Ilirija do prve zmage v ligi Nova KBM, Rogaška ugnala Krko

V soboto so bile na sporedu štiri tekme tretjega kola Lige Nova KBM. Šenčur GGD je ugnal Zlatorog, Rogaška je bila boljša od Krke, Ilirija je prišla do prve zmage med elito, Sixt Primorska pa je premagala Šentjur. Tretje kolo bosta v ponedeljek sklenili Petrol Olimpija in Hopsi Polzela.

LIGA NOVA KBM, 3. KOLO:

Sobota, 21. oktober:

SIXT PRIMORSKA : ŠENTJUR 69:55 (17:11, 18:8, 14:19, 20:17)

Joksimovič 14, King 12 (13 skokov), Čakarun 8 (6 skokov); Pešič 19 (6 skokov), Popadić 15 (5 skokov), Jereb 11.

Košarkarji Sixt Primorske nadaljujejo z dobrimi igrami na začetku sezone. Prejšnji teden so v gosteh ugnali Zlatorog, tokrat pa pred domačimi gledalci Šentjur.

Gostje pod vodstvom Andreja Žaklja imajo po današnjem porazu v Kopru izkupiček 1-1 tako v Ligi Nova KBM kot pokalu Alpe Adria. Tokrat pravih možnosti za uspeh niso imeli, saj so bili gostitelji boljši v skoraj vseh elementih igre.

Izbranci Jurice Golemca so imeli na začetku drugega polčasa že 19 točk prednosti (39:20), Šentjurčani so se v zadnjem delu približali na 49:41, vse dvome o zmagovalcu pa je rešil kapetan Sixt Primorske Nebojša Joksimović (14 točk, met iz igre 5:9) s šestimi zaporednimi točkami in podajo do Shawna Kinga za petnajst točk naskoka (12 točk, 13 skokov).

Sixt Primorska bo v 4. kolu Lige Nova KBM gostila Šenčur Gorenjsko gradbeno družbo, Šentjurčane pa prav tako 28. oktobra čaka doma obračun z Ilirijo.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:

“Za nami je tekma z zelo zahtevnimi nasprotniki iz Šentjurja. Na igrišču igrajo čvrsto ter disciplinirano. V obrambi smo prikazali zelo dobro igro, met iz igre pa nam ni stekel. Zagotovo je to posledica neprestanega menjavanja dvoran, ampak z obrambo smo zasluženo zmagali. Zmaga nad Šentjurjem je zagotovo zelo pomembna za nadaljevanje sezone. Ta trenutek smo pri štirih zaporednih zmagah v sezoni. Smo nekoliko utrujeni, ritem je naporen, a preprosto moramo zdržati do odmora, ki sledi v času kvalifikacij za svetovno prvenstvo, in ta del sezone skleniti v enakem ritmu, kot smo ga začeli.”

Andrej Žakelj, trener Šentjurja:

“Menim, da je bila tekma proti Sixt Primorski ena lažjih v tej sezoni. Ne razumem, zakaj so se igralci ustrašili. Posledica je bila nezbrana, neučinkovita in neagresivna igra. Primorska je dokazala, da je odlična ekipa, nas pa v prihodnjem tednu čaka veliko dela, da se dobro pripravimo na naslednjo tekmo, ki bo za nas zelo pomembna.”

ŠENČUR GGD : ZLATOROG LAŠKO 81:75 (19:17, 18:18, 23:18, 21:22)

Pavić 23 (16 skokov), Murić 22 (7 skokov), Rizvić 20; Barič 24 (5 asistenc), Polutak 14 (11 skokov), Lapornik 10.

Šenčur Gorenjska gradbena družba je po uvodni zmagi na Polzeli zabeležil drugi par točk v Ligi Nova KBM, Zlatorog pa ostaja pri ničli, saj podobno kot prejšnji teden doma s Sixt Primorsko tudi na Gorenjskem ni bil dovolj natančen.

Na uvodu tekme sta Šenčur v prednosti držala Smiljan Pavić in Dino Murić, ki sta skupaj dosegla prvih devet točk svoje ekipe. Domači so po šestih minutah igre vodili s 14:7, toda Laščani so našli priključek, po prvi četrtini so zaostajali za dve točki. Podobno je bilo tudi v drugi četrtini. Šenčur je pobegnil že na +9 (32:23), Laško pa je večkrat spet našlo moči in energijo za priključek. Tako je bilo po 20 minutah igre 37:35.

Pavić in Murić sta bila spet glavna akterja začetka tretje četrtine. V dveh minutah in pol sta svojo ekipo popeljala do prednosti 47:35, v 28. minuti pa so domači vodili že s +16 (60:44). Toda spet so nekoliko popustili, Zlatorog pa se je z delnim izidom 9:0 do konca četrtine, šest točk je dal Urban Zadnik in tri Nejc Barič, spet nekoliko približal (53:60).

Sredi zadnje četrtine je Zlatorog prišel na -6. Šenčur je vrnil s petimi zaporednimi točkami in zdelo se je, da je konec odpora gostov. A se Laščani niso predali do zadnje sekunde. Dvainpetdeset sekund pred koncem je Barič zadel za 75:79, Murić je zatem zadel dva prosta meta. Aleš Pipan je vzel minuto odmora, po njej je Miha Lapornik zgrešil met za tri točke, Pavić je ujel skok in Šenčurjani so se lahko veselili.

Pri domači ekipi so izstopali Pavić s 23 točkami in 16 skoki, Murić z 22 točkami in sedmimi skoki ter Ramo Rizvić z 20 točkami. Barič je na drugi strani zbral 24 točk in pet skokov.

