Evropski prvak premočan za Slovenijo

Moška reprezentanca U20 je na evropskem prvenstvu divizije A v Helsinkih na zadnji tekmi prvega dela tekmovanja, doživela drugi zaporedni poraz. Od Slovenije je bila tokrat boljša Srbija, ki je slavila zmago s 73:68. Kljub porazu pa najpomembnejša tekma prvenstva, za Slovence prihaja v sredo, ko se bodo za napredovanje v četrtfinale udarili s Češko.

1907_u20_01
Slovenija izgubila proti Srbiji (foto: Fiba.com)

EP U20, A divizija, 3. krog, 19.7.
SRBIJA – Slovenija 73:68 (18:15, 9:19, 26:21, 20:13)
Slovenija: Šiško 7 (5 podaj), Marinč, Sajevic, Čančar 12 (10 skokov), Kraljević 2, Grubelič, Durnik 11, Martinčič 13, Zupan 14 (5 skokov), Kosi 7, Ožegovič 2, Habat.
Srbija: Peno 10 (9 skokov), Simić 4, Jovanović 1, Ostojić 4 (6 skokov), R. Doković, Marinković 19 (7 skokov), I. Doković 10, Lazarević 7 (6 skokov), Grusanović, Radovanović 3, Vučetić 15 (9 skokov), Jeremić 15 (9 skokov).

Na evropskem prvenstvu divizije A za reprezentance do 20 let, je slovenska moška reprezentanca doživela drugi poraz. Od Slovencev so bili s 73:68 boljši aktualni evropski prvaki, košarkarji Srbije. Na treh tekmah prvega dela prvenstva je torej Slovenija vknjižila eno zmago in dva poraza, v izločilne boje pa se bo podala iz zadnjega mesta v skupini C. V sredo, ob 15.15 po slovenskem času, se bo tako na tekmi, ki bo odločala o uvrstitvi v četrtfinale, pomerila s prvouvrščeno reprezentanco iz skupine D, Češko.

11:2

Slovenska reprezentanca je bila na tekmi, ki so jo krojile številne napake in izgubljene žoge obeh moštev, v igri za zmago vse do zadnjih sekund. Naši so v vodstvo prešli na začetku druge četrtine, ko so se razigrali, dosegli devet zaporednih točk in pobegnili na 24:18. Slovenci so igrali odlično in zelo dobro odgovarjali na različne obrambne postavitve srbske reprezentance, na glavni odmor pa odnesli sedem točk naskoka (34:27). Na samem začetku zadnje četrtine se je Slovenija oddaljila na 59:53, nato pa so se Srbi prebudili in z delnim izidom 11:2 preobrnili potek tekme. Srbija je v končnici tekme zaigrala povsem drugače, kot skozi uvodne tri četrtine, semafor v dvorani pa je tako slabi dve minuti pred koncem tekme kazal že 69:63 v korist aktualnih evropskih prvakov.

Kljub temu se borbeni Slovenci niso predali, z zabijanjem Vlatka Čančarja so se 41 sekund pred koncem tekme približali na le točko zaostanka (69:68), in imeli po napaki košarkarjev Srbije celo napad za prevzem vodstva, a je Urban Durnik po mnenju sodnikov napravil korake. Z dvema zadetima prostima metoma je izgubljeno žogo Slovenije kaznoval Stefan Peno, zatem pa sta bila Nejc Martinčič in Čančar nenatančna pri metih za tri točke, s katerimi bi naši izenačili rezultat. Končni izid tekme, 73:68 za Srbijo, je z zabijanjem postavil Danilo Ostojić.

Preobrat Ukrajine

Štirje košarkarji naše reprezentance so dosegli dvomestno število točk, s 14 točkami pa je bil naš najboljši strelec Nejc Zupan, ki je dodal tudi pet skokov. Vlatko Čančar je z 12 točkami in 10 skoki vknjižil dvojni dvojček, Nejc Martinčič je dosegel 13, Urban Durnik pa 11 točk.

Na uvodni tekmi zadnjega kola v skupini C je reprezentanca Ukrajine po neverjetnem preobratu premagala Latvijo. Ukrajinci so nadoknadili kar 23 točk zaostanka iz tretje četrtine in nato po podaljšku strli latvijsko reprezentanco (72:70). Košarkarji Ukrajine, Slovenci so jih na uvodni tekmi prvenstva premagali s 70:68, so tako prvi del prvenstva zaključili na prvem mestu skupine C, sledi Srbija, tretja pa je reprezentanca Latvije.