Rubrika: Evroliga

Minili so časi, ko so slovenski košarkarji osvajali naslove prvaka Evrolige. Jaka Blažič se bo jutri boril za bron. Z tremi lovorikami najboljšega se lahko pohvali Matjaž Smodiš. Prvi naslov je osvojil Jure Zdovc.

V sezoni 1992/93 je Limoges z obrambo, da glava boli, trener je bil Božidar Maljković, šokiral svet in v finalu italijanski Benetton s Tonijem Kukočem. 55:59 je bilo za Jureta Zdovca in soigralce, obračun je bil na sporedu 15.4. 1993. Sodil je tudi Iztok Rems.

Drugi slovenski naslov je leta 1998 osvojil Rašo Nesterović, ki je bil s Kinderjem z 58:44 boljši od AEK-a. Da, vnovič je bil eden od dvojice sodnikov nekdanji generalni sekretar Iztok Rems.

Po letu 2000 je prišlo v Evropi do razkola, v sezoni 2000/2001 sta se igrali dve „evroligi“. Ulebova Evroliga in Fibina Suproliga. Slovenija je imela dva prvaka! Matjaž Smodiš je v seriji s 3:2 v zmagah porazil Tau Ceramico. Na drugi tekmi finala je pravico delil Andrej Lovšin.

V Suproligi je prvak po zmagi v finalu postal Maccabi, ki je z 81:67 premagal Panathinaikos. MVP finalnega turnirja je bil nihče drug kot slovenski reprezentant Ariel McDonald!

Leta 2003 je bila najboljša Barcelona, ki je doma gostila finalni turnir. Na poti do tja je ustavila tudi ljubljansko Olimpijo. V finalu so Katalonci s 76:65 porazili Benneton, finale je vnovič sodil Iztok Rems. Gregor Fučka je igral v dresu prvakov, kar 17 točk je prispeval.

Med letoma 2006 in 2008 je imela Slovenija vsakič prvaka. V sodih letih je zmagal Smodišev CSKA, ki je bil dvakrat boljši od Maccabija. Leta 2008 je bil Smodiš tudi prvi tuji košarkar, ki so mu v Moskvi zaupali kapetanski trak.

Leta 2007 so Moskovčani izgubili, a je naslov kljub temu šel v Slovenijo. Zato je poskrbel Sani Bečirovič, ki je po štirih zahtevnih operacijah in več kot 200 šivih zaigral na najvišjem evropskem nivoju, za nameček pa je Sani postal najboljši v Evropi.

Od zadnjega naslova je minilo že šest let, veselila sta se Jaka Lakovič in Erazem Lorbek. Barcelona je visoko s kar 86:68 porazila Olympiakos.

Vsi slovenski prvaki Evrolige:

15.4. 1993
Jure Zdovc (34 minut, 9 točk (1/6 iz igre, 6/6 prosti meti), 1 skok, 3 podaje, 6 izg. Žog

23.4. 1998
Rašo Nesterović (31 minut, 6 točk (¾ iz igre), 9 skokov, 1 ukr. Žoga

13.5. 2001
Ariel McDonald (39 minut, 21 točk (5/12 iz igre), 2 skoka, 9 podaj, 1 ukr. Žoga)