V Kidričevem na krilih Balažića do zmage

Rubrika: EuroBasket 2015

Slovenska moška članska reprezentanca je obdobje pripravljalnih tekem začela z zmago nad Novo Zelandijo, s 73:68. Varovanci Jureta Zdovca so si zmago priborili po zaslugi odlične zadnje četrtine. Najboljši strelec naše reprezentance je bil novopečeni kapetan, Jure Balažić, ki je dosegel 15 točk.

3007_baLAZIC_00
Izvrstni Jure Balažić (foto: Kzs.si)

Generalijev dvoboj, Kidričevo, 30.7.
SLOVENIJA – Nova Zelandija 73:68 (18:17, 15:21, 16:14, 24:16)
Slovenija: Joksimovič 4, Rupnik 10, Prepelič 9 (5 podaj), Tomić 3, Blažič 2, Nikolić 5, Balažić 15 (5 skokov), Mahkovic 1, Dimec 11, Omić 10 (6 skokov), Lapornik 2, Vončina, Slokar 1.
Nova Zelandija: Ili 2, Te Rangi 10, Bailey, Bartlett 7, Kenny, Vukona 6 (8 skokov), Webster 19, Abercrombie 8, Wynyard, Fotu 13, Prewster, Loe 3.

Oslabljena Slovenija

Slovenija je nastopila oslabljena, saj je manjkalo kar nekaj pomembnih članov selekcije Jureta Zdovca. Zoran Dragić se bo zaradi dogovora NBA – FIBA, reprezentanci pridružil 1. avgusta, Jaka Klobučar ima težave s hrbtom, Saša Zagorac je bil pred kratkim operiran, Miha Zupan pa je z blagoslovom selektorja odšel na svetovni kongres gluhih v Istanbul.

Medtem ko je bila za Slovenija to prva tekma in to le dobrih deset dni od zbora reprezentance, je Nova Zelandija že v zaključku priprav. Sredi avgusta jo namreč čakata dve kvalifikacijski tekmi z Avstralijo za nastop na olimpijskih igrah 2016.

Zdaj Laško in Ljubljana

Kljub vsemu je Slovenija iztržila uvodno zmago, trener Jure Zdovc pa je spoznal tudi igralce, ki bodo na naslednjih tekmah, ko se bodo ekipi pridružili še manjkajoči člani, verjetno dobili manj priložnosti. Novi izzivi Slovenijo čakajo že prihodnji teden; najprej dve tekmi v ponedeljek in torek z Avstralijo (Laško, Stožice), nato pa še turnir v Rigi s Poljsko ter Latvijo.

Slovenija je tekmo dobila šele v zadnjih petih minutah. Do tedaj so bili gostje vseskozi v ospredju, nato pa je ‘junakom’ stekel met za tri točke. Luka Rupnik je v 36. minuti zadel za tri in vodstvo 59:57, Klemen Prepelič je dodal naslednjo trojko za 66:62, zadnji žebelj v novozelandsko krsto pa je zabil Nebojša Joksimović v zadnji sekundi napada (69:62) dobro minuto pred koncem.

13 igralcev

Jure Zdovc je priložnost ponudil vsem trinajstim igralcem, ki jih je imel na klopi. Novopečeni kapetan in najstarejši reprezentant Jure Balažić se je izkazal s 15 točkami, novinec v reprezentanci Žiga Dimec je dosegel 11 točk, po deset pa sta jih dodala Alen Omić (6 skokov) in Luka Rupnik (trojke 3:6).