Ilirija presenetila Helios, Škofjeločani do zmage v Laškem

Uvodni tekmi 17. kola Lige Nova KBM sta bili zelo izenačeni. V Laškem je LTH Castings slavil z rezultatom 76:77, medtem ko je Ilirija doma premagala Helios Suns z 79:77. Škofjeloško zasedbo je z zadetim prostim metom do zmage popeljal Mario Jaquan Kegler, Ilirija je prav tako zmago potrdila s črte prostih metov, dvakrat je bil uspešen Maksim Gorbachov.

LIGA NOVA KBM, 1. DEL TEKMOVANJA

17. kolo
Petek, 3. februar

ZLATOROG LAŠKO : LTH CASTINGS 76:77 (21:18, 16:19, 17:12, 22:28)
Zlatorog Laško: Bailey 6 (4:4), Copot 23 (3:5), Miljković 3 (1:4), Vujasinović 20, Tratar 4, Samojlović 18 (4:4), Urbanija 2.
LTH Castings: Čibej 8, Jugovic 11, Ristić 4 (0:1), Frelih 4, Grum 2 (2:2), Bilić 12 (2:2), Rodič 9, Greene 15 (1:2), Kegler 12 (1:1).

V Laškem sta se merili zadnjeuvrščeni ekipi prvenstvene razpredelnice Lige Nova KBM, obe sta imeli do dvoboja štiri zmage in 12 porazov. Prvo medsebojno tekmo so dobili Škofjeločani (83:73), Laščani pa so jim na domačem igrišču želeli vrniti z enako mero. V večjem delu tekme so bili na dobri poti, toda v zadnjih sekundah so bili vendarle nekoliko bolj zbrani gosti, ki so se veselili minimalne zmage. Njihov junak v zadnji minuti tekme je bil Mario Jaquan Kegler.

Tekma je bila izenačena, nobena ekipa si do konca tretje četrtine ni priborila več kot šest točk prednosti. Petnajst sekund pred zadnjim odmorom je Zlatorog s trojko Daniela Vujasinovića ušel za osem točk, a le nekaj sekund pozneje mu je vrnil Rade Rodić, tako da je bila pred zadnjim delom razlika pet točk.

Na začetku zadnje četrtine je spet narasla na osem, a se tudi hitro stopila. Dobrih pet minut pred koncem so se Gorenjci približali na točko zaostanka, dve minuti in 14 sekund izenačili na 71:71, s trojko Keglerja pa tudi povedli s 74:71.

Toda Štajerci so na hitro dosegli pet točk, kazalo je, da se bodo rešili, toda 22 sekund pred koncem je Kegler dosegel koš, ob tem pa izsilil še osebno napako. Z zadetim prostim metom je spet svojo ekipo popeljal do vodstva, ki je zadostovalo za zmago.

LTH Castings bo v naslednjem kolu Lige Nova KBM gostil Rogaško, Zlatorog pa bo gostoval pri Krki.

Miloš Miljković, košarkar Zlatoroga Laško“Verjetno bo potrebno spremeniti naš odnos. Morali bomo porabiti več energije in dobiti dve tekmi več kot Loka.”

Igor Dolenc, trener LTH Castingsa“Rad bi čestital celotni ekipi, ki je pokazala, kaj je v košarki zelo pomembno – da se ne predaš, dokler sirena ne označi konca tekme. V Laškem nikoli ni lahko igrati, tokrat nam je uspelo. Navijače vabim, da nas pridejo podpret na zadnjo tekmo prvega dela prvenstva, ko na Poden prihaja Rogaška.”

ILIRIJA : HELIOS SUNS 79:77 (20:16, 20:23, 21:16, 18:22)
Ilirija: Kruzynski 2, Orel 10 (1:2), Gorbačov 6 (2:2), Mikuš 6, Šaškov 22 (7:7), Kmetič 3 (3:3), Pajić 5 (1:1), Kureš 7 (3:4), Daneu 4, Klobučar 14 (6:6).
Helios Suns: Luke 9, Mirtič 8 (2:4), Buljević 9 (3:5), Oman 4, Mahkovic 19 (3:5), Ferme 17 (4:4), Zemljič 2, Tunstall 9 (2:2).

Ilirija je v Tivoliju pripravila presenečenje. V tesnem obračunu je zmagala proti ekipi z vrha lestvice in prišla do sedme zmage v sezoni, medtem ko je Helios, ki je točkovno poravnan z doslej vodilno Krko, vpisal tretji poraz. Pred tem je nanizal tri zmage, potem ko je v začetku januarja izgubil prav proti Krki. Tokrat je imel v zadnjem napadu sicer priložnost za nov uspeh, a je Blaž Mahkovic zgrešil met za tri točke.

Ljubljančani so bili v prvem polčasu povsem enakovredni favoriziranim gostom in bili skoraj ves čas rahlo v ospredju. Tudi tretja četrtina ni še dala odgovora o zmagovalcu. Ilirija je še naprej držala korak s Heliosom oziroma bila celo rahlo v ospredju, tako da je v zadnjih deset minut nesla šest točk naskoka.

Sedem minut pred koncem je Ilirija povedla tudi za sedem točk, v 36. pa je po dveh uspešnih prostih metih Luke Kureša vodila že za devet (75:66). Toda minuto in 20 sekund pred koncem je bila razlika zgolj še tri točke v korist domače vrste Stipeta Modrića.

Aleksander Šaškov je nato s prostima metoma spet povečal na pet točk 58 sekund pred koncem, deset sekund pozneje je Domžalčane v igro vrnil Blaž Mahkovic s trojko, nato pa je Tibor Mirtič 26 sekund pred koncem izid še poravnal na 77:77 po izgubljeni žogi Maksima Gorbačova.

Toda ta je 18 sekund pred iztekom rednega dela zadel oba prosta meta za 79:77, tik pred koncem pa je Mahkovic zgrešil poskus za tri točke, kar je pomenilo presenetljivo zmago Ilirije, ki je zadela 23 od 25 prostih metov ter dobila skok z 42:28.

Z 22 točkami in osmimi skoki ter indeksom 28 je bil najboljši igralec tekme Šaškov, pri gostih je Mahkovic tekmo končal pri 19 točkah, Ferme pa je v 14 minutah dosegel 17 točk.

Ilirija bo v 18. kolu 11. februarja gostovala v Podčetrtku, Helios pa bo dan pozneje gostil Šenčur.

Stipe Modrić, trener Ilirije“Vsa čast mojim fantom, pred dvema dnevoma smo v Šenčurju takšno tekmo v končnici izgubili. Tokrat je bila sreča na naši strani. Mislim, da smo zasluženo zmagali, da smo skozi celotno srečanje narekovali ritem. Na koncu smo izkoristili utrujenost Domžalčanov.”

Tibor Mirtić, košarkar Helios Suns: “Težave smo si nakopali že med samo tekmo. Tekme nismo začeli po naših željah, na koncu nam je zmanjkalo tudi sreče. Čestitke Iliriji, danes so imeli več sreče in tudi pokazali več želje.”