Evroliga: El Clasico postregel z napeto košarko, zmaga na koncu ostala doma

Rubrika: Evroliga

Real Madrid je bil v četrtek v Barceloni blizu presenečenju in enemu izmed največjih preobrat v zgodovini Evrolige. Po tem, ko so v prvi četrtini dosegli le štiri točke, najmanj v tem stoletju, so nadoknadili zaostanek 25 točk, a za popoln preobrat jim je na koncu zmanjkalo moči.

Košarkarski El Clasico ima velik pomen tudi za slovenske košarkarske navdušence. V dresih obeh španskih velikanov smo namreč spremljali veliko število najboljših slovenskih košarkarjev. Le kdo bi lahko pozabil Marka Miliča v dresu kraljevega kluba, ter Jako Lakovića, Erazma Lorbka in Boštjana Nachbarja, ki so nosili dres ponosa Katalonije. V Madridu si je kruh nekaj časa služil tudi Mirza Begić, zdaj pa Slovenci Real spremljamo zaradi košarkarskega bisera, Luke Dončića.

Srhljivka v Barceloni je postregla praktično z vsem, kar lahko košarkarski sladokusci pričakujejo od derbija med dvema najboljšima moštvoma v zgodovini španske košarke. Visoko vodstvo Barcelone v drugi četrtini (31:6), veliki preobrat, s katerim so Madridčani prišli do vodstva z 58:52 v zadnji četrtini, na koncu pa hladnokrvnost igralcev Barcelone in številne napake Reala, ki so jih na koncu tudi stale zmage.

Barca je na koncu slavila zmago z 72:65. Zmago, ki bi si jo morala zagotoviti že v drugi četrtini, ko je bilo na semaforju 25 točk razlike, in je Blaugrana norela ob igri svojih igralcev.

Zanimiv je pogled na statistiko. Rudy Fernandez, Jonas Maciulis in Sergio Rodriguez so skupaj dosegli le osem točk, vse je dosegel Rodriguez, iz igre pa so zadeli le tri od 23 metov. Udarna trojica Reala je torej zgrešila kar 20 od 23 metov iz igre, Madridčani pa so bili kljub temu na pragu zmage v Barceloni! 29-letni Rodriguez je v statistiko dodal še šest podaj in pet skokov.

Real je v igri držal Gustavo Ayon, ki je bil odličen v zadnji četrtini, njegova naveza z Rodriguezom pa je verjetno ena izmed najbolj atraktivnih, če ne celo najbolj atraktivna na parketih evropskih košarkarskih dvoran.

Pri Barceloni so trije košarkarji dosegli dvomestno število točk – Justin Doellman 11, Tomas Satoransky 17, ter Stratos Perperoglou 20. Odlični so bili igralci Barce pri metu za tri točke, zadeli so osem od 20 metov, zbrali pa so kar 12 skokov več od Madridčanov (48/36). Pod košema sta kraljevala predvsem Joey Dorsey, ki je zbral 10 skokov in Ante Tomić, ki jih je vknjižil šest.

Govoriti oz. pisati, katero moštvo si je bolj zaslužilo zmago, je tu nesmiselno. Dejstvo je, da sta bili obe ekipi blizu uspehu, bogovi športa pa so bili na koncu na strani igralcev Barcelone. Obe moštvi sta v drugem delu Evrolige zbrali šest zmag in pet porazov, zasedata pa tretje (Barcelona) oz. četrto mesto (Real Madrid) v skupini F. Ko bi le vsaka košarkarska tekma postregla s takšno košarko, kot smo jo lahko v četrtek spremljali v Barceloni…