Super uvod Slovenije

Rubrika: Reprezentanca

Slovenska košarkarska reprezentanca je z zmago 90:81 začela nastop na 40. EP. S 30 točkami je blestel Goran Dragić, 11 jih je dodal Luka Dončić. Ponitka je bil z 22 točkami 1. ime Poljakov. Slovenija v soboto igra proti Finski.

Eurobasket, 1. krog, 31.8.
SLOVENIJA – Poljska 90:81 (24:22, 29:24, 19:12, 16:23)
Slovenija: Randolph 7, Dragić 30, Nikolić 3, Prepelič 10, Murić 4, Blažič 5, Vidmar 11, Dimec 6, Čančar 3, Dončić 11.

.Več sledi..

:: TWITTER KZS

:: FIBA LIVE BLOG

Slovenska košarkarska reprezentanca je zmagovito začela jubilejno 40. evropsko prvenstvo. V Helsinkih je premagala Poljsko z 90:81.

Slovenija je suvereno upravičila vlogo favorita in zanesljivo prebila led uvodne tekme. Svojo prednost je gradila postopoma, imela je dovolj raznovrstno igro, hkrati širok spekter strelcev, predvsem pa razpoloženega vodjo, kapetana Gorana Dragića, ki je v prvih dvajsetih minutah dosegel 20 točk, na koncu pa pristal pri 30, kar je njegov osebni rekord v reprezentanci.

Prav Dragić je bil tisti, ki je soigralce razbremenil morebitne uvodne treme. Dosegel je sedem od prvih desetih točk Slovenije, ob tem pa uspešno podajal in držal Slovenijo korak pred tekmecem. V prvi četrtini se je med strelce vpisalo sedem slovenskih košarkarjev, v 17. minuti pri izidu 45:34 pa je bilo takih že deset, oziroma vsi, ki so stopili na parket.

Odločilni udarec Poljski so izbranci selektorja Igorja Kokoškova zadali v tretji četrtini, v kateri so poleg dobre igre v napadu pokazali tudi pravo, čvrsto obrambo. Ta je bila tako trda, da so Poljaki v sedmih minutah in pol dosegli vsega pet točk ali dva koša (72:51).

Kljub visoki prednosti se slovenski igralci in navijači – v dvorani v Helsinkih jih je bilo kakih 200 – niso mogli povsem sprostiti, saj so Poljaki zadeli nekaj trojk, hkrati pa je Slovenija že v startu zadnje četrtine zaradi petih osebnih napak ostala brez obeh najvišjih posameznikov, Gašperja Vidmarja in Žige Dimca.

A dokler sta bila na parketu Goran Dragić in Luka Dončić, ni bilo večje bojazni. Slednji je prevzel naloge pod obročema in tri minute pred koncem zadel trojko za 86:75, ki je tekmecu prestrigla peruti, kapetan pa je dodal še nekaj košev za potrditev zmage in izboljšanje osebnega reprezentančnega rekorda. Za dve točki je presegel dosežek izpred štirih let na evropskem prvenstvu v Stožicah, ko je Grčiji zabil 28 točk. Rekorder slovenske reprezentance pa ostaja Teoman Alibegović s 33 točkami iz leta 1995.

Goran Dragić je iz igre metal 12:23 (za dve točki 11:18, trojke 1:5), imel pa je še dva skoka ter štiri podaje. Luka Dončić je bil ob skromnem metu 3:12 dovolj raznovrsten – 11 točk, 8 skokov, 6 podaj, 2 ukradeni žogi, Anthony Randolph je zbral 10 skokov in sedem točk, Gašper Vidmar je ob metu 5:7 dosegel 11 točk in štiri skoke, do dvomestne številke pa je prišel še Klemen Prepelič (10 točk).

Naslednjo tekmo bodo slovenski košarkarji igrali v soboto ob 19. uri proti Finski, v skupini A pa jih nato čakajo še Grčija, Islandija in Francija. V nadaljevanje tekmovanja se bodo uvrstile prve štiri ekipe.