ZA LIGO PRVAKA: Zmaga za Laško in Šentjur, Hopsi poraženi četrtič zapored

V petek in soboto so bile na sporedu tekme 14. kola Lige Nova KBM. V petek je Sixt Primorska na izenačenem dvoboju premagala Petrol Olimpijo. V soboto je Šentjur ugnal Šenčur, Zlatorog je nadigral Rogaško, Helios Suns je bil boljši od Hopsov, Ilirija je premagala Krko.

Liga Nova KBM, 20.1.
ŠENTJUR – Šenčur GGD 87:76 (21:22, 27:15, 22:17, 17:22)
Allen 27 (10 podaj), Bolčina 16 (8 skokov), Williams 15; Pavić 21 (9 skokov), Rizvić 17, Rebec 15.

Potem ko so v prejšnjem krogu prekinili niz sedmih porazov, so košarkarji Šentjurja zabeležili peto zmago v Ligi Nova KBM in tako v zadnjem trenutku skočili na vlak za Ligo za prvaka. Štiri kola pred koncem rednega dela so sicer še na devetem mestu, ki pomeni razigravanje za obstanek, vendar pa so z dvema zmagama po prihodu novega stratega Jakše Vulića povsem izničili zaostanek za osmim mestom. Šenčur Gorenjska gradbena družba je doživela drugi zaporedni poraz, a pri 50-odstotnem izkupičku nima večjih skrbi.

Domačini so zasluženo prišli do dveh točk, saj so bili od samega začetka zbrani, motivirani in natančni. Do odmora so si po zaslugi učinkovite igre v napadu, kjer sta niti vlekla Američana Corey Deandrey Allen in Marcus Samuel Williams, priigrali enajst točk prednosti, razliko so v tretjem delu igre povišali na 70:54 in nato tekmo suvereno pripeljali do konca.

Organizator igre Allen, za katerega je bila to šele druga tekma v dresu Šentjurja, je postal najkoristnejši igralec kola – indeks 33. Dosegel je 27 točk ob metu 4:7 za tri točke in 7:9 za dve točki, ob tem pa je zbral 10 podaj ter po tri skoke in ukradene žoge.

Šentjur bo čez sedem dni gostoval v Novem mestu, Šenčur GGD pa bo dan pozneje gost državnega prvaka v Tivoliju.

Jakša Vulić, trener Šentjurja:
“Mojim fantom čestitam za odlično igro. Mislim, da smo celotno srečanje kontrolirali rezultati in zasluženo prišli do zmage. Šenčurju se je poznalo, da so v četrtek igrali pokalno srečanje z Rogaško, vendar to ne zmanjšuje našega uspeha. Zahvalil bi se tudi našim navijačem za podporo.”

Rade Mijanović, trener Šenčurja Gorenjske gradbene družbe:
“Zaslužena zmaga Šentjurja. Moji košarkarji so hoteli priti do zmage brez igre v obrambi, ker ni mogoče. V drugem polčasu smo se skušali vrniti v igro, vendar so bili Šentjurčani že preveč razigrani. Po takem srečanju nam preostane le to, da v naslednjem tednu odpravimo naše napake.”

ZLATOROG LAŠKO – Rogaška 78:63 (25:25, 18:9, 18:14, 17:15)
Miljković 16 (10 skokov), Barič 15 (6 podaj), Popović 13; Nikolič 16, Davis 10, Batur in Pajić po 7.

Košarkarji Zlatoroga so dosegli pomembno zmago v boju za vsaj osmo mesto po rednem delu, ki pomeni napredovanje v Ligo za prvaka in s tem že zagotovljen obstanek v Ligi Nova KBM. Pred domačimi gledalci so premagali Rogaško z 78:63. Vseeno Laščani z izkupičkom 4-10 ostajajo na zadnjem mestu, saj je v 14. kolu zmagal tudi devetouvrščeni Šentjur.

Rogaška na drugi strani ima za seboj precej neuspešen teden. Šenčur GGD jo je izločil v četrtfinalu Pokala Spar, Zlatorog pa ji je zadal šesti poraz v Ligi Nova KBM. Slatinčani ostajajo v vrhu državnega prvenstva in imajo tudi teoretično že zagotovljeno mesto v Ligi za prvaka.

Varovanci trenerja Aleša Pipana so si prvo prednost na semaforju priigrali v drugi četrtini, ki so jo dobili z 18:9, dokončno pa so odpor gostov strli na začetku zadnje četrtine, ko so povedli z 69:53. Ključni igralci so bili Miloš Miljković z dvojnim dvojčkom (16 točk, 10 skokov), Nejc Barič (15 točk, 6 podaj) in Marko Popović (13 točk, trojke 3:5). Pri Rogaški, ki je zadela le dve trojki, izgubila skok z 29:39 in imela 16 izgubljenih žog, je iz sivega povprečja izstopal le Mitja Nikolić (16 točk).

Zlatorog v zadnjih štirih kolih čakajo tri gostovanja, in sicer v nizu v Domžalah, pri Iliriji in Krki, Rogaška pa bo v naslednjem kolu 27. januarja gostila vodilno Sixt Primorsko.

Aleš Pipan, trener Zlatoroga Laško:
“Vsaka zmaga v nadaljevanju nam prinaša večje upanje za uvrstitev v Ligo za prvaka. Čestitke fantom za to nocojšnjo predstavo, res so se borili in dali vse od sebe predvsem v obrambi. Treba je sedaj čimprej vse pozabiti in se pripraviti na naslednjo tekmo.”

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Laščani so tekmo odigrali z več energije in bolj borbeno tako v obrambi kot v napadu. Mi smo bili premalo zbrani in imeli preveč padcev v igri, tako, da so Laščani zasluženo prišli do zmage.”

Hopsi – HELIOS SUNS 79:84 (17:13, 18:34, 21:19, 23:18)
Čup 19 (5 skokov, 5 prid. žog), Borse 14, Vasilić 13 (10 skokov); Mahkovic 25 (7 skokov, 5 podaj), Pelko 19 (5 skokov), Močnik 11 (7 podaj).

Hopsi s Polzele so s četrtim zaporednim porazom prišli do položaja, da bodo morali v zadnjih štirih kolih reševati svoj položaj v Ligi Nova KBM. Ker sta v tem kolu zmagala tako Šentjur kot Zlatorog, ki sta na devetem in zadnjem mestu, se do 13. februarja, ko je na sporedu zadnje kolo rednega dela, obeta ogorčen boj za osmo mesto. Hopsi imajo trenutno enako število zmag kot Šentjur, Zlatorog pa za njima zaostaja eno zmago.

Tovrstnih skrbi pa že nekaj časa nimajo več košarkarji Helios Suns, ki so zabeležili osmo zmago v Ligi Nova KBM in se povzpeli na tretje mesto. Do nje so prišli zasluženo, čeprav bi se lahko srečanje po njihovem vodstvu za 15 točk (52:37) končalo tudi drugače.

Hopsi so namreč v 34. minuti povedli s 67:66 in prednost dve minuti kasneje povišali na 71:68. Tu je na sceno stopil najprej prvi strelec Lige Nova KBM Blaž Mahkovic (25 točk, 7 skokov, 5 podaj, indeks 32), ki je ob pomoči Jureta Pelka (19 točk) in Jureta Besediča (7 od 9 točk v zadnjih 3:30) poskrbel za delni izid 12:0 in novo zmago. Pri domačih je imelo pet igralcev dvomestno število točk, največ pa jih je dosegel Dejan Ćup – 19.

Hopsi bodo v 15. kolu gostovali pri Iliriji (26. 1.), Domžalčani pa bodo 27. 1. gostili zadnjeuvrščeni Zlatorog.

Boštjan Kuhar, trener Hopsov Polzele:
“Izgubili smo pomembno tekmo v boju za Ligo za prvaka.”

Jovan Beader, trener Helios Suns:
“Čestitam mojim košarkarjem za zasluženo zmago. Tekmo smo slabo odprli v napadu, a smo v sredini prve četrtine ujeli priključek z nasprotniki. V drugi četrtini smo naredili odločilno prednost, imeli smo dober pretok žoge v napadu in smo dobro kaznovali nasprotnikove napake. V zadnjih desetih minutah srečanja smo močno padli v igri, še posebej v napadu, a smo zaključek tekme odigrali zelo zrelo in tekmo pripeljali do srečnega konca.”

Krka – ILIRIJA 76:78 (17:22, 16:20, 27:23, 16:13)
Kovačevič 14, Đapa 12, Marinelli in Dimec po 10; Šiško 25 (8 podaj), Vončina 20, Modrić 14 (5 skokov)

Novinec v prvoligaški konkurenci, ljubljanska Ilirija, se je v zadnjih štirih kolih pomeril z državnimi prvaki zadnjih štirih let. Njegov izkupiček so tri zmage, in sicer proti aktualnemu prvaku Petrol Olimpiji, prejšnjemu prvaku Helios Suns ter prvaku iz sezone 2013/14. Edini poraz je doživel s Šentjurjem.

Krka, najuspešnejši slovenski klub zadnjega desetletja, je bil zadnji na vrsti, pred novincem pa je pokleknil na domačem parketu. Njena najvišja prednost na tekmi je bila tri točke in to po uvodni trojki Matica Šiške. Preostanek je bil sicer v znamenju gostov – najvišjo prednost so imeli pri izidu 60:43, vseeno pa je bil zmagovalec odločen šele v zaključku.

Junaki Ilirije so bili tisti trije igralci, ki so dosegli največ točk. Žan Mark Šiško je kljub slabemu metu izza polkroga (1:6) dosegel 25 točk (8 podaj, 4 ukradene žoge, 3 skoke, indeks 29), Luka Vončina je v zadnjih minutah ohranil mirno kri s črte prostih metov (20 točk, prosti meti 9:9), Stipe Modrić, ki je odigral eno od svojih najboljših partij v dresu Ilirije, pa je tri minute pred koncem zadel trojko za pomembno vodstvo 76:72. Tega gostitelji niso uspeli izničiti, čeprav so imeli štiri igralce v dvomestnih številkah, dobili so skok kar z 42:23 in zadeli deset trojk.

Ilirija bo naslednje tri tekme v Ligi Nova KBM igrala doma, Hopsi Polzela, Zlatorog, Sixt Primorska, Novomeščane pa 27. januarja čaka Šentjur.

Simon Petrov, trener Krke:
“Očitno naporen januarski ritem tekem na dva do tri dni terja svoj davek. Ko so igralci preutrujeni, delajo nerazumljive napake tako v obrambi kot v napadu, potem pa se proti tako razigrani ekipi kot je Ilirija, težko vrneš iz tako velikega zaostanka. Mi smo vseeno imeli priložnost za zmago, a je nismo izkoristili.”

Saša Dončić, trener Ilirije:
“Menim, da smo bili celotno srečanje boljši nasprotnik. Vse do končnice smo nadzorovali potek srečanja, nato pa je Krka pokazala pravi obraz. Tekmo je odločila ena žoga, sreča je bila tokrat na naši strani. Čestitam mojim fantom za zmago in Krki za dobro tekmo.”