Zlatorog suvereno, primorska lekcija Škofji Loki, Hopsi boljši od Šenčurja

iV 1. kolu Lige Nova KBM so bile danes na sporedu tri tekme. Zlatorog je visoko slavil proti Portorožu, Hopsi so v gosteh ugnali Šenčurjane, Primorska pa je nadigrala LTH Castings. Finalisti zadnje sezone lige Nova KBM, košarkarji Zlatoroga, so z zanesljivo zmago začeli 26. sezono državnega prvenstva. Pred domačimi gledalci so mero vzeli igralcem Portoroža, ki niti za trenutek niso bili v igri za presenečenje.

Liga Nova KBM, 1. krog, 8.10.

ZLATOROG LAŠKO – Portorož 93:68 (29:15, 19:20, 23:14, 22:19)
(Durnik (6 skokov) in Miljković po 17, Rizvić 14; Škerbec (7skokov) 15, Vuković 14, Rogelja 11)

Šenčur GGD – HOPSI POLZELA 80:91 (14:15, 21:24, 23:28, 22:24)
(Deray 20 (6 podaj), Stanojević 19 (8 skokov), Kosec 15; Hodžić 21, Čup 20, Kosič 18)

LTH Castings – PRIMORSKA 50:80 (11:24, 5:21, 15:24, 19:11)
(Jeseničnik 12, Bošnjak in Grubelič po 8; Morina 16, Sanadze 15, Radulović (10 skokov) 11)

danes, 9.10.
Terme Olimia Podčetrtek – Rogaška (17.00)

Odličen začetek Laščanov

Gostje z Obale se lahko pohvalijo le z dejstvom, da so dobili drugo četrtino in tako vsaj malo ublažili sicer visok poraz. Varovanci trenerja Aleša Pipana so temelje za zmago postavili v uvodnih desetih minutah, ki so jih dobili z 29:15. Uveljavili so premoč pod obročema (Zlatorog je v raketi dosegel 56 točk), imeli so več razpoloženih igralcev (Miljković 17 točk, 5 skokov, 7:9 iz igre, Durnik 17 točk, 6 skokov, 6:8 iz igre), hkrati pa tudi razpoloženega organizatorja igre Nejca Bariča (9 podaj). Pri gostih je največ točk zbral Tim Škerbec (15 točk, 7 skokov, iz igre 7:9).

Na krilih Hodžića in Ćupa

Čeprav so nastopili z vsega sedmimi igralci, so košarkarji Hopsov zanesljivo prišli do uvodne zmage v ligi Nova KBM. V Šenčurju so vodili večji del srečanja, končna razlika enajstih točk pa je hkrati najvišja razlika med ekipama. Obe moštvi sta največ vodili za enajst, gostje nekajkrat, domačini pa sredi druge četrtine pri 26:15. Tu se je njihova zgodba tudi zaključila; Savinjčani so z delnim izidom 18:2 prevzeli pobudo in vodstvo, ki ga do konca tekme niso več izpustili iz rok.

Ritem igre sta narekovala Alen Hodžić z 21 točkami in Dejan Ćup, ki je dosegel točko manj, odlično pa sta jima sledila Žan Kosič z 18 točkami ter Jakob Čebašek, ki je ob 15 točkah zbral devet skokov in pet podaj. Tako so Hopsi že pred zadnjo četrtino prišli do enajstih točk naskoka (63:52) in tudi v zaključku tekme, ko so gostitelji prišli na par košev zaostanka, se niso pustili zmesti. Pri Šenčurju Gorenjski gradbeni družbi sta se izkazala novinca; organizator igre Anthony Collins Deray je dosegel 20 točk, devetnajst pa jih je zbral Nikola Stanojević (9 skokov).

Košarkarji Primorske so kot novoustanovljeni klub odigrali prvo uradno tekmo v državnem prvenstvu in takoj zabeležili prvo zmago. Žrtev je bil LTH Castings, zgodovinski prvi koš novega kluba iz Kopra v ligi Nova KBM pa je dosegel član mladinske reprezentance Jan Kosi.
Žreb je hotel, da se je trener Primorske Aleksander Sekulič že v prvem krogu srečal s svojim bivšim klubom iz Škofje Loke, do katerega ni imel pretiranega usmiljenja. Njegovi novi varovanci so mlado zasedbo LTH Castings nadigrali v vseh pogledih, po treh četrtinah igre vodili že 37 točkami naskoka in le zahvaljujoč menjavam v zadnjih desetih minutah, so gostitelji na koncu dobili eno četrtino in iztržili kolikor toliko dostojen poraz.

Medtem ko je pri domačih le Matic Jeseničnik dosegel dvomestno število točk (12), je bilo na drugi strani kar nekaj izstopajočih posameznikov. Slovenski reprezentant Gezim Morina je bil s 16 točkami (6:9 iz igre, 5 skokov, 21 minut) prvi strelec tekme, točko manj je zbral reprezentant iz Gruzije Duda Sanadze (197 cm), dvojnega dvojčka z desetimi točkami in prav toliko skoki pa je dosegel Bojan Radulović (211 cm).