V finale še Rogaška

V petek je bila na sporedu tretja in odločilna tekma med Rogaško in Zlatorogom za uvrstitev v finale Lige Nova KBM. Rogaška je zanesljivo zmagala in dobila polfinalno serijo z izidom 2:1. V finalu se bodo Slatničani srečali z ekipo Uniona Olimpije, ki je dