Celjanke so se mučile z Ježico, poraz Duščakovih

Četrto kolo 1. SKL za ženske se je začelo v Ljubljani s tekmo med Akson Ilirijo in Konjicami. Do zmage s 70:46 so prišle domačinke. Ježica se je odlično upirala Celjankam, a na koncu ostala praznik rok. Mariborske košarkarice so slavile zmago na gostovanju pri Grosupljem, Triglav visoko porazil Domžale.

1. SKL za ženske, 4. kolo, 20.10.
Cinkarna Celje – Ježica 65:59 (21:11, 11:17, 20:18, 13:13)
(Debeljak 11 (10 skokov), Friškovec 10 + 5 asistenc, Ocvirk L. (5 skokov) in Marić (5 skokov) po 9; Bajrektarević 23 + 5 skokov, Meden 10 + 6 skokov + 5 podaj, Gerič Škopac 8)

Gostje iz Ljubljane so se odlično zoperstavile aktualnim državnim prvakinjam. Vseeno je zmaga ostala v Celju, Cinkarna je zmagala že petič v državnem prvenstvu, skupno osmič v tej sezoni. Ježica je na svoji tretji tekmi doživela prvi poraz.

Celjanke so hitro prevzele pobudo, za razliko od preostalih tekem v tej sezoni, pa jim ni uspelo pobegniti. Čeprav je po prvi četrtini kazalo na rutinsko delo varovank Damirja Grgića, ki so vodile za deset, se je v drugi četrtini razmerje na parketu nekoliko spremenilo. Uvodni delni izid 7:0 je celjsko prednost močno stopil, Sandra Bajrektarević pa je s trojko (eno od petih na tem srečanju) rezultat poravnala na 27.

Domačim košarkaricam je sredi tretje četrtine uspelo doseči deset zaporednih točk. Ljubljančanke so iskale priključek, vendar je uspelo Štajerkam zadržati prednost. Tekma se je končala z izidom 65:59.

Domači strateg Damir Grgić je tudi tokrat razporedil minute med vse igralke, obe ameriški košarkarici pa danes nista bili v kadru. Celjanke se namreč prihodnji teden po enajstih letih vračajo na evropsko sceno. Zaigrale bodo v FIBA evropskem pokalu (Eurocup). V prvem kolu bodo gostovala pri Szekszardu na Madžarskem. Srečanje bo na sporedu v sredo ob 18. uri.

Najboljša posameznica tekme je bila Ježičanka Sandra Bajrektarević, ki je dosegla 23 točk (pet trojk), Sara Meden je dodala deset točk, šest skokov in pet asistenc. Pri zmagovalni ekipi se je najbolj izkazala Lea Debeljak, ki je tekmo zaključila z dvojnim dvojčkom (11 točk in 10 skokov).

Ježico sredi prihodnjega tedna čaka ljubljanski derbi proti Akson Iliriji, Celjanke pa bodo naslednjo soboto gostovale pri Konjicah.

Izjavi trenerjev po tekmi:
Damir Grgić, trener Cinkarne Celje: “Čestitke mojim igralkam za zmago in Ježičankam za odlično tekmo. Z današnjim srečanjem ne morem biti zadovoljen, saj smo igrali zelo nepovezano in nezbrano skozi celotno tekmo. Vseeno pa je to zadostovalo za novi dve točki.”

Mojca Markovič, trenerka Ježice: “Popolnoma drugačen obraz naše ekipe, ki je skozi celotno srečanje dihala za ovratnik favoriziranim Celjankam. Dovolili smo jim preveč skokov v napadu in lahkih košev iz rakete. Čestitam mojim dekletom za lepo predstavo, Celjankam pa čestitke za zmago in srečno v Eurocup-u.”

Grosuplje – Maribor 47:53 (13:11, 8:16, 9:15, 17:11)
(Goršič 15 + 6 skokov), Ahac 12 + 8 skokov, Jurečič (6 skokov) in Černač (11 skokov) po 5; Dautović M. 17 + 9 skokov, Dautović E. 15 + 7 skokov, Črešnik 6)

Košarkarice iz štajerske prestolnice so lahko s prvimi petimi tekmami v državnem prvenstvu zadovoljne, saj so na svoj račun vpisale že tri zmage. Izgubile na proti obema favoriziranima ekipama, pomembni zmagi pa dosegle na gostovanjih v Slovenskih Konjicah in danes v Grosupljem. Dolenjske so ob Domžalah edina ekipa, ki v tej sezoni še ni zmagala.

