Znani vsi četrtfinalni pari lige Telemach

Po sredinih tekmah 10. kola drugega dela Lige Telemach so znani vsi pari prvega dela končnice te sezone. V polfinalnem nizu, ki se začenja v torek, se bo Krki po robu postavil Portorož, Union Olimpija bo igrala proti Heliosu Suns, Rogaško čaka dvoboj z Grosbasketom, Zlatorog pa srečanje s Tajfunom.

slo cetrtfoto: KZS

Na zadnji odgovor o parih na prvi stopnički končnice Lige Telemach v tej sezoni je bilo potrebno počakati vse do konca zadnje tekme, na kateri sta se merili zasedbi Grosbasketa in Rogaške. Obe moštvi si bosta po zmagi Slatinčanov (78:72) tako kaj kmalu znova stali na nasprotnih bregovih.

Dolenjci, ki so po Željku Zagorcu to pot nastopili še brez svoje druge violine Bobana Tomića (počival je zaradi udarca, a se v končnici vrača na parket), so nasprotnikom pretili vse do konca srečanja. Ob vstopu v zadnjo minuto je po nešportni osebni napaki Mensud Julević (16 točk, 2/2 za tri) zadel oba prosta meta in znižal zaostanek svoje ekipe na 70:72, a nato v dodatnem napadu sam napravil osebno napako. Po njej se je Rogaška povzpela na 74:70, na drugi strani Grosupeljčani niso bili uspešni pri metih iz razdalje in zmaga je odšla v mesto vrelcev.

Že pred tem sta svoja nasprotnika v končnici dobili tudi najboljši ekipi rednega dela – novomeška Krka in ljubljanska Union Olimpija. Aktualni državni prvaki bodo v torek gostili Portorožane, ki so v Domžalah, na tekmi zadnjega kola lige za obstanek, lovili zmago z vsaj petimi točkami razlike, na koncu pa klonili s 60:70. V prestolnico bodo tako potovala domžalska sonca.

LIGA TELEMACH ZA PRVAKA, 10. KOLO:

Sreda, 29. aprila:

UNION OLIMPIJA – Tajfun 71 : 56 (19:13, 13:12, 21:11, 18:20)
Omić 24 in 12 skokov, Marinović 13; Bratož 17, Lelić 14)

Košarkarji Union Olimpije so v prejšnjem kolu izgubili v gosteh z Rogaško z 90:96, igralci Tajfuna pa so po podaljšku doma klonili proti Zlatorogu s 76:78. Ljubljančani so tokratni dvoboj začeli odločno in po dobrih treh minutah in pol vodili z 9:0. Gostje se niso predali in so slabe tri minute pred koncem uvodnega dela igre znižali na 10:14. Šest točk prednosti po prvi četrtini je Olimpija do polčasa povečala na sedem točk.

V prvih dvajsetih minutah je bil najboljši mož na igrišču Alen Omić, ki je zgolj v tem delu dosegel dvojni dvojček s 13 točkami in desetimi skoki. Na drugi strani je Domen Bratož edini dosegel dvomestno število točk (10), dvakrat več kot drugi najuspešnejši soigralec. Drugi polčas je Olimpija začela z delnim izidom 12:2, od tega je pet točk dosegel Omić, in četrtino končala z 21:11.

Zadnjo četrtino so tako Ljubljančani začeli z udobnimi 17 točkami prednosti in so gladko zmagali, četudi so tekmeci zadnjih deset minut dobili s 20:18. Omić je bil s 24 točkami in 13 skoki najboljši igralec srečanja, le Marko Marinović je pri domačih zmogel več kot devet točk (13 in pet podaj), na drugi strani pa je Bratož zadel 17 točk, Đorđe Lelić pa 14.

Olimpija bo v četrtfinalu končnice lige igrala z domžalskim Heliosom, z najboljšo ekipo lige za obstanek, Tajfun pa svojega nasprotnika še čaka.

Grosbasket – ROGAŠKA 72 : 78 (18:12, 17:27, 21:16, 16:23)
(Julević 16, Fon 14; Čebular 16, Dimec 15 in 12 skokov)

Tekma v Grosupljem za domače košarkarje ni imela večjega tekmovalnega značaja, saj v ligi za prvaka tudi v primeru zmage ne bi več mogli prehiteti Tajfuna na petem mestu. Zato pa je bila zadnja tekma rednega dela prvenstva veliko bolj pomembna za Rogaško, saj bi v primeru zmage prehitela Laščane na tretjem mestu.

Naporen ritem tekem je zaradi poškodb nekoliko okrnil igralski kader domače ekipe, ki je z delnim izidom 8:0 v sedmi minuti gostom pobegnila za osem točk (14:6). Domačini so svojo prednost držali vse do 18. minute, ko je Tadej Ferme s trojko izid na 33. točki izenačil. S tem pa težav za Grosupeljčane, ki so še vodili s 33:28, ni bilo konec, kajti Vladimir Matić je 14 sekund pred odhodom na odmor goste iz Rogaške Slatine popeljal do vodstva z 39:33. Veliko zaslug za preobrat je imel tudi Žiga Dimec, ki je v prvem polčasu s sedmimi skoki kraljeval pod obema košema, dosegel pa je tudi devet točk.

