Zaradi Sagadina ostal v Sloveniji, rojakom pa odpira vrata v ZDA

Rubrika: Liga Nova KBM

Študij in igranje košarke? Idealna priložnost za to je ravno v ZDA. Pri tem je mladim v veliko pomoč LV Prospects, ki perspektivnim športnikom/-cam ter ambicioznim dijakom/-injam pomaga na poti do uspeha na srednjih šolah in univerzah v Združenih državah Amerike. Da bi še izboljšali možnosti mladih, med 23. in 25. septembrom v Domžalah pripravljajo poseben kamp t.i. Elite Basketball Showcase Europe.

1708_kamp_Domzale_00

Za koga je to, vprašamo Luko Vončino.
„Namenjeno je vsem, ki bi radi študirali v ZDA, a so premalo prepoznavni. Tak kamp bo pomagal igralcem, da jih trenerji z ameriških univerz vidijo v živo. Video, ki ga dobijo na el. naslov včasih ni dovolj, da dobiš štipendijo. Na treh, štirih tekmah v Domžalah pa bo dovolj priložnosti, da pokažejo svoje znanje.“

In dodaja:
„V teh dneh bodo dobili tudi vse informacije o študiju v ZDA. Spoznali bodo tudi ameriško kulturo.“

Kdo naj torej pride v Domžale?
„Idealno je za fante, ki so o igranju in študiju v ZDA že razmišljali. Ali pa tistim, ki so v 3. ali 4. letniku srednje šole. Primeren je tudi za tiste, ki so letos maturirali.“

Torej le za fante?
„Začeli bomo le s fanti, gre za prvi tak kamp, zato ne smemo pretiravati. Število udeležencev smo omejili na 28. Vsi, ki jih tak kamp zanima, se prijavijo, mi pa jih potem izberemo 28. Besedo bodo imeli, opravili pa bomo tudi posebne pogovore. Radi bi našli 28 takih, ki so pridni, delavni in imajo jasne cilje. Brez tega v ZDA ne gre!“

Kdo pa je primeren, da je konkurenčen v ZDA?
„Dovolj je, da se s košarko ukvarja resno, igra kadetsko ali mladinsko ligo.“

????????????????????????????????????
Luka Vončina (foto: KK Helios Suns)

Koliko stane tak kamp?
„Ni zastonj. Na voljo sta dva paketa: 185 evrov za tiste, ki bodo le igrali tekme in trenirali. Za tiste, ki bodo bivali pri nas, torej iz tujine, pa bo to stalo 250 evrov.“

Kako bo potekalo delo na kampu?
„Začeli bomo ob 18. uri v Domžalah. 28 igralcev bomo razdelili v štiri skupine, z vsako od teh pa bo delal en trener. Vsak igralec bo dobil na tekmah dovolj minutaže. Omogočeno bo tudi, da trenerji navežejo stik z igralci, bodočimi študenti in igralci v Ligi NCAA.“

Kateri trenerji bodo spremljali ta „showcase“?
„Nekaj trenerjev 1. divizije se je že prijavilo, ciljamo pa tudi na ostale lige.“

Kdo pa bodo trenerji, ki bodo delali z igralci?
„Gre za slovenski kvartet: Jure Prinčič, Dejan Jakara, Gašper Papež in Tomaž Fartek. Poleg tega bodo tudi še pomočniki, fizioterapevt in kondicijski trener.“

Kdaj je pametno začeti razmišljati o študiju v ZDA?
„Idealno je v 3. letniku srednje šole. Pomembne so tudi šolske ocene, zato morajo biti dobre. Včasih je prav možnost odhoda v ZDA dodaten motiv, da se nekdo še bolj potrudi v šoli.“

Kaj vam je dala Liga NCAA?
„Sam sem igral tam tri leta, potem sem se zavoljo poškodbe vrnil domov. Lahko bi potem vnovič šel, a so se mi odprla vrata pri Zmagu Sagadinu, zato sem ostal v Sloveniji. Domov sem se vrnil bogatejši za številne stike, spoznal sem novo kulturo in način razmišljanja, ki temelji na tem, da je marsikaj mogoče, le upati si moramo. Še danes sem v stikih s trenerji iz ZDA, eden od njih me je celo povabil na poroko.“

In opozori:
„Ne vem, če se zavedamo: študentje dobijo med 20.000 in 50.000 dolarjev za letnih šolanja in igranja v Ligi NCAA, za nameček dobi vso opremo, potuje po ZDA in tekmuje pred NBA skavti. Treba pa je vedeti, da so trenerji v študentskih ekipah povsem posvečeni svojemu delu: pet jih bdi nad ekipo v želji, da igralci postanejo boljši košarkarji in boljše osebnosti.“