Ekipi sta na današnji tekmi skupaj dosegli zgolj 100 točk, najbolj razpoloženi sta bili v zadnjih desetih minutah. Petnajst minut sta se ekipi izmenjevali v vodstvu, v zadnjih polovici druge četrtine pa so do šestih točk prišle Štajerke. Slednje so bile še bolj učinkovite v tretjem delu tekme, na začetku zadnje četrtine pa so povedle za 18 točk, kar je bila tudi najvišja prednost na tekmi. Nato pa je sledil juriš domače ekipe, ki pa se je zbudila prepozno. Varovanke Slavka Duščaka so se približale na štiri točke zaostanka, končni rezultat pa je s črte prostih metov postavila Elma Dautović (15 točk), ki je še v pretekli sezoni nosila dres grosupeljske ekipe.

Pri domačinkah je 15 točk dosegla Goršičeva, dvomestna je bila še Mojca Ahac (12). Pri Mariboru je bila s 17 točkami najboljša Merisa Dautović.

V petem kolu se Grosuplje odpravlja na gostovanje v Domžale, Mariborčanke pa bodo naslednjo tekmo odigrale šele 6. novembra proti Akson Iliriji.

Slavko Duščak, trener Grosupljega: “Tekmo smo ponovno dobro odprli, v drugi in tretji četrtini pa padli. Ob koncu tekme smo poskušali presenetiti z igro v obrambi, vendar nam ni uspelo pripraviti popolnega preobrata.”

Žiga Ravnikar, trener Maribora: “Čestitam dekletom za izjemno pomembno zmago na gostovanju. Večino tekme smo odigrali zelo dobro, na koncu pa zaradi neizkušenosti srečanje pripeljali v napeto končnico.”

Triglav – Domžale 103:57 (16:16, 28:22, 29:13, 30:6)
(Burgar 18, Omerbašić 16 + 6 skokov, Žibert 14 + 6 skokov + 13 podaj; Hatić 15, Tajher 14 + 9 skokov, Dremel 11 + 5 skokov)

Obračun v Kranju je imel dva popolnoma različna polčasa. V prvem sta bili ekipi blizu in enakovredni, v drugem pa so favorizirane domačinke stopile na plin in zabeležile visoko zmago z rezultatom 103:57.

Zgolj dva dni po težki tekmi v regionalni ligi WABA, so Kranjčanke gostile ekipo iz Domžal, ki na zmago v državnem prvenstvu čaka že vse od sezone 2015/16. Gostje so se v prvem delu izvrstno zoperstavile ekipi iz Kranja in na glavni odmor odšle z -7.

V drugem polčasu pa so Kranjčanke upravičile vlogo favoritinj. Prednost je rasla iz napada v napad in že pred zadnjimi desetimi minutami znašala 22. Igra Domžalčank je povsem razpadla, Triglav pa ni popuščal, v zadnjem delu dosegel 30 točk in vpisal tretjo zmago v tej sezoni.

Trener domačink Ernest Novak je priložnost za igro ponudil desetim košarkaricam in prav vse so se vpisala med strelke. Šest košarkaric je preseglo mejo desetih točk, Ajda Burgar je tekmo zaključila pri 18 točkah, Urška Žibert je dosegla dvojni dvojček (14 točk, 13 asistenc). Pri gostjah so imel dvoštevilski učinek tri košarkarice. Jasmina Hatić je bila najučinkovitejša s 15.

V Domžalah se bosta v petem kolu pomerili ekipi, ki sta v tej sezoni še brez zmage. Kranjčanke bodo prihodnjo soboto gostovale pri Ježici.

Ernest Novak, trener Triglava: “V drugem delu smo odigrali dobro, za prvi polčas pa lahko rečem, da nekatere igralke niso izkoristile ponujene priložnosti.”

Mladen Rajić, trener Domžal: “Čestitke Triglavu za zmago. Tri četrtine smo odigrali korektno, za kar bi svojim igralkam tudi čestital. Domačinke so v zadnji četrtini pokazale pravi obraz in nas popolnoma nadigrale.”