Golemac jasen: “Naslov je naslov!”

Košarkarji Cedevite Olimpije so devetič postali zmagovalci slovenskega Superpokala. V Kranju so premagali Krko z 78:67. Za Ljubljančane je to prva lovorika po več kot dveh letih. Njihov zadnji naslov je bilo državno prvenstvo 2017/18, ko so s 3:2 dobili finalno serijo proti Krki.

SUPERPOKAL SLOVENIJE 2020
KRKA : CEDEVITA OLIMPIJA 67:78
(15:22, 30:41, 52:58)
Krka: Stipčević 19 (5:5), Vrabac 11 (4:5), Barič 5 (1:2), Kosi 5 (3:4), Škedelj 4 (2:4), Lapornik 11, Vučetić 12.
Cedevita Olimpija: Perry 20 (7:9), Hopkins 6 (0:1), Murić 9 (2:2), Ukić 2 (2:2), Blažič 18 (6:10), Brown 12 (2:2), Hodžić 6 (4:4), Dimec 1 (1:2), Marinković 4.
STATISTIKA

Ljubljančani so do naslova prišli zasluženo in pričakovano. Čeprav so vodili večino tekme, ki je potekala na praznik slovenske košarke, ko je Slovenija pred tremi leti postala evropski prvak, jim je Krka dolgo dihala za ovratnik.

Prvo četrtino je Cedevita Olimpija dobila z 22:15, v 18. minuti je prišla do najvišje prednosti na tekmi – 41:25, na odmor pa je odšla z enajstimi točkami naskoka.

V drugem delu je Krka z agresivno obrambo prisilila tekmeca v napake in hitro znižala zaostanek (43:41), tako da je vse do konca ostala v igri za zmago. V 34. minuti je zaostajala le štiri točke (63:59), dobro minuto pred koncem pa se je približala na 72:67. V zaključku tekme je Cedevita Olimpija vendarle ohranila prednost in prišla do svoje pete zmage v tej sezoni. Edini poraz je doživela na prijateljskem obračunu z nemškim Ulmom.

Najboljši strelci pri zmagovalcih, ki so nastopili brez enega od ključnih igralcev pod košema, 208-centimetrov visokega Mangoka Mathianga, ki se je v sredo huje poškodoval, so bili Kendrick Perry z 20 točkami (7 skokov, 5 podaj, 2 ukradeni žogi, met iz igre 6:12), Jaka Blažič (18 točk, 5 skokov, met 5:12) ter Rion Brown (12 točk, 6 skokov).

Na drugi strani je pri Krki – zaradi poškodb sta manjkala Milan Milovanović in Jure Škifić – največ točk dosegel Rok Stipčević (19), dvanajst jih je prispeval Vasilije Vučetić, po enajst Adin Vrabac in Luka Lapornik.

Izjave po tekmi:
Jurica Golemac, trener KK Cedevita Olimpija:
”Čestitke fantom za zasluženo zmago. Naslov je naslov. Naša igra ni bila nič posebnega, ampak to je bilo za pričakovati po tem, kar se je zgodilo v sredo. Fantje so našli način, da pridejo do zmage. Krka ni imela kaj za izgubiti, Novomeščani so igrali specifično košarko, z nizko postavo. Zaslužena zmaga, vrnili smo Superpokal v Stožice, zdaj pa gremo k novim izzivom.”

Kendrick Perry, igralec KK Cedevita Olimpija:
”Še vedno je pred nami dolga pot. Še naprej moramo delati in graditi našo igro, vedno pa je lepo sezono začeti s prvo lovoriko.”

Vladimir Anzulović, trener Krke:
”Čestitke fantom za izjemno borbo. Bili smo preveč impresionirani z Olimpijo v prvem polčasu, a so nam tudi manjkali trije igralci prve peterke (Camphor, Škifić in Milovanović). Upam, da bomo, ko bodo zdravi, prikazali še boljše predstave.”

Luka Lapornik, kapetan Krke:
”Preglavice nam je povzročal predvsem Olimpijin skok v napadu. Mogoče tudi zato, ker smo pogrešali dva pomembna igralca pod košem. Lovili smo Olimpijo celo tekmo. Ni nam uspelo, a moramo dvigniti glave. Treniramo naprej, še vedno nismo uigrani in prepričan sem, da bo v prihodnje bolje.”

Na praznik slovenske košarke 17. septembra je Košarkarska zveza Slovenije ob 70-letnici, ki jo praznuje tekom leta 2020, izročila priznanja in nagrade KZS ter podelila naziv častnega člana. To je posmrtno postal Aleš Antauer. Nagrado KZS so prejeli Boris Fabjan, Ladivoj Gorjan, Danica Nana Guberinič, Mirko Kaplja in Jože Palčnik, priznanja pa Miran Jerič, Milan Kordič ter Peter Juteršnik.

Košarkarska zveza Slovenije je zaradi razvoja, kakovostnejšega dela z mladimi igralci in igralkami ter promocije košarke v mlajših starostnih kategorijah v sezoni 2019/20 še štirinajstič organizirala posebno tekmovanje z imenom Pokal mladih. Prestižni naziv zmagovalcev je v okrnjeni sezoni pripadel Domžalčanom in Celjankam. Pokale sta ekipam podelila nekdanja reprezentanta Maja Erkič in Saša Zagorac.