Baski boljši od Reala, izjemni Calathes zrežiral zmago Grkov v Milanu

Rubrika: Evroliga

V 28. kolu Evrolige sta največji korak proti preboju v končnici naredila Baskonia, ki je bila v španskem derbiju boljša od madridskega Reala, ter Panathinaikos, ki je v Milanu ugnal neposrednega tekmeca v boju za četrtfinale. Blestel je Nick Calathes, ki je 27 točkam dodal še 14 skokov in 8 podaj.

Grški Panathinakos je bil še v začetku februarja v izgubljenem položaju. Do tedaj so varovanci Ricka Pitina namreč v Evroligi odigrali 22 tekem, njihov izkupiček pa je bil 9 zmag in 13 porazov. Mesec dni in pol kasneje je v zeleno-belem taboru precej bolj veselo. Najprej so Grki osvojili domačo pokalno lovoriko, kasneje pa nanizali še 6 zaporednih zmag v Evroligi in se s tem močno približali preboju v končnico.

Tokrat so Grki slavili zmago na gostovanju pri neposrednem tekmecu v Milanu, kjer je svoje izjemno znanje še enkrat več pokazal Nick Calathes. Organizator igre Panathinaikosa je bil nezaustavljiv, z 27 točkami, 14 podajami in 8 skoki pa je bil prvi strelec, prvi podajalec in tudi prvi skakalec moštva. Alen Omić je v 9 minutah zbral 5 skokov.

Velika zmaga za Baske

Velik korak k preboju v končnici so v tem kolu naredili tudi košarkarji Baskonie, ki so se po porazu proti Panathinaikosu hitro vrnili na zmagovalne tirnice. Tokrat so varovanci Velimirja Perasovića ugnali kar madridski Real, pri katerem je dobro predstavo prikazal Klemen Prepelič. Ta je v 19 minutah zbral 9 točk, 3 podaje, 1 skok in 1 pridobljeno žogo. Pri domačih sta se izkazala Luca Vildoza in Vincent Poirier.

Nekaj malega možnosti za preboj v končnico sta z zmago v Moskvi in v Kaunasu obdržala tudi Maccabi in Žalgiris.

Evroliga, 28. kolo, 22.3.
Khimki – Maccabi FOX 71:76 (24:15, 15:25, 16:19, 16:17)
(Shved 17, Mickey 14; Roll 17, O’Bryant III 16 in 11 skokov)

Žalgiris – Darussafaka Tekfen 94:67 (22:18, 27:12, 19:16, 26:21)
(Davies 13 in 5 skokov, Wolters (5 podaj), Thompson in Milaknis po 12; Evans 14 in 5 skokov, Baygul 11)

KIROLBET Baskonia – Real Madrid 86:76 (22:18, 17:18, 25:17, 22:23)
(Vildoza 20, Poirier 19 in 16 skokov; Thompkins 17, Carroll 16)

AX Armani Exchange Olimpia – Panathinaikos OPAP 83:95 (20:23, 27:21, 17:28, 19:23)
(Kuzminskas 17 in 6 skokov, James 16; Calathes 27, 14 podaj in 8 skokov, Langford 17 in 5 skokov)

21.3.
CSKA – Fenerbahče 70:68
FC Bayern – FC Barcelona Lassa 73:71
Budućnost VOLI – Anadolu Efes 84:91
Herbalife Gran Canaria – Olympiacos 90:67

Slovenci v Evroligi
Klemen Prepelič (Real Madrid) – 17 minut, 9 točk (2/2 za dve, 1/3 za tri, 2/3 prosti meti), 1 skok, 3 podaje, 1 pridobljena žoga, 2 izgubljeni žogi, 2 osebni napaki, 4 izsiljene osebne napake; indeks 11.
Anthony Randolph (Real Madrid) – 9 minut, brez točke (0/2 za dve, 0/1 za tri), 1 skok, 1 osebna napaka, 1 izsiljena osebna napaka; indeks -2.
Alen Omić (AX Armani Exchange Olimpia) – 9 minut, brez meta, 5 skokov (4 v napadu), 1 podaja, 1 izgubljena žoga, 2 osebni napaki; indeks 3.
Jaka Blažič (FC Barcelona Lassa) – 16 minut, 10 točk (2/3 za dve, 0/1 za tri, 6/6 prosti meti), 3 skoki, 1 podaja, 1 osebna napaka, 3 izsiljene osebne napake; indeks 14
Kevin Pangos (FC Barcelona Lassa) – 19 minut, 19 točk (0/2 za dve, 1/5 za tri), 1 skok, 3 podaje, 1 pridobljena žoga, 1 izgubljena žoga, 2 osebni napaki, 2 prejeti osebni napaki; indeks 1.