Domačini v tretji četrtini gostom niso dovolili, da bi jim pobegnili. Žan Jerman je v 35. minuti izid spet izenačil (45:45), Mensud Julević pa je minuto in pol pozneje svojo ekipo popeljal do vodstva z 49:47. S trojko Ivana Papca, so pred odhodom v zadnjo četrtino, Grosupeljčani povedli s 56:53. Tudi zadnja četrtina je potekala v izenačenem dvoboju. Ekipi sta se menjavali v vodstvu, prav nobena od njih pa si ni priigrala več kot dveh točk prednosti. Šele Dimec je dve minuti pred koncem tekme goste popeljal do vodstva s tremi točkami prednosti (69:66). Usodo domačih sta nato zapečatila še Ferme po tehnični napaki domače ekipe in Tadej Koštomaj.

Z zmago so košarkarji Rogaške na prvenstveni lestvici na tretjem mestu prehiteli Zlatorog in se bodo v četrtfinalu končnice državnega prvenstva pomerili z Grosbasketom.

Že odigrano, torek, 28. aprila:

ZLATOROG LAŠKO – Krka 64 : 58 (17:14, 13:9, 17:18, 17:17)

LIGA TELEMACH ZA OBSTANEK, 10. KOLO:

HELIOS SUNS – Portorož 70 : 60 (19:10, 23:21, 15:10, 13:19)
(Morina 13 in 8 skokov, Majok 9; Čigoja 14, Hodžić 13)

Tako košarkarji Domžal kot Portoroža so si pred zadnjim kolom lige za obstanek že zagotovili nastop v četrtfinalu končnice državnega prvenstva. Vprašanje je bilo le, kdo bo igral z drugouvrščeno ekipo lige za prvaka, Unionom Olimpijo, in kdo s prvouvrščeno ekipo, Krko. V boljšem položaju so bili domači košarkarji, ki bi lahko izgubili tudi s štirimi točkami razlike, medtem ko bi jih v primeru zmage s petimi in več točkami razlike Portorožani prehiteli, saj bi imeli ob enakem številu zmag in porazov boljši količnik med danimi in prejetimi točkami.

Bolj odločno so v tekmo krenili domžalski košarkarji, ki so si v prvi četrtini priigrali devet točk prednosti. Trener Gašper Okorn je imel na voljo več razpoloženih igralcev, ki so prevladovali tudi v skokih. Tudi v drugi četrtini so brez večjih težav držali visoko prednost, med strelce pa se je že ob polčasu vpisalo devet igralcev. Pri gostih so bili uspešni le štirje, najbolj učinkovit pa je bil Alen Hodžić z enajstimi točkami.

Domžalčani so z odlično igro v obrambi nadaljevali tudi v tretji četrtini. V njej so si z dvema trojkama Jana Močnika in točkama Kyla Davida Caseyja priigrali že 21 točk naskoka (31:52), ki so jo v 25. minuti s polaganjem Leona Šantlja povišali na 22 (54:32). Do konca četrtine so gostujoči igralci le nekoliko omilili visok zaostanek, še bolj pa so se Domžalčanom približali v zadnji četrtini, ko so se s petimi zaporednimi točkami Jana Barbariča, v 35. minuti, domačinom približali le še na sedem točk zaostanka. A do preobrata ni prišlo, kajti domači košarkarji so spet bolje zaigrali v obrambi in prišli do zanesljive zmage.

ŠENČUR GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA – Hopsi Polzela 105 : 90 (20:20, 27:25, 30:19, 28:26)
(Kosec in Pavić (9 skokov) po 22; Rizman 20, Vuković 19 in 7 podaj)

Košarkarji Šenčurja GGD so kljub zmagi v prejšnjem kolu, ko so Šoštanju ugnali domačo Elektro, izgubili možnost za preboj v četrtfinale, saj je Helios v prejšnjem kolu prav tako v gosteh premagal Hopse z 88:76 in poleg Portoroža napredoval v zaključne boje za prvaka. Šenčur pa se je od svojih navijačev in sezone poslovil z dokaj visoko zmago.

Po številnih izenačenjih in le dvema točkama prednosti domačih po prvih dvajsetih minutah je sledil preobrat v tretji četrtini. Gostitelji so ta del igre dobili s 30:19, saj so po vodstvu z 49:47 z delnim izidom 12:0 povedli z 61:47. Boris Jeršin je to odločilno obdobje tekme začel in končal s trojko, skupaj pa je v teh slabih treh minutah in pol zbral kar devet točk. Štefan Kosec je dal preostale točke v tem obdobju in je bil z 22 točkami skupaj s Smiljanom Pavičem tudi najboljši strelec tekme. Pavič je imel še devet skokov, 15 točk pa je zbral Jeršin, ki je imel še pet skokov in štiri podaje. Pri gostih je Jan Rizman zadel 20 točk, 19 pa Marko Vukovič, ki je imel še sedem podaj.

Šenčur je v ligi za obstanek zasedel tretje mesto in si zagotovil boje v najvišji ligaški druščini tudi v prihodnji sezoni. Te je za to ekipo konec, Hopse in Elektro iz Šoštanja pa na četrtim in petem mestu čakajo dodatne kvalifikacije, ki se bodo začele v nedeljo, 3. maja. Preostala tekmeca sta Terme Olimia iz Podčetrtka ter ekipa Vzajemcev Lastovka iz Domžal. Zadnjeuvrščeni Maribor Nova KBM lahko zaradi izstopa iz tekmovanja v prihodnji sezoni s tekmovanjem začne le v 4. SKL.