Heliosu uspelo proti OIimpiji, Šentjurju pomembni točki

Z odigranimi petimi tekmami 15. in 18. kola Lige Nova KBM se je zaključil prvi del državnega prvenstva, prav tako pa so znane vse ekipe, ki bodo tekmovanje nadaljevale v Ligi za prvaka ali v Ligi za obstanek. Krka je premagala Sixt Primorsko, Rogaška je v gosteh premagala Hopse, Zlatorog je v drugem polčasu prišel do zmage nad Ilirijo, Šenčur je izgubil gostovanje pri Šentjurju, Helios Sunsi pa so si z zmago nad Petrol Olimpijo priborili mesto v Ligi za prvaka. Nadaljevanje državnega prvenstva se bo začelo 2. marca.

Liga Nova KBM, 15. in 18. krog, 12.2.
Sixt Primorska – KRKA 64:66 (23:18, 17:14, 12:25, 12:9)
Harris 12, Jagodić Kuridža 11; Lalić 14, Balažič 13 (6 skokov), Osolnik 12

Obračun najboljših ekip po osemnajstih krogih rednega dela Lige Nova KBM ni odločal o ničemer, saj je imela Sixt Primorska prvo mesto že v žepu, Krka pa nižje od drugega mesta ni mogla. Novomeščani, ki so prekinili niz treh tekem brez zmage v državnem prvenstvu, so prvič v tekoči sezoni premagali Koprčane in redni del končali z 12 zmagami ter 6 porazi. Sixt Primorska je v tej sezoni klonila prvič na domačem parketu v vseh tekmovanjih, v prvem delu je zabeležila 13 zmag in pet porazov. Za varovance domačega stratega Jurice Golemca je bila to generalka pred nastopom na zaključnem turnirju Pokala Spar ta konec tedna v Kopru, kjer bo prav Sixt Primorska branila naslov, za Novomeščane pa je bila to zadnja preizkušnja pred krajšim premorom in nato odločilnimi tekmami v zadnjih treh kolih regionalne lige. Krka je preobrat začela v drugem polčasu. V 25. minuti je Jure Balažič poskrbel za izenačenje, nekaj trenutkov kasneje pa so Novomeščani prvič na tekmi povedli. Tretjo četrtino je Krka dobila s 25:12, prednost pa je znala zadržati do konca.
Balažič je bil s 13 točkami, šestimi skoki in dvema podajama najboljši posameznik tekme. Prvi strelec tekme je bil sicer Jure Lalić s 14 točkami.
Liga Nova KBM za prvaka se bo začela 2. marca. Šest najboljših ekip, ki bodo štartale z ničle, čaka deset tekem, od 30. aprila dalje pa četrtfinale na dve zmagi, v katerem se jim bosta pridružile najboljši dve moštvi iz Lige za obstanek.

Izjavi trenerjev po tekmi
Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
”Čestitke Krki za zmago. Na tekmi smo želeli narediti dober trening in razporediti minute med vse naše fante. Na koncu nam je Krkin skok v napadu odnesel ugodnejši rezultat. Zahvalil bi se rad navijačem, ki so nas znova vzpodbujali.”

Simon Petrov, trener Krke:
”Odigrali smo dobro tekmo. Večino časa smo bili nepopustljivi v obrambi. Sixt Primorska je odlična pri metu za tri točke, mi pa smo ji to tokrat dobro onemogočali. To nam je prineslo uspeh.”

ŠENTJUR
– Šenčur GGD 85:72 (26:17, 20:14, 17:22, 22:19)
Konjević 27 (6 skokov), Pešić 18, Woolridge 12 (5 podaj); Murić 18 (12 skokov), Popadić 16, Sejfić 11 (7 skokov)

