Znana prva peterka lige NBA za sezono 2015-16

Rubrika: Liga NBA

Vodstvo lige NBA je objavilo peterko košarkarjev, ki so v letošnji sezoni s svojimi predstavami najbolj prepričali ameriške in kanadske športne novinarje. Poleg letošnjega MVP-ja Stepha Currya, ki je kot edini prejel vseh 129 glasov (645 točk) za uvrstitev v prvo peterko in najboljšega obrambnega košarkarja Kawhia Leonarda, ki je prejel 575 točk, so se v prvo peterko uvrstili še LeBron James (637 točk), Russell Westbrook (627 točk) in DeAndre Jordan (317 točk).

Medtem, ko so se Leonard, Westbrook in Jordan prvič uvrstili v prvo peterko, je bil Curry v prvo peterko izbran drugič zapored, za Jamesa pa je bila to že deseta uvrsitev v trinajstih sezonah.

ALL

Steph Curry
O Curryu in njegovih rekordih je bilo tekom sezone napisanega že veliko, če pa le povzamemo njegove letošnje uspehe, ne moremo mimo drugega zaporednega naziva MVP, s katerim je stopil ob bok Michaelu Jordanu, Magicu Johnsonu in Steveu Nashu kot edinim organizatorjem igre, ki jim je uspelo usvojiti zaporedna naziva najkoristnejšega košarkarja sezone. Če dodamo še povprečje 30.1 točk, 2.14 ukradeni žogi in 6.7 asistenci na tekmo ter 402 zadeti trojki, 90.8% izvajanje prostih metov, 50.4% met iz igre in 45.4% met za tri točke je njegova uvrstitev v prvo peterko kristalno jasna.

LeBron James
James se je z letošnjo uvrstitvijo v prvo peterko pridružil Kareem Abdul-Jabbaru, Elginu Baylorju, Bobu Cousyu, Timu Duncanu, Michaelu Jordanu, Bobu Pettitu in Jerry Mestu, kot edinim košarkarjem, poleg Bryanta in Malonea, ki se jim je v prvo peterko uspelo uvrstiti kar desetkrat. Bryantu in Maloneu je to uspelo enajstkrat in ne dvomimo, da se jima bo James naslednje leto pridružil na prvem mestu, zanimivo pa bo videti, če ju bo čez dve leti tudi prehitel. Povprečje 25.3 točk (dvanajsto zaporedno sezono je imel povprečje vsaj 25 točk), 7.4 skokov in 6.8 asistenc na tekmo ter trije nazivi MVP meseca, popolnoma opravičujejo tudi njegovo uvrstitev v prvo peterko.

Russell Westbrook
Motor Oklahome se je v letošnji sezoni pridružil Oscarju Robertsonu, kot edinemu košarkarju, ki je v sezoni dosegel povprečje vsaj 23 točk, 10 asistenc in 7 skokov. Pohvali se lahko tudi z 18 trojnimi dvojčki, s čimer je izenačil rekord Magica Johnsona iz sezone 1981-82. Če k tem dosežkom prištejemo še odlične igre, ki jih kaže v končnici, je Westrbook zagotovo popolnoma legitimen član prve peterke.

Kawhi Leonard
Najboljši obrambni igralec zadnjih dveh sezon, je tudi letos postavil kar nekaj mejnikov. Kot prvi ne-center po Denisu Rodmanu (1989-90, in 1990-91) je osvojil zaporedni naziv najboljšega obrambnega igralca, v povprečju pa je dosegal 21.2 točki, pri tem pa bil celo tretji najboljši v ligi po odstotku zadetih metov za tri točke (44.3%).

DeAndre Jordan
Jordan je imel četrto sezono zapored najboljši odstotek zadetih metov iz igre (70.3%), prav tako pa je blestel v skokih, saj je kot drugo uvrščeni »skakalec« v povprečju zbral kar 13.8 skokov na tekmo, tem pa je dodal še po 2.3 blokadi in 12.7 točk na tekmo. Če prištejemo še 49 dvojnih dvojčkov, je tudi njegovo imenovanje v prvo peterko popolnoma upravičeno.

Vodstvo lige je prav tako izbralo tudi drugo peterko; Kevin Durant (452 točk), Draymond Green (431 točk), DeMarcus Cousins (277 točk), Chris Paul (353 točk), Damian Lillard (217 točk) in tretjo peterko sezone; Paul George (157 točk), LaMarcus Aldridge (103 točke), Andre Drummond (173 točk), Klay Thompson (164 točk), Kyle Lowry (155 točk).