Boleč poraz Slovenije, selektor miri: “Po prvem dnevu še nič ni odločeno!”

Udeleženke 39. EuroBasketa za košarkarice so dočakale začetek izjemno zanimivega prvenstva. Slovenske košarkarice so se pred lepim številom glasnih navijačev pomerile z zasedbo Velike Britanije in bile po hudi borbi malo prekratke. Britanke so zmagale s 76:71. #rakete že v petek čaka nova izjemno pomembna tekma skupinskega dela. Ob 18. uri se bodo pomerile z Nemkami. Vstopnice so na voljo na prodajnih mestih Eventima in Petrola, neposredni prenos na Šport TV.

EVROPSKO PRVENSTVO ZA ŽENSKE
SKUPINA C, 1. KOLO

Četrtek, 15. junij 2023
Ljubljana – Dvorana Stožice
VELIKA BRITANIJA : SLOVENIJA 76:71 (60:56, 33:38, 11:23)

Strelke za Slovenijo: Lisec 14, Oblak 25 (5 podaj), Cvijanovič, Ivanuša 4, Jakovina 3, Friškovec 15 (9 skokov), Sivka 10 (11 skokov), Debeljak, Čeh.

STATISTIKA
FOTOGALERIJA
IZIDI IN LESTVICE EVROPSKEGA PRVENSTVA ZA ŽENSKE 2023

Že kar na uvodu v domači EuroBasket sta ognjeni krst na evropskih prvenstvih doživeli mladi Ajša Sivka in Hana Ivanuša (slednja tudi na uradni tekmi članske reprezentance), ki sta obračun z Britankami začeli v prvi postavi. Poleg njiju je selektor Georgios Dikaioulakos na parket poslal udarno trojico Teja Oblak, Eva Lisec in Zala Friškovec.

PODSTRAN ŽENSKE ČLANSKE REPREZENTANCE

Na obeh straneh je bilo prisotno kar nekaj začetne treme velikih tekmovanj in predvsem v napadu roke niso bile preveč natančne. So si pa #rakete kljub temu priigrale manjšo prednost, predvsem po zaslugi bojevite igre v obrambi. Strelsko je bila najprej natančna Eva Lisec, ki pa je po drugi osebni napaki sredi četrtine odšla na klop. Slovenk pa to ni zmedlo. Še bolj so stisnile v obrambi ter si v zaključku prve četrtine priigrale lepo prednost. S trojko kapetanke Teje Oblak (12 točk v tem delu igre) so uvodni del igre dobile s 23:11.

V drugi četrtini je na parket stopila še ena debitantka na evropskem prvenstvu, Blaža Čeh, #rakete pa so nadaljevale tam, kjer so končale. Po trojkah Zale Friškovec in Eve Lisec je v 14. minuti semafor kazal 29:11. Nato pa se jim je povsem ustavilo. Britankam je namreč uspel delni izid kar 15:0 (29:26), za nameček pa je tretjo osebno napako dobila Ajša Sivka. Strelski post je po petih minutah in dveh minutah odmora vendarle prekinila Oblakova in v Stožicah se je končno lažje zadihalo. Ob polčasu so Slovenke vodile 38:33, je pa bilo jasno, da se bodo v nadaljevanju trojici Oblak, Lisec, Friškovec v napadu morale pridružiti še soigralke. Med strelke se je namreč z eno trojko vpisala le še Ajša Sivka.

Tudi tretji del igre je potekal po podobnem scenariju. Na obeh straneh igrišča se je odvijal hud boj za vsako žogo. Do 27. minute so bile v tem uspešnejše Slovenke, ki so znova vodile z dvomestno razliko (54:44), a so ponovno ponovile napako iz prvega dela. Tokrat so Britankam dovolile popoln preobrat in pred zadnjimi desetimi minutami zaostajale za štiri točke (56:60). Ob tem sta po štiri osebne napake imeli Eva Lisec in Zala Friškovec. Je pa prve minute na evropskih prvenstvih dočakala Tina Cvijanovič.

Zadnja četrtina se ni začela nič kaj vzpodbudno. Po dobrih treh minutah je četrto osebno napako dobila še Oblakova, košarkarice Velike Britanije pa so povedle z 69:60. Šest minut do konca selektorju Dikaioulakosu ni preostalo drugega, kot da vzame minuto odmora. Le ta se je obrestovala, saj so se Slovenke približale na 68:70, v napeti končnici pa so pomembni meti končali na obroču in zmage 76:71 so se veselile Britanke.

Teja Oblak je bila s 25 točkami (met 10:21) prva strelka tekme. Zala Friškovec je imela 15 točk in 9 skokov, Eva Lisec je zbrala 14 točk (2 skoka), najvišji statistični indeks pri Sloveniji pa je imela 18-letna Ajša Sivka (21) za 11 skokov in 10 točk (met 4:7, 4 podaje).

Georgios Dikaioulakos, selektor ženske članske reprezentance:
“Sigurno je težak trenutek, vendar po prvem dnevu še nič ni odločeno. Čim prej moramo pozabiti na poraz, saj nas lahko zmaga na naslednji tekmi pripelje v nadaljnje tekmovanje. Ne glede na vse sem ponosen na svoje igralke, saj so pokazale veliko mero borbenosti. Proti močnejšim in višjim nasprotnicam so se čvrsto borile, žal pa v določenih delih igre naredile preveč napak, ki so jih Britanke znale kaznovati. Te stvari moramo do jutri zagotovo popraviti.”

Teja Oblak, kapetanka ženske članske reprezentance:
“Težko je izgubiti prvo tekmo ne evropskem prvenstvu, še posebej pred domačo publiko, ki nas je glasno podpirala in ki upam, da bo tudi jutri prišla v Stožice, saj nas čaka ključna tekma proti Nemčiji. Naredile smo napake, ki so jih tekmice znale kaznovati. Tega si na naslednji tekmi ne smemo privoščiti. Mi moramo nadzirati tekmo in narekovati ritem igre.”

SPLETNA STRAN EVROPSKEGA PRVENSTVA ZA ŽENSKE 2023

#rakete že v petek čaka nova izjemno pomembna tekma skupinskega dela evropskega prvenstva. Ob 18. uri se bodo pomerile z reprezentanco Nemčije, ki v večerni tekmi uvodnega kola moči meri s Francijo. Slovenke nujno potrebujejo zmago, ki bi jih ohranjala pri lovu za uvrstitev v izločilne boje 39. EuroBasketa za ženske. Vstopnice za tekmo so na voljo na prodajnih mestih Eventima in Petrola, neposredni prenos boste lahko spremljali na Šport TV. Sicer pa bodo drugi tekmovalni dan v Stožicah ob 12.15 uri začele Madžarke in Turkinje, ob 15. uri se bodo pomerile Francozinje in Britanke ter ob 20.45 uri še Srbkinje in Slovakinje. Z eno vstopnico si navijači lahko ogledajo dve tekmi, bodisi popoldanski ali večerni.