Boj za zlato se začenja zdaj!

Rubrika: Tuje reprezentance

Danes se začenja največje košarkarsko svetovno prvenstvo do zdaj. 32 ekip se podaja v boj za kolajne, kar osem več kot pred štirimi leti. Spomnimo, na svetovnem prvenstvu v Španiji pred štirimi leti so slavile ZDA s prepričljivo zmago v finalu nad Srbijo s končnim izidom 129:92. Na rušilni poti je izbrana vrsta ZDA z lahkoto nadigrala tudi Slovenijo, ki se jim je neuspešno postavila po robu v četrtfinalu. Slovenija, ki ji je dirigiral Goran Dragić, je pred tem zmagala prav vse tekme z izjemo zadnje v skupinskem delu z Litvo.

Slovenije tokrat po neuspešnih kvalifikacijah niti ni na turnirju, kar gre v določeni meri pripisati neprijaznem sistemu kvalifikacij katerega davek so npr. plačali tudi na Hrvaškem. Edini dve reprezentanci na prvenstvu s področja bivše Jugoslavije bosta tako Srbija in, nekoliko presenetljivo, Črna gora, ki je hkrati najmanjša predstavnica na zaključnem turnirju. Na tem imajo vsekakor vlogo favorita Američani, a prav Srbija bo glavna izzivalka, sicer močno oslabljene, čete Gregga Popovicha.

Prvenstvo, ki se bo odvijalo na osmih lokacijah po Daljnem vzhodu, traja do 15. septembra, ko se bosta za zlato najboljši ekipi pomerili v Pekingu.

Pravila so preprosta. V prvi fazi tekmovanja je osem skupin od A do H, v vsaki so štiri moštva. Tretje- in četrtouvrščeni odpadeta v boje za razvrstitev od 17. do 32. mesta, zmagovalka in drugouvrščena v skupini pa napredujeta v drugo fazo tekmovanja, kjer so štiri skupine od I do L. Zbrane točke proti nasprotnikom, ki so prav tako napredovali, se prenašajo dalje. Uvrstitev med najboljši ekipi v drugi fazi prinaša preboj v četrtfinale. Katere skupine se križajo v drugem delu je že vnaprej določeno.

V skupini A gostitelji lahko upravičeno upajo na preboj v drugi del tekmovanja, potem ko nad kar dvema ekipama v grupi visi grožnja stavke. Tako košarkarji Slonokoščene obale kot Venezuele so v pripravljalnem obdobju javno napadli domači košarkarski zvezi, češ da za igralce in strokovne štabe ni bilo ustrezno poskrbljeno. Gre nedvomno za najlažjo skupino turnirja, saj tudi Poljska ne uživa ravno statusa težkokategornika. Poljaki se na svetovna prvenstva vračajo prvič po davnem letu 1967.

Skupina B prav tako ponuja izenačene dvoboje. Južno Korejo lahko bržkone odpišemo, za preostali mesti pa ostane troboj med Nigerijo, Argentino in Rusijo. Slednja je po poškodbi ostala brez Alekseja Šveda, kar odpira vrata za Nigerijo, ki ima po imenih močno reprezentanco (Udoh, Okogie, Aminu), ki pa se še ni zares dokazala pred svetovno javnostjo. Argentina še vedno lahko računa na veterana Luisa Scolo, da jim prinese napredovanje, prvouvrščeni moštvi skupine B pa imata nato odprto pot med najboljših 16, saj se križajo s skupino A.

V skupini C bi bilo vse razen sprehod Španije veliko presenečenje. Španci sicer niso še pokazali vsega kar znajo in odhajajo na prvo tekmo s slabo popotnico po visokem porazu na prijateljskem obračunu z Rusi. A prav uvodni trije nasprotniki bodo bržkone ravno pravšnje visoke ovire za španski stroj. Za drugo mesto si lahko obetamo hud troboj, najboljšega posameznika izmed tria reprezentanc pa imajo verjetno Tunizijci v soigralcu Luke Dončića Salahu Mejriju, ki bi znal biti jeziček na tehtnici.

Skupina D ponuja jasna favorita za napredovanje, a tako Italija kot Srbija bosta v medsebojni tekmi poskušala storiti vse, da zmagata, saj ju v drugem delu bržkone čaka hud preizkus v tekmi s Španijo. Filipini so pred turnirjem upali na pomoč Jordana Clarksona, a je FIBA dovolila registracijo branilca Cavaliersov filipinskega rodu zgolj kot naturaliziranega košarkarja, enega takšnega pa že imajo. In Angola?

Skupina E si lahko obeta visoko gledanost, saj gre za skupino, kjer se bo ogrevala izbrana vrsta ZDA. Kateri močnejši glagol kot ogrevala težko uporabimo, saj ni pričakovati hudega upora s strani Turčije, Japonske in Češke. Prav v skupini E se zna zgoditi kakšno presenečenje – Turčija še zdaleč ni bila prepričljiva v obdobju priprav, določeni posamezniki iz vrst konkurentk pa so pokazali, da so, ko so motivirani, zmožni igrati na najvišjem nivoju.

Prvouvrščeni ekipi skupine F bosta za nagrado dobili dvoboj z ZDA, prav tekma z Grčijo, z Giannisom Antetokounmpom na čelu, pa bo bržkone prvi pravi preizkus za Američane. Nova Zelandija si veliko od tega turnirja ne more obetati, o napredovanju Črne gore oz. Brazilije pa bo verjetno odločala prav medsebojna tekma; na prijateljski tekmi v sredini avgusta je z 80:69 slavila Brazilija, ki jo vodi hrvaški strokovnjak Aco Petrović.

Skupina G se zdi kot še najbolj ‘fiks’. Prva Francija, druga Nemčija, tretja Dominikanska republika, četrta Jordanija. Vsaka sprememba od te razporeditve bo kar presenečenje.  Francija pač cilja na medaljo, daleč pa je sposobna prilesti tudi Nemčija, ki ima v svojih vrstah tri NBA-jevce.

Skupina H je bila hudo prizadeta s številnimi odpovedmi, posebej med Kanadčani, ki so odpotovali na Kitajsko s tako rekoč B-ekipo. Nekaj upanja za napredovanje je kanadskim navijačem dal organizator igre Kingsov Cory Joseph, ki si je premislil in bo vendarle na razpolago trenerju in NBA šampionu Nicku Nursu, ki je drugo najmočnejše orožje Kanadčanov. Kljub temu bi nad njimi in Senegalci vendarle morala prevladati individualna kakovost Litve in Avstralije.