Zlatorog se bo boril za obstanek

Ilirija je na zadnjem obračunu 16. kola prišla do devete zmage, Zlatorog pa se po porazu poslavlja od možnosti za uvrstitev v Ligo Nova KBM za prvaka. V soboto je Helios po podaljšku ugnal Sixt Primorsko, Šenčur je bil boljši od Rogaške, Krka je v gosteh premagala Hopse. Šentjur je v četrtek ugnal Petrol Olimpijo.

Liga Nova KBM, 16. krog, 4.2.
ILIRIJA – Zlatorog 88:70 (28:23, 17:13, 18:9, 25:25)
Vončina (6 skokov) in Čučović po 15, Šiško 14 (7 asistenc); Popović in Thomas (5 prid. žog) po 15, Polutak 10 (7 skokov).

Ilirija si je s prepričljivo moštveno predstavo – pet njenih košarkarjev je prispevalo dvomestno število točk – proti zadnjeuvrščeni ekipi državnega prvenstva zagotovila deveto zmago v letošnji sezoni. Za ljubljansko ekipo, ki si je že pred tekmo zagotovila mesto v drugem delu Lige NKBM, sta po 15 točk prispevala Haris Čučović in Luka Vončina, slednji je pobral še šest skokov, Žan Mark Šiško je dodal 14 točk in podal sedemkrat, Stipe Modrić pa je prispeval 12 točk.

Domače moštvo po prvem košu na tekmi za 2:0 ni več izpustilo prednosti proti gostom, za katere sta po 15 točk prispevala Marko Popović in Cleveland Joseph Thomas Jr. Ključna za zmago je bila tretja četrtina, ko so z izjemno obrambo Laščanom dovolili le devet točk in tako vodstvo povečali na 18 točk.

Po dobrih treh minutah prve četrtine je po trojki izkušenega Modrića Ilirija že vodila za 12 točk (14:2), a se je gostom v naslednjih minutah uspelo približati. S trojko Nejca Bariča so tako zaostanek z 2:35 minute do konca uvodnega dela zmanjšali na vsega dve točki (20:18), vendar so Ljubljančani zatem znova našli ritem v napadu.

V drugi četrtini je Ilirija hitro pobegnila na devet točk prednosti (32:23), s takšno razliko pa se je končal tudi prvi polčas. V tretji četrtini je Ilirija pod taktirko Modrića nadaljevala z odločno igro v napadu, obenem pa so uspešno ustavljali gostujoči napad in si tako za zadnjih deset minut tekme priigrali prednost 63:45 ter miren zaključek tekme.

Ljubljančani se bodo v naslednjem kolu doma pomerili z vodilnim moštvom Sixt Primorske, Zlatorog bo gostoval pri novomeški Krki.

S petim porazom na zadnjih šestih tekmah so Laščani, ki so pred tekmo za tri tedne ostali še brez Uroša Zadnika, ostali brez upanja, da bi se lahko še priključili zgornjemu delu lestvice in boju za prvaka.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Saša Dončić, trener Ilirije:
Čestitam mojim fantom, da so kljub temu, da smo si že pred tekmo priigrali nastop v Ligi Nova KBM za prvaka, odigrali brez kakršnihkoli kalkulacij.

Aleš Pipan, trener Zlatoroga:
Pred tekmo smo ostali še brez Uroša Zadnika, ki ne more igrati tri tedne. Nekako se moramo zbrati in najti izhod iz te črne serije.