Za uvod zmagi Dragića in Vujačića, visok poraz Memphisa

V Ligi NBA so na drugi dan rednega dela nove sezone, na parket prvič stopili vsi trije slovenski predstavniki. Goran Dragić je z Miami Heati premagal Charlotte Hornetse (104:94), Saša Vujačić je z New York Knicksi vknjižil visoko zmago nad Milwaukee Bucksi (122:97), Memphis Grizzliesi Bena Udriha pa so proti Clevelandu doživeli visok poraz (76:106).

Če skozi pripravljalne tekme Miami Heati niso delovali suvereni in zanesljivi v igri, se jim to na prvi tekmi nove sezone ni poznalo. Vročica je na domačem parketu s 104:94 premagala Charlotte Hornetse, ob tem pa odlično metala iz igre, in na ta način napovedala pohod na vrh Vzhodne konference. Goran Dragić je v igri prebil 31 minut, dosegel osem točk, zbral pa še šest podaj in dvakrat blokiral met nasprotnika. Na parket se je po tem, ko je v minuli sezoni že februarja zaključil sezono, vrnil Chris Bosh, in vknjižil dvojni dvojček (21 točk, 10 skokov), Dwyane Wade pa je dosegel 20 točk.

goran_dragic

Četa Erika Spoelstre je blestela predvsem pri metu za tri točke, saj so igralci Heata zadeli kar 12 od 20 metov izza črte (60 %), iz igre pa skupno metali 49,3-odstotno. Nadzor nad tekmo je Miami prevzel v drugi četrtini, z delnim izidom 26:6, vodstvo pa je nato vztrajno naraščalo, in na začetku zadnje četrtine, po trojki Bosha znašalo že 20 točk (81:61). Manj kot minuto pred koncem se je Charlottu še uspelo približati na 92:97, toda s trojko je odgovoril Luol Deng, in stvari znova postavil na svoje mesto

Kljub odličnem obdobju pripravljalnih tekem, na katerih so izgledali izjemno suvereno, so Memphis Grizzliesi na prvi tekmi sezone doživeli visok poraz proti aktualnim podprvakom Lige NBA, Cleveland Cavaliersom, ki so bili boljši s kar 106:76. Beno Udrih je odigral 15 minut, v tem času pa v statistiko vpisal pet točk, dve podaji, izgubil pa kar štiri žoge. Povratnik po poškodbi, Kevin Love, je za Cavse dosegel dvojni dvojček (17 točk, 13 skokov), na drugi strani pa sta Marc Gasol in Zach Randolph oba dosegla po 12 točk.

Memphis je pokopal predvsem slab met iz igre (35,4 % za dve, 12,5 % za tri), Cleveland pa je strelske težave Grizlijev izkoristil in si že v prvi četrtini priigral prednost z dvomestnim številom točk. Na začetku druge četrtine je semafor že kazal 30:10 v korist Cavsov, in čeprav se je Grizzliesom v drugem polčasu uspelo nekoliko približati, zmaga Clevelanda ni bila nikoli ogrožena.

New York Knicksi so v novo sezono zakorakali odločni, da se ne ponovijo travme iz minule sezone, ko so pristali povsem pri dnu Lige NBA. Kratkohlačniki so na prvi tekmi sezone visoko, s 122:97, odpravili Milwaukee Buckse. Saša Vujačić, ki se je po nekaj sezonah odsotnosti vrnil v Ligo NBA, je tekmo začel v prvi peterki, na parketu prebil 29 minut, in v tem času dosegel 11 točk, v statistiko pa vpisal še šest skokov, tri podaje in štiri pridobljene žoge.

Dvoboj je prelomil niz 15 zaporednih točk New Yorka, ki se je raztezal med prvo in drugo četrtino, in s katerim so Knicksi zaostanek 19:23, spremenili v vodstvo s 34:23. Ob polčasu so imeli varovanci Dereka Fisherja 12 točk naskoka (63:51), vse pa je bilo odločeno na začetku zadnje četrtine, ko je Derrick Williams najprej sijajno zabil, nato pa temu dodal še koš in dodatni prosti met, s katerim so se gostje iz New Yorka oddaljili na 95:73, tekmo pa nato brez večjih pretresov pripeljali do konca. Prav Williams je bil s 24 točkami najboljši strelec Knicksov, pri katerih je kar sedem igralcev doseglo vsaj deset točk. Prvi zvezdnik ekipe, Carmelo Anthony, je v statistiko vpisal 11 točk, šest skokov in pet podaj.

Obračun dveh ekip, ki se bosta najverjetneje borili za vrh Zahodne konference, med San Antonio Spursi in Oklahoma City Thunderji, so s 112:106, dobili slednji. Blestel je Russell Westbrook, ki je dosegel kar 33 točk, zbral pa še deset podaj. Kevin Durant je vknjižil 22 točk in šest skokov. Na drugi strani je bil z 32 točkami in osmimi skoki najuspešnejši Kawhi Leonard.

V Staples Centru so Minnesota Timberwolvesi, ki so v nedeljo ostali brez glavnega trenerja Flipa Saundersa, ki je preminil po težki bitki z rakom, premagali Los Angeles Lakerse, s 112:111. Ricky Rubio je z 28 točkami dosegel najboljši točkovni izkupiček kariere, dodal pa je še 14 podaj. V drugem polčasu so Volkovi zaostajali že s 16 točkami razlike, kljub temu pa z velikim preobratom prišli do prve zmage sezone. Ob koncu tekme je imel Lou Williams priložnost, da z metom prinese zmago Jezernikom, a žoga ni našla svojega cilja.

Na svoji prvi tekmi 20. sezone v Ligi NBA, je Kobe Bryant dosegel 24 točk, podrl pa je tudi rekord Johna Stocktona v številu sezon, ki jih je v Ligi NBA preživel z eno samo ekipo. Bryant že svojo celotno kariero igra za Jezerniki, z njimi pa je kar petkrat postal prvak.

Liga NBA, redni del, 28. 10.:

Orlando – WASHINGTON 87:88 (29:31, 22:22, 16:12, 20:23)
(Oladipo 17 (11 skokov), Harris 15 (7 skokov); Beal 24 (6 skokov), Wall 22 (7 skokov, 6 podaj))

BOSTON – Philadelphia 112:95 (21:26, 30:14, 28:27, 33:28)
(Thomas 27 (7 podaj), Johnson 15 (7 skokov); Okafor 26 (7 skokov), Canaan 18 (7 skokov))

Brooklyn – CHICAGO 100:115 (19:30, 36:28, 16:28, 29:29)
(Lopez 26 (7 skokov), Bargnani 17 (7 skokov); Butler 24 (6 podaj), Mirotić 18 (9 skokov))

DETROIT – Utah 92:87 (16:15, 25:29, 28:20, 23:23)
(Jackson 19, Drummond 18 (10 skokov); Favors 26 (6 skokov), Burks 18 (6 skokov))

MIAMI – Charlotte 104:94 (23:27, 31:17, 19:16, 31:34)
(Bosh 21 (10 skokov), Wade 20 (5 podaj); Walker 19, Jefferson (5 skokov) in Lin po 17)

TORONTO – Indiana 106:99 (20:30, 17:15, 35:23, 34:31)
(DeRozan 25 (6 podaj, 5 skokov), Lowry 23 (6 podaj); Hill 19, Miles 18)

Houston – DENVER 85:105 (21:27, 28:26, 14:23, 22:29)
(Harden 22 (6 skokov, 6 podaj), Jones 15 (6 skokov); Gallinari 23 (8 skokov), Faried 18 (9 skokov))

Memphis – CLEVELAND 76:106 (10:26, 22:27, 23:26, 21:27)
(Randolph (8 skokov) in Gasol (5 skokov) po 12, Green, Conley (6 podaj) in Wright po 8; Love 17 (13 skokov), Jefferson 14)

Milwaukee – NEW YORK 97:122 (23:27, 28:36, 22:27, 24:32)
(Monroe 22 (14 skokov), Carter-Williams 20 (5 skokov); Williams 24 (7 skokov), Porzingis (5 skokov) in Galloway po 16)

OKLAHOMA CITY – San Antonio 112:106 (29:27, 21:28, 29:28, 33:23)
(Westbrook 33 (10 podaj), Durant 22 (6 skokov); Leonard 32 (8 skokov), Aldridge (5 skokov) in Ginobili (7 podaj) po 11)

Phoenix – DALLAS 95:111 (22:24, 23:30, 21:34, 29:23)
(Knight 15 (6 skokov), Leuer 14 (7 skokov); Felton 18 (6 podaj), Williams (7 podaj) in Powell (6 skokov) po 12)

PORTLAND – New Orleans 112:94 (43:18, 27:25, 17:24, 25:27)
(McCollum 37 (6 skokov), Lillard 21 (11 podaj, 5 skokov); Davis 25 (10 skokov), Anderson 21 (9 skokov))

Sacramento – LA CLIPPERS 104:111 (17:25, 29:31, 28:29, 30:26)
(Cousins 32 (13 skokov), Gay 16 (6 skokov); Griffin 33 (8 skokov), Paul 18 (11 podaj, 5 skokov))

LA Lakers – MINNESOTA 111:112 (31:22, 29:29, 35:37, 16:24)
(Bryant 24, Williams 21; Rubio 28 (14 podaj), Martin 23)

Slovenci v Ligi NBA (Sezona 2015/16):

Goran Dragić (Miami Heat) – 31 minut, 8 točk (4/8 za dve), 1 skok, 6 podaj, 2 blokadi in 1 izgubljena žoga.
Beno Udrih (Memphis Grizzlies) – 15 minut, 5 točk (2/4 za dve, 0/1 za tri, 1/1 PM), 2 podaji in 4 izgubljene žoge.
Saša Vujačić (New York Knicks) – 29 minut, 11 točk (3/4 za dve, 1/2 za tri, 2/3 PM), 6 skokov, 3 podaje in 4 pridobljene žoge.