Glede na to, da bosta Šentjur in Šenčur državno prvenstvo nadaljevali v skupini za obstanek, je bil obračun za oboje pomemben, saj se medsebojne tekme prenašajo naprej, hkrati pa imata najboljši dve ekipi v skupini za obstanek prednost domače dvorane. Šentjur je z osmo zmago oziroma tretjo v zadnjih štirih nastopih prehitel Šenčur Ggd in si zagotovil sedmo mesto oziroma tekmo več na domačem terenu. Hkrati bo Ligo za obstanek začel z najboljših izhodiščem, 5-1. Zlatorog bo startal s 4-2, Šenčur Ggd s 3-3, Ilirija pa z 1-5. V Ligi za obstanek bodo ekipe igrale po trikrožnem sistemu. Zadnjeuvrščena bo nazadovala v 2. SKL, prvi dve bosta napredovali v četrtfinale oziroma v boj za prvaka Slovenije, tretjeuvrščena v tej skupini pa bo 17. aprila končala sezono. Šentjur, ki je vodil praktično celo tekmo, je zmagal na krilih prvega strelca Lige Nova KBM Davorja Konjevića, ki je dosegel 27 točk (met 9:12, trojke 3:5) 6 skokov, 4 ukradene žoge in 3 podaje.
Osemnajst točk je za domače prispeval še Miloš Pešić (trojke 4:8, 5 skokov), pri gostih pa se je z dvojnim dvojčkom izkazal Dino Murić (18 točk, 12 skokov). Liga Nova KBM za obstanek se bo tako kot tista za prvaka začela 2. marca.

Jakša Vulić, trener Šentjurja:
”Z zmago sem zadovoljen, če pa bi imeli še kakšno več ne bi bilo nezasluženo. V drugi fazi tekmovanja si moramo priigrati dober položaj, da bi igrali v končnici.”

Konstantin Subotič, trener Šenčurja:
”Na začetku tekme smo si sami zakuhali godljo iz katere se na koncu nismo več rešili. Vsa čast domači ekipi, ki je odigrala izjemno dobro tekmo. Danes bi imela ogromno težav tudi boljša ekipa od naše.”

ZLATOROG
– Ilirija 92:73 (26:26, 20:20, 24:17, 22:10)
Thomas Jr. 21 (6 skokov), Maker 20 (17 skokov), Rojc 17; Gorenc, Heath (9 skokov) in Germ 16

Čeprav je Zlatorog v zadnjih petih kolih zabeležil štiri zmage, bo sezono nadaljeval v Ligi za obstanek. Do zadnjega trenutka je bil v igri za uvrstitev med prvih šest, vendar mu je načrte prekrižal Helios Suns, ki je nocoj v Domžalah premagal Petrol Olimpijo. Laščani, ki bodo imeli v skupini za obstanek tekmo več v domači dvorani, bodo v nadaljevanje odnesli štiri zmage in dva poraza, Ilirija, ki je v osemnajstih krogih zmagala le enkrat, pa je glavna kandidatinja za izpad v 2. SKL, saj se bo naslednjih devet tekem lotila z izkupičkom 1-5. Oslabljeni gostje iz Ljubljane so bili enakovreden tekmec le dvajset minut, v nadaljevanju, ko je Zlatorog zaigral agresivneje v obrambi, pa je razlika hitro narasla. Medtem ko je domači strateg Chris Thomas v igro poslal vseh dvanajst igralcev, je Saša Dončić tekmo odigral z zgolj sedmimi igralci.
Pri domačih je izstopal center Matur Marial Maker, ki je dosegel 20 točk in ujel 17 odbitih žog, tako da si s statističnim indeksom 34 deli naziv MVP kola s prvim strelcem Lige Nova KBM iz Šentjurja Davorjem Konjevićem. Na drugi strani so trije igralci dosegli po 16 točk, med njimi 18-letni Domen Gorenc, sin nekdanjega slovenskega reprezentanta Borisa Gorenca.

Saša Dončić, trener Ilirije:
“Čestitam mojim sedmim fantom, ki so danes odigrali in dali vse od sebe.”

Chris Thomas, trener Zlatoroga:
“Ilirija je odlična ekipa, ki je odlično vodena. Danes so v prvem polčasu igrali odlično, mi pa zelo slabo. V drugem polčasu somo odigrali malo boljše in zasluženo zmagali.”

Hopsi Polzela – ROGAŠKA 90:100 (21:23, 16:31, 27:23, 26:23)
Godler 19, Jack in Dragan (8 skokov) 12; Sarajlija 17, Durnik 15, Pajić in Davis 13

Hopsi so na srečanju brez tekmovalnega naboja izgubili proti Rogaški z 90:100. Polzeljani so prvi del državnega prvenstva končali z 10-8, njihovi današnji tekmeci pa z 11-8. Obe ekipi bosta Ligo Nova KBM nadaljevali v Ligi za prvaka, vseh šest ekip bo tekmovanje, ki bo trajalo od 2. marca do 20. aprila, začelo z ničle. Rogaška si je ključno prednost priigrala v tretji četrtini, ki jo je dobila z 31:16. Gosti so na odmor šli s 17 točkami prednosti, te pa so bile dovolj za dve točki.
Prvi strelec tekme je bil igralec Hopsov Uroš Godler, ki je dosegel 19 točk. Njegovemu soigralcu Niku Draganu sta do dvojnega dvojčka zmanjkala dva skoka (12 točk, osem skokov). Na drugi strani se je s 17 točkami izkazal Mirza Sarajlija.

Boštjan Kuhar, trener Hopsov:
”Danes smo počivali igralce, ki so poškodovani, zato smo večino tekme igrali s tremi mladinci na parketu. Mladi so pokazali nekaj napredka in upam, da bodo v prihodnosti okostje naše ekipe. Navijačem se zahvaljujem za podporo v prvem delu, verjamem da bo podobno tudi v Ligi za prvaka. Seveda pa nas konec tedno čaka finalni turnir Pokala Spar, na katerem bomo ob pomoči naših navijačev poskušali odigrati najbolje.”

Damjan Novaković, trener Rogaške:
”Jasno je, da so Hopsi fokusirani na finalni turnir pokala. Tekma za gledalce, v kateri smo zmagali mi, seveda pa nas veseli dejstvo, da smo lahko na parketu videli številne mlade igralce.”

HELIOS SUNS
 – Petrol Olimpija 72:60 (18:16, 19:15, 18:18, 17:11)
Gajić 15, Mahkovic 13 (7 podaj), Šalić 12 (11 skokov); Bubnić 15 (6 skokov), Badžim 13, Rebec 10

Helios Suns je v “tekmi sezone” premagal Petrol Olimpijo in se kot zadnji uvrstil v Ligo za prvaka. Redni del Lige Nova KBM je končal s petdesetodstotnim izkupičkom, tako da bo od 2. marca dalje tekmoval s Sixt Primorsko, Krko, Hopsi, Petrol Olimpijo ter Rogaško. Branilci naslova iz Ljubljane so v prvih osemnajstih krogih zabeležili deset zmag in osem porazov. Nekoliko drugačna je zgodba pri Helios Suns, ki je sredi novembra za krmilo ekipe pripeljal mladega trenerja Dejana Jakaro. Strateg, ki je v ponedeljek praznoval 33. rojstni dan, je prerodil Domžalčane in jih popeljal v Ligo za prvaka. Pod njegovim vodstvom je Helios na prvih desetih tekmah zabeležil sedem zmag, ob konca rednega dela pa ima Jakara izkupiček 8-5. Najpomembnejšo zmago je dosegel nocoj pred 800 gledalci v Športni dvorani Domžale.
Nikola Gajić je bil s 15 točkami prvi strelec domačih, 13 jih je prispeval Blaž Mahkovic, 12 Đoko Šalić (11 skokov), pri Ljubljančanih pa je 15 točk zbral Dražen Bubnić, 13 pa Roko Badžim.

Dejan Jakara, trener Helios Sunsov:
“Vse čestitke našim fantom za zmago, ni bilo lahko nositi bremena take odločilne tekme. Večina igralcev je zaigrala z manjšimi, nekateri pa tudi z večjimi poškodbami, tako da so zame danes heroji, saj še tik pred tekmo ni bilo jasno, kdo bo lahko stopil na parket. Mislim, da smo se zasluženo uvrstili v Ligo za prvaka. Hkrati zahvala Olimpiji za korektno borbo, predvsem pa velika hvala vsem navijačem, ki so nocoj prepoznali, da se igra tekma sezone in so nas prišli v tako velikem številu bodrit, vzdušje je bilo naravnost izjemno.”

Žiga Mravljak, trener Petrol Olimpije:
”Čestitke Helios Suns za zasluženo zmago. Domžalčani so bili boljši nasprotnik skozi celotno tekmo, mi pa enostavno nismo našli rdeče niti v naši igri, da bi ujeli pravi ritem, kar je povsem razumljivo, glede na situacijo, v kateri smo bili skozi celoten prvi del državnega prvenstva. Primarni cilj tega dela sezone smo s pomlajeno ekipo in uvrstitvijo v Ligo za prvaka izpolnili, zdaj pa je potrebno igralce osvežiti in se čim bolje pripraviti na zaključek sezone.

Fotografijo k članku je prispeval Matej Krušič, košarkar Šentjurja, ki je poškodovan.