V četrtem kolu bo Zlatorog gostil zasedbo Petrola Olimpije (27. 10.), Šenčur Ggd pa bo gostoval v Kopru pri Sixt Primorski (28. 10.).

Rade Mijanović, trener Šenčurja Gorenjske gradbene družbe:

“Tekma je bila pričakovano težka in negotova do samega konca. Pred domačimi navijači smo prišli do pomembne zmage.”

Aleš Pipan, trener Zlatoroga Laško:

“Moji fantje se bodo morali zavedati, da se tekma igra 40 minut in ne 10 minut na tekmo. Ko smo igrali agresivno, borbeno in tako kot smo se dogovorili smo se vedno vrnili in na koncu bili celo v možnosti, da zmagamo. Ko smo malce popustili so to domačini izkoristili in danes zasluženo slavili.”

ROGAŠKA : KRKA 85:72 (21:19, 25:23, 26:10, 13:20)

Batur 16, Pajić 14, Davis (5 asistenc) in Đuranović po 11; Dimec 18 (8 skokov), Jošilo 16 (14 skokov), Marinelli 11.

Slovenski državni podprvaki iz Rogaške Slatine so po srečni zmagi v prvem kolu pri Iliriji tokrat zasluženo ugnali sedemkratne državne prvake iz Novega mesta. Krka na drugi strani je na dnu razpredelnice Lige Nova KBM, saj je v prvem kolu izgubila z 22 točkami razlike, danes pa negativni razliki dodala še 13 točk.

Košarkarji Rogaške so bili v prvem polčasu praktično ves čas v ospredju, a z izjemo pete minute, ko so povedli s 16:9, tekmecem niso mogli pobegniti na varno razdaljo. Zato pa se je to zgodilo v tretji četrtini, ki so jo gostitelji dobili kar s 26:10 ter pobegnili za 20 točk.

Ko je Marko Pajić v 35. minuti zadel že za 81:56, je bil zmagovalec dokončno odločen. Novomeščani so do konca lahko le še kozmetično popravili rezultat. Najbolj so se približali na enajst točk.

Pri zmagovalcih je bil s 16 točkami najboljši Ivan Batur, pri gostih pa sta izstopala Žiga Dimec z 18 točkami in Marko Jošilo s 16 točkami in 14 skoki.

Rogaška bo v 4. kolu (28. 10.) gostovala na Polzeli pri Hopsih, Krka pa bo gostila zasedbo Helios Suns.

Damjan Novaković, trener Rogaške:

“Odigrali smo dobro tekmo in malce presenetljivo z visoko razliko premagali Krko. Čestitam vsem igralcem za maksimalno borbo in publiki za podporo s tribun.”

Simon Petrov, trener Krke:

“Rogaška je bila boljša v vseh elementih košarkarske igre. Mi bomo morali korenito spremeniti vse, kar počnemo na parketu, če bomo želeli v prihodnje kazati boljše predstave.”

HELIOS SUNS : ILIRIJA 64:72 (20:24, 12:17, 19:17, 13:14)

Mahkovic 22 (6 skokov), Pelko 15 (5 asistenc), Zupan 12; Germ 18, Vončina 15 (5 skokov), Šiško 11 (8 asistenc).

Novinci v ligi Nova KBM niso ponovili napake iz prvega kola, ko so proti Rogaški vodili večji del srečanja, na koncu pa izgubili po dveh podaljških. Tudi v Domžalah so vseskozi vodili, v zadnjem delu, ko se je Helios Suns približal na pet točk zaostanka, pa so zadržali mirno kri in zasluženo prišli do prvih točk med slovensko elito.

Varovanci Saše Dončića so vodstvo prevzeli ob koncu prve četrtine in ga v 24. minuti raztegnili na 52:37. Zaradi poškodb oslabljeni domačini so tedaj krenili na vse ali nič in preko Blaža Mahkovica (22 točk, met 7:13, 6 skokov), Jureta Pelka (15 točk, 5 podaj) in Mihe Zupana (12 točk) prišli na 61:66. Bližje jim Ilirija ni pustila, saj je nato Luka Vončina (15 točk, 5 skokov) zadel za dve točki, dva prosta meta je primaknil še Ljubomir Mladenovski, zadnji koš gostov pa je dosegel Tevž Ružič dve minuti in 15 sekund pred koncem za 72:61.

Pri zmagovalcih je bil prvi strelec Anže Germ z 18 točkami (trojke 5:6), prvi podajalec Žan Mark Šiško (8 podaj, 11 točk), Stipe Modrić pa prvi skakalec (6 skokov).

V naslednjem kolu bodo Domžalčani gostovali v Novem mestu, Ljubljančane pa čaka pot v Šentjur.

Jovan Beader, trener Helios Suns:

“Čestitke ekipi Ilirije za zasluženo zmago. Mi smo odigrali izredno slabo v napadu, tokrat so nam težave delale predvsem izgubljene žoge, ob slabem izkoristku meta za dve točki in ponovnih težavah z linije prostih metov pa je na koncu težko slaviti. Dolgo smo iskali dobre situacije v napadanju conske obrambe, slabo pa smo napadali tudi prevzemanje in situacije visoki-nizki. Nihče nas ni pretirano presenetil, niti Germ ne, a smo mu dopustili preveč odprtih metov, za današnjo predstavo pa mu lahko samo čestitam. Mi čakamo še dva igralca, ki bosta popravila naš met in pa igro po globini, do takrat pa nam ostane le trdo delo.”

Saša Dončić, trener Ilirije:

“Prišli smo do zaslužene zmage. Obe ekipi si zaslužita čestitke za prikazano. Pohvalil bi svoje košarkarje za vztrajnost in borbeno predstavo.”