Wade Dragiću: “Vrzi to prekleto žogo na koš!”

Rubrika: Liga NBA

Za Goranom Dragićem in Miami Heati je viharen teden, med katerim so mnogi košarkarski strokovnjaki podvomili v kvaliteto ekipe, ki je še nekaj sezon nazaj dominirala v Ligi NBA. Pred začetkom sezone, ko so na Floridi v svoje vrste dodali Geralda Greena, Amar’eja Stoudemireja, Justisea Winslowa, in podaljšali pogodbo z Dragićem, se je mnogim zdelo, da bo prav Vročica tista, ki bo Cleveland Cavalierse izrinila iz vrha Vzhodne konference. Zanimivo, to se je 5. decembra, po zmagi nad Cavsi tudi zgodilo, sledili pa so trije zaporedni porazi proti Washingtonu, Charlotteu in Indiani, s skupno razliko 42 točk. V formi pa je v zadnjem času padel tudi Dragić.

Začetek decembra je bil za Ljubljančana, ki je letos začel svojo osmo sezono med najboljšimi igralci na svetu, zelo spodbuden. Na uvodnih treh tekmah je v povprečju dosegal 17 točk na tekmo, iz igre je metal 58,8-odstotno, Miami pa je premagal Cleveland in Oklahoma City Thunderje, moštvi, ki bosta v tej sezoni zagotovo krojili vrh lige. Svojo najboljšo predstavo je Dragić prikazal proti Washington Wizardsom – nasul jim je 20 točk in vknjižil devet podaj, a so Heati izgubili.

https://www.youtube.com/watch?v=F5y3cCFPECg

Sledil je izrazit padec v Gogijevi igri, in na naslednjih treh tekmah, je skupno zmogel le še 18 točk in 17 podaj, poslabšal pa se je tudi njegov met iz igre (30-odstoten). Če je na uvodnih treh decembrskih tekmah zadel sedem od 11 metov za tri točke, je na zadnjih treh tekmah zadel le eno trojko od desetih.

Goranova statistika v mesecu decembru je po šestih tekmah občutno boljša od statistike iz meseca novembra, ko so Miami Heati odigrali 14 tekem in jih devet zmagali.

December (3/3): 32,0 min., 11,5 tčk., 6,8 pod., 3,0 skk., 3,5 izg. žoge, 45,0% iz igre, 38,1% za tri (na tekmo).

November (9/5): 30,7 min., 10,8 tčk., 4,1 pod., 3,6 skk., 2,4 izg. žoge, 42,4% iz igre, 22,9% za tri (na tekmo).

Vidimo lahko, da je Dragić svojo statistiko izboljšal v vseh elementih, razen v povprečju skokov in izgubljenih žog. Dejstvo, da Dragić v decembru izgubi več žog, je posledica povečane odgovornosti in večje agresivnosti Dragića v napadu Miamija.

Foto: Issac Baldizon/NBAE.
Foto: Issac Baldizon/NBAE.

Krivda za neuspehe Miamija ne leži izključno le na Dragiću. Do nedeljske tekme z Memphis Grizzliesi, so Heati odigrali 21 tekem. Zmagali so na 12 tekmah, izgubili so jih devet. Statistika pokaže, da je, tako v zmagah, kot v porazih, povprečje skokov, podaj, metov iz igre, in celo odstotek meta iz igre, praktično enako. V čem je torej problem?

Odgovor se skriva v številu izgubljenih žog in odstotku meta za tri točke. Miami v zmagah v povprečju izgubi 12,8 žog, v porazih pa kar 16,9 žog. To pomeni, da igralci Heata ne prehajajo v napad in posledično ne dobivajo dovolj priložnosti za met. Ko pa to storijo, zgrešijo lepo število metov iz razdalje, saj v porazih za tri mečejo 26,2-odstotno (5,4/20,8), v zmagah pa 35,2-odstotno (6,3/18,0).

V nedeljo je Dragić proti Memphisu odigral najslabšo tekmo v decembru. V prvem polčasu je zgrešil kar sedem od osmih metov iz igre, od tega vse štiri mete za tri točke, dosegel je le štiri točke, na njegovem računu pa so bile kar tri od štirih izgubljenih žog Miamija. V uvodnih 24 minutah je kljub temu zbral tri podaje. Tekmo je zaključil z osmimi točkami, osmimi podajami, tremi skoki in petimi izgubljenimi žogami.

