ČLANICE ŠE DRUGIČ NA EUROBASKET!

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je v peti tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2019 zabeležila peto zmago in si tako že krog pred koncem zagotovila udeležbo na prvenstvu. Varovanke selektorja Damirja Grgića so v Helsinkih premagale Finsko z 88:68.

Kvalifikacije za EP 2019, 5. krog, 17.11.
Finska – SLOVENIJA 68:88 (48:61, 27:41, 18:16)
Strelke za Slovenijo: Oblak 7 (8 podaj), Friškovec 17, Prezelj 8, Barič 9 (6 podaj), Jakovina 8, Rupnik 2, Lisec 13 (9 skokov), Ocvirk 3, Debeljak 2, Evans 19.

Evropsko prvenstvo bo potekalo od 27. junija do 7. julija v Latviji ter Srbiji. Slovenija bo šele drugič po 2017 udeleženka zaključnega turnirja najboljših šestnajstih reprezentanc Evrope.

Čeprav so slovenska dekleta nekoliko slabše začela tekmo, tako da je moral Damir Grgić že po nekaj minutah vzeti minuto odmora, je bila razlika v kakovosti tolikšna, da vprašanja o zmagovalcu praktično ni bilo. Slovenija je lani v Celju zmagala s 40 točkami razlike, tudi v Helsinkih pa bi se lahko končalo podobno, če bi Nika Barič, Teja Oblak, Eva Lisec in ostala dekleta ves čas igrala v istem ritmu.

Po ogrevalni prvi četrtini so igro na višje obrate prestavile v drugi četrtini. Z delnim izidom 15:2 so v 17. minuti prišle do prve dvomestne prednosti (33:22), prvi polčas pa so zavoljo nizkega odstotka zadetih metov (37,8%) zaključile z 41:27.

Breme ključne zmage jih je oviralo tudi v nadaljevanju, tako da so gostiteljice sredi tretje četrtine celo prišle na 42:50, v zadnji četrtini, ko je razlika poskočila na 72:53, pa so se igralke, ki so v povprečju stare 23 let (in merijo 179 cm), končno sprostile in zasluženo prišle do visoke zmage.

Najboljše strelke pri Sloveniji so bile Shante Evans z 19 točkami (met 6:13, 4 skoki), Zala Friškovec, ki jih je dosegla 17 (trojke 4:5), in Eva Lisac, ki je imela ob 13 točkah (met 6:8) še devet skokov in tri podaje (indeks 25).

Slovenija bo v zadnjem kolu v sredo, 21. novembra, gostovala v Franciji, zmaga ali poraz z manj kot šestimi točkami proti evropskim podprvakinjam in srebrnim z OI 2012 pa ji bi prinesla celo prvo mesto v skupini in s tem mesto nosilke na žrebu skupin 12. decembra v Beogradu.