V razmislek: Kam gre košarka v Ljubljani?

Rubrika: Liga Nova KBM

V ponedeljek, 23. novembra, bo Mestna občina Ljubljana na redni seji mestnega sveta sprejela (potrebnih bo dovolj glasov, v kar pa nihče ne dvomi) predlog programa mestnega sveta Ljubljana za sofinanciranje Letnega programa športa v Mestni občini Ljubljana za leto 2016, ki narekuje kar nekaj stvari, ki odpirajo številna vprašanja.

Zdaj z vodilnim panožnim klubom

Največja sprememba, ko jo želijo vzpostaviti oz. sprejeti in je, med drugim zapisana pod točko 2 v predlogu programa, določa, da se morajo v vsaki športni panogi, programi izvajati pod okriljem vodilnega panožnega športnega kluba, določenega s strani Mestne občine Ljubljana, na podlagi lestvice rezultatov prejšnje sezone. Vodilni klub določene športne panoge, bo na ta način ‘nadzoroval’ delo preostalih klubov, ki bodo na nek način podrejeni temu vodilnemu klubu. Ob želji klubov, da se prijavijo na razpis, se bodo morali s konzorcijsko pogodbo zavezati, da bodo vse športnike, ki si jih vodilni klub želi v svojem ustroju, predali temu vodilnemu klubu.

Brez odškodnine?

S tem bodo ljubljanski klubi prisiljeni predati svoje najboljše športnike klubu, ki bo veljal za vodilnega v panožni zvezi, brez kakršne koli odškodnine. To avtomatično pomeni favoriziranje določenega kluba, vsi ostali pa ne bodo nikoli vodilni v določeni panogi, saj ne bodo mogli dosegati visokih rezultatov. Vodilna društva se bodo krepila, hkrati pa slabila športna društva, ki že tako niso v prednostnih kategorijah. Vodilni klubi bodo imeli moč, da pridobijo nadzor v vseh točkah delovanja drugih klubov.

mestni svet 1

mestni svet 2

 

Za program vodilnih mestnih panožnih klubov bo MOL v letu 2016 zagotovila sredstva v višini 235.000 evrov.

Vsi podrejeni Olimpiji

Če na vse skupaj pogledamo skozi košarkarsko sito: V Ljubljani deluje kar nekaj košarkarskih klubov, tako velikih (KK Union Olimpija), kot  tistih manjših (KK Parklji, KK Ljubljana, KD Ježica, KD Ilirija, …). Glede na rezultate je vodilni košarkarski klub v Ljubljani, brez dvoma Košarkarski klub Union Olimpija. To pomeni, da bodo morali biti vsi ostali košarkarski klubi, ki delujejo v mestni občini Ljubljana, ‘podrejeni’ Unionu Olimpiji. Klubi bodo izgubili svojo avtonomijo, in moštvo iz ljubljanskih Stožic bo začelo usmerjati razvoj teh klubov. Če se bodo klubi uprli, bodo izgubili finančna sredstva, ki jih vsako leto za delovanje namenja občina. Če bodo klubi želeli denar, bodo morali podpisati konzorcijsko pogodbo, s katero se bodo zavezali, da bodo vse športnike in strokovno vodstvo, ki si jih vodilni klub želi v svojem ustroju, predali vodilnemu klubu. Košarkarska društva bodo samostojna le še na papirju, v resnici pa bodo ‘servis’ nekomu drugemu.

Mestna občina Ljubljana si želi ‘Evroligaško’ Union Olimpijo. Vsi košarkarski klubi v Ljubljani bodo podrejeni ‘Zmajčkom’, ki z določenimi dejanji v zadnjih 15 letih niso garant, da bi bili temelj, na katerem bi se zdialo.

Danes sestanek na KK Janče

Kaj torej ostane ‘majhnim’? Kdo jih bo sploh še želel držati pokonci, če vsi vedo, da v njih, ravno zaradi Mestne občine Ljubljana, ni več prihodnosti? Po sestanku direktorjev ljubljanskih košarkarskih klubov, ki se bo zgodil v torek zvečer, bo jasno tudi stališče manjših ljubljanskih košarkarskih klubov. Za pojasnilo situacije smo se obrnili tudi na Košarkarski klub Union Olimpija.

“Pripravlja se predlog. Seveda skupaj s klubi, tako da bo čim boljše za košarko kot tako. Prezgodaj je za kaj več, saj je zadeva še čisto sveža,” povedo v KK Union Olimpija.

Glede na to, da bo sklep vplival tudi na druge športne panoge v Ljubljani, so se nanj odzvali tudi pri Nogometnemu klubu Bravo. Če bo sklep 23. novembra 2015 resnično sprejet, ne bomo priča nastanku ‘Evroligaške’ Union Olimpije, ampak začetku zatona ljubljanske košarke. Se motimo?