Dragić je v tej sezoni že dokazal, da lahko igra z igralci, ki dominirajo pri vodenju žoge in metih iz igre (Dwyane Wade, Chris Bosh), toda kljub temu, da v tej sezoni, v kateri lahko praktično iz sence svojih bolj znanih soigralcev napada in dosega točke, je za njim, vsaj trenutno, njegova najslabša sezona, odkar tekme v Ligi NBA redno začenja v udarni peterki svojih moštev. Slaba sezona močno vplivajo tudi na Dragićevo samozavest, ki tako večkrat preprosto ne vrže na koš, ko je povsem sam, ali pa prosto polaganje spremeni v podajo soigralcu.

Foto: Issac Baldizon/NBAE.
Foto: Issac Baldizon/NBAE.

“Večkrat mu rečem, da naj vrže to prekleto žogo na koš,” je povedal Wade. “Tako preprosto je. Najin odnos je odličen, in zato lahko govoriva na takšen način.”

Wade pa ni edini. Na tekmi z Memphisom je celotna dvorana American Airlines, napolnjena z navijači Vročice, z velikim negodovanjem pospremila Dragića, ko ta pri dveh prodorih pod koš, ni niti pogledal proti košu. To ni ‘Ljubljanski zmaj’, ki so ga bili v Ligi NBA vajeni iz prejšnjih sezon.

“Želim si, da je bolj agresiven. Ko prodiram pod koš in mu podam žogo, mora biti pripravljen na met. Mora slišati, da si želimo, da je bolj agresiven, in da želimo, da ob pravih trenutkih meče na koš. Seveda je on naš organizator igre, a ko žoga ni v njegovih rokah, mora postati tudi ta, ki dosega točke,” je o Dragićevi igri povedal Wade. Svoje pa je dodal še drugi superzvezdnik Miamija, Chris Bosh: “Zgodi se, da nekomu ne gre. Lahko se boriš proti temu, ali pa pustiš, da vpliva nate. Če vidiš, da to vpliva na soigralca, povej nekaj spodbudnega. Fantje morajo vedeti, da Goranu zaupamo vsakič, ko stopi na igrišče. On je naš organizator igre, igrati mora dobro in spodbujali ga bomo, da bo to tudi počel. Težko je, ampak to je najboljša liga na svetu. Zelo težko je biti uspešen.”

Foto: Oscar Baldizon/NBAE.
Foto: Oscar Baldizon/NBAE.

V ameriških medijih je veliko govora tudi o slabem odnosu na igrišču med Dragićem in prvim centrom ekipe, Hassanom Whitesideom. Tudi v nedeljo se je to pokazalo. Ko je Whiteside malo manj kot sedem minut pred koncem zapustil parket, Dragić pa je vstopil v igro, so Miami Heati začeli svoj veliki preobrat, Dragić pa je odigral svojih najboljših šest minut na tekmi. Po njegovih treh podajah, ki so vodile do košev, se je Vročica približala na 87:92. Goran je bil hkrati del najboljše obrambne peterke svoje ekipe, ki je Memphis povsem zaustavila v zadnjih minutah tekme – vse to, z najboljšim obrambnim igralcem ekipe, Whitesideom, na klopi. Miami je tekmo dobil, po zaslugi Wadea, ki je zadel koš za vodstvo, zmago pa je s prostima metoma potrdil Winslow. A zagotovo bi tekmo lahko dobili na lažji način.

Več kot četrtina sezone je torej že za Miami Heati, in trenutno s 13 zmagami in devetimi porazi zasedajo šesto mesto na letos izjemno močnem Vzhodu. Za primerjavo, prvih deset moštev v Vzhodni konferenci ima na svojem računu več zmag, kot porazov, med tem, ko je na Zahodu takšnih moštev le šest.

Ali je že čas za spremembe v ekipi in v načinu igre, bodo verjetno pokazale naslednje tekme. Dejstvo je, da bi Miami z ekipo, ki jo ima trenutno, moral ciljati na osvojitev naslova prvaka. Igra, ki jo zaenkrat kaže moštvo še ni spodbudna, a redni del sezone je še dolg, v končnici, če se vanjo Heati seveda uvrstijo, pa je možno čisto vse. Upajmo, da bo Dragić v nadaljevanju sezone ujel pravi ritem, več priložnosti pa bo zagotovo deležen tudi Beno Udrih, na katerega glavni trener Erik Spoelstra v rotaciji igralcev, večkrat kar pozabi.