Vončina pokopal bivše, Krki derbi,blestela Pavić in Murić

Po novoletnem premoru se je v soboto nadaljevalo tekmovanje v Ligi Nova KBM. Na prvi tekmi 12. kola je Sixt Primorska ugnala Šentjur, Zlatorog je izgubil proti Šenčurju, Krka je bila doma boljša od Rogaške, Ilirija je premagala Helios Suns. V nedeljo bodo Hopsi gostili Olimpijo.

Liga Nova KBM, 12. krog, 6.1.
Šentjur – SIXT PRIMORSKA 71:85 (20:17, 18:21, 22:17, 11:30)
Rizman 19, Popadić 13 (9 podaj), Jereb (8 skokov) in Pešič po 12; Čakarun 21 (12 skokov, 5 prid. žog), Joksimovič 14, Zupan, Hodžić in Vujasinović (5 podaj) po 12.

V Šentjurju sta se pomerili zadnjeuvrščena domača ekipa in prvouvrščeni Sixt. Primorci so do zmage, devete v prvenstvu, prišli šele v zadnji četrtini. Šentjur je vpisal deveti poraz.

Domači so tekmo začeli odlično, z vodstvom 6:0. Gosti so zgrešili prve štiri mete, ko so zaostajali z 0:8 so vzeli minuti odmora, po njem pa so zaigrali bolje, a še vedno je Šentjur držal vajeti igre v svojih rokah. Šele v zadnjih sekundah prve četrtine je Sixt izenačil na 17:17, po prvi četrtini je Šentjur vodil z 20:17.

V 12. minuti so gosti prvič na tekmi povedli z 22:20, vendar se Šentjur ni vdal, na polčas sta ekipi šli pri 38:38. Tudi po tretji četrtini se kaj veliko ni spremenilo, domačini so v zadnjo četrtino vstopili s petimi točkami prednosti (60:55).

Na začetku zadnjih deset minut je Šentjur prednost povečal še za tri točke, dobrih sedem minut do konca pa je Sixt začel topiti zaostanek, ko je tekmece ujel, jih je tudi prehitel in dokončno zlomil odpor Šentjurja.

Najboljši posameznik tekme je bil Marjan Čakarun, ki je za Primorce dosegel dvojni dvojček – 21 točk in 12 skokov. Pri Šentjurju je 19 točk dal Jan Rizman.

Šentjur bo v naslednjem kolu igral proti Iliriji, Sixt Primorska pa proti Šenčurju. Obe tekmi bosta čez teden dni.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Jakša Vulić, trener Šentjurja:
Čestitam ekipi Primorske, ki je upravičila vlogo favorita in prišla do zaslužene zmage. Z reakcijo mojih fantov nisem nezadovoljen, pozna pa se nam skrajšana rotacija. V prihodnjih dneh bomo poskušali ta problem rešiti. Na ta način nam bo na naslednjih tekmah lažje dalj časa držati visok nivo igre, s tem pa bodo prišli tudi boljši rezultati.

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
Čestitke fantom za zelo težko prigarano zmago. Pričakovali smo takšno tekmo, saj ekipa po menjavi trenerja in s skrajšano rotacijo igra brez pritiska. Zadeli so kar nekaj težkih metov. Po seriji težkih tekem smo srečanje odprle slabše od pričakovanega. Na koncu smo našli pravi ritem in z dobro igro v obrambi prišli do zelo pomembne zmage, s katero smo si že zagotovili mesto med najboljšo osmerico. Sedaj se lahko veliko lažje skoncentriramo na druge stvari.

Zlatorog – ŠENČUR GGD 87:92 (20:22, 25:23, 23:22, 19:25)
Barič 27 (7 podaj), Kusovac 25 (10 skokov), Durnik in Popović po 11; Pavić 24 (6 skokov), Murič 23 (6 skokov), Martinčič 10.

Po novoletnem premoru se je danes nadaljevalo tekmovanje v Ligi Nova KBM. Zlatorog je med drugim gostil Šenčur GGD in po zelo izenačenem dvoboju klonil šele v zadnjih dveh minutah tekme, ko si je privoščil preveč napak in izgubljenih žog.

Zlatorog je na zadnji odigrani tekmi v ligi zabeležil zmago proti Šentjurju, Šenčur je izgubil s Krko. Na prvem srečanju teh dveh moštev v tej sezoni državnega prvenstva so na domačem terenu zmagali Šenčurjani, ki so bili uspešnejši in bolj zbrani v zaključku tudi tokrat. Zlatorog je ob tem porazu s 15 točkami ostal na začelju prvenstvene lestvice, Šenčur ima zdaj po sedmi doseženi zmagi 19 točk in je v zgornji polovici prvenstva.

Zlatorog sta med novoletnim premorom zapustila prvi strelec ekipe Miha Lapornik, ki kariero nadaljuje v Romuniji, in Karviar Mylak Shepherd, ekipo pa je okrepil Marko Popović, ki se je danes izkazal z 11 točkami, ob tem je trikrat zadel za tri. Prvi strelec domačih je bil znova Nejc Barič s 27 točkami in sedmimi podajami, Peter Kusovac je 25 točkam dodal še deset ujetih žog.

S 24 točkami je bil prvi mož gostov Smiljan Pavić, Dino Murić, ki si lasti naziv najboljšega strelca pri Šenčurju (18,1 točke na srečanje), pa si je s 25 točkami priboril naziv igralca tekme, dosegel je še šest skokov.

Košarkarji Šenčurja bodo v 13. kolu, 13. januarja, gostili Sixt Primorsko, Zlatorog pa bo dva dni kasneje gostoval pri Petrol Olimpiji.

Aleš Pipan, trener Zlatoroga Laško:
Zmaga je odšla v goste, vendar bi lahko bilo tudi drugače.

Rade Mijanović, trener Šenčurja Gorenjske gradbene družbe:
Tekma je upravičila uvrstitev v televizijski prenos, saj sta obe ekipi prikazali zelo kakovostno predstavo. Tudi Laščanom je potrebno čestitati za dobro igro. To je bila izjemno pomembna zmaga za našo ekipo, s katero smo naredili pomemben korak proti uvrstitvi med osem najboljših ekip. Zmago posvečamo direktorju našega glavnega sponzorja, Branku Žiberni.

Krka – ROGAŠKA 84:73 (15:13, 26:14, 15:21, 28:25)
Cinac 20 (5 skokov), Jošilo 19 (8 skokov), Dimec 16 (9 skokov); Kosič 18, Davis 14 (7 podaj), Pajić 9.

Košarkarji Krke nadaljujejo zmagoviti niz v elitni domači ligi, zabeležili so četrto zaporedno zmago. Tokrat so v domači dvorani ugnali Rogaško, se ji oddolžili za poraz na prvi tekmi in jo ujeli na prvenstveni razpredelnici.

Po tesnem uvodu se je tehtnica začela nagibati na stran Dolenjcev ob koncu druge četrtine. V zadnjih minutah je domačim namreč uspel delni izid 12:0, posebej razpoložen pa je bil v tem obdobju Domen Bratož, ki je žogo skozi obroč spravil kar trikrat.

Po menjavi strani je razlika narasla na +15 (41:35), nato pa so lanski finalisti prvenstva iz Rogaške začeli loviti zaostanek in se do zadnje četrtine približali na ulovljivih osem točk. Tudi Novomeščani so spoznali, da morajo zaigrati odločneje in že v uvodu v zadnjo četrtino so stvari postavili na svoje mesto. Šest zaporednih točk je nanizal Marko Jošilo, s tem je poskrbel poskrbel za vodstvo z 62:48, ki ga gostje niso več resno ogrozili.

V naslednjem kolu prihodnjo soboto Krko čaka gostovanje v Domžalah, Rogaška pa bo doma gostila ekipo s Polzele.

Simon Petrov, trener Krke:
Recept za naše uspehe je lahko samo čvrsta in nepopustljiva igra v obrambi. Tudi tokrat je bilo tako. Bili smo zbrani in napake zmanjšali na najmanjšo možno mero, kar se je poznalo na končnem izidu.

Damjan Novaković, trener Rogaške:
Tekmo smo izgubili ob koncu prvega polčasa, ko smo z nekaj nespametnimi potezami v napadu Krki dovolili da doseže nekaj lahkih točk in se odlepi. V drugem polčasu se nismo uspeli približati bližje kot na šest točk. Čestitke Krki za zmago.

ILIRIJA – Helios Suns 82:74 (15:24, 25:18, 20:8, 22:24)
Vončina 29, Šiško 19 (8 podaj, 5 prid. žog), Čučovič 8 (5 skokov); Shashkov 19 (7 skokov), Mahkovic 18 (10 skokov), Besedič in Đumić (7 skokov) po 10.

Košarkarji Ilirije so v 12. krogu vknjižili novo zmago, šesto v prvenstvu, medtem ko je Helios izgubil šestič. S tem sta ekipi po točkah izenačili na razpredelnici, obe jih imata po 18.

Helios si je v prvi četrtini prednost devetih točk priigral v zaključku prvih desetih minut. Prednost so Domžalčani držali do 17. minute. Takrat je namreč Ilirija ujela priključek, na odmor pa po zaslugi Luke Vončine šla z zaostankom dveh točk (40:42). Zaostanek so Ljubljančani v drugi polovici tretje četrtine pretvorili v prednost, v 26. minuti so vodili s 55:46, še za točko več po 30 minutah igre (60:50). Dobrih sedem minut pred koncem tekme je Ilirija vodila 70:54, kar je bila dovolj visoka prednost za zaključek tekme.

Prvi strelec tekme je bil Vončina z 29 točkami, njegov soigralec Žan Marko Šiško je dosegel 19 točk, ob tem se je izkazal še z osmimi asistencami.

Ilirijo v naslednjem kolu čaka Šentjur, Helios pa Krka. Obe tekmi bosta v soboto, 13. januarja.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Saša Dončić, trener Ilirije:
Čestitke mojim fantom za zasluženo zmago. V drugem polčasu smo prikazali izjemno borbeno igro. Moji košarkarji so dobro nadomestili odsotnost Bajca in Mladenovskega. Upam, da se nocoj nista resneje poškodovala Stipe Modrić in Jasmin Hukić.

Jovan Beader, trener Helios Suns:
V prvem polčasu smo še nekako zdržali, potem pa je prevladalo dejstvo, da so fantje enostavno igrali na nenaravnih igralnih pozicijah. Marsikaj bi lahko zakrili, izostanka treh organizatorjev igre pa žal ne. Čestitke Iliriji za zmago, mi pa upam, da se sestavimo do naslednje tekme.