta vedno zmagovanje. Želim si, da bi ekipa ponovila ali presegla lanski uspeh, pri čemer jim bom pomagal po svojih najboljših močeh.“

Kakšna je vaša vloga v Podčetrtku?
„Glede na to, da trenutno živim v Kopru, sem delo najprej iskal v zamejstvu,  saj govorim tudi italijansko, nato pa se je delovna priložnost ponudila v Podčetrtku. V Podčetrtku skrbim za več mlajših selekcij. V selekcijah U10 in U12 je moja prioriteta, da mlade navdušim za košarko. Vodim tudi selekcijo U18, ki že letos kaže v 1.SKL dobre predstave, kljub temu, da nimamo niti enega fanta, ki bi bil letos zaključni letnik selekcije. Prioriteta je seveda razvoj teh košarkarjev za člansko ekipo. Mislim, da bo ta ekipa naslednje leto ena najboljših v Sloveniji. V članski ekipi pa delam kot pomočnik trenerja ter pripravljam analize nasprotnikov.“

Poleti ste bili tudi del reprezentančnega programa.
„V reprezentanci sem bil letos prvič in to je bila zame super izkušnja, ki mi je ogromno dala. Z reprezentanco smo bili na evropskih olimpijskih igrah za mlade, kjer smo zasedli nekoliko nehvaležno četrto mesto, in na evropskem prvenstvu U16-divizije A, kjer smo končali na 7. mestu. To je bil drugi najboljši rezultat Slovenije do sedaj. Kot pomočnik trenerja sem skrbel predvsem za dobro kemijo v ekipi. Bil sem most med igralci in trenerjem. Sodeč po rezultatu sem delo tudi dobro opravil. Bi pa želel izkoristiti to priložnost, da se zahvalim selektorju Gornjecu za njegovo povabilo v reprezentanco.“

Kako se mlad trener odpravi na tuje?
„Sam sem v tujini zelo užival. Všeč mi je bilo tudi to, da sem na podlagi lastnega (očitno dobrega) dela tudi hitro napredoval. V začetku sezone sem v Anderlechtu vodil ekipo U21, ki je igrala v prvi belgijski ligi ter četrti članski ligi. Zahvaljujoč dobrim rezultatom sem v februarju prevzel drugo člansko ekipo Anderlechta (klub ima namreč kar štiri članska moštva), ki je bila pred mojim prihodom na samem repu lestvice in jim je grozil izpad. Povezal sem ekipo, nato pa smo uspeli presenetiti nekaj tekmecev in se tako obdržati v ligi. Kot glavni trener sem deloval tudi v košarkarski ekipi druge največje univerze v Belgiji, VUB. Proste dopoldneve pa sem izkoristil predvsem za izobraževanje. Poleg tega sem imel priložnost in čast učiti se od bivšega organizatorja igre Real Madrida in nekdanjega belgijskega reprezentanta, Jean Marc Jaumina, ki je ravno tedaj prevzel košarkarsko ekipo belgijske prve lige, Phoenix Brussels. Ravno on mi je predal največ taktičnega znanja.“

Kaj vam je tujina dala?
„Zame je bila tujina prva izkušnja dela izven matičnega kluba. Delati v domačem okolju, kjer te vsi poznajo in ti zaupajo, je neprimerno lažje kot v tujem okolju in drugih klubih. Delo v tujini in v klubu, kjer vsi govorijo francosko, pa je še toliko težje. Tujina me je zagotovo naučila večje prilagodljivosti, iznajdljivosti in samostojnosti. Prav tako sem se ogromno naučil o delu z ljudmi.“

Pride na kamp, ki ga pripravljate, tudi kaj mladih iz tujine?
„Trenutno kamp še ne deluje na tako visokem nivoju, ker udeležencem zaenkrat ne nudimo prenočišč in obrokov. Sem pa prepričan, da mi bo tudi to v naslednjih nekaj letih uspelo doseči.“

Ste si predstavljali, da bo kamp taka uspešnica?
„Na začetku tega nisem pričakoval, zagotovo pa sem si tega zelo želel. Zelo me veseli, da je letos zanimanja za kamp še več kot lani. Poleg tega se je na kamp prijavilo veliko več starejših fantov. Želim si, da postane to najboljši košarkarski kamp v Sloveniji, ki bo omogočal napredek vsem udeležencem, ne glede na njihovo starost. Predpogoj za to pa je zadostno število prijavljenih, sodelovanje vrhunskih trenerjev ter zagotovitev odličnih pogojev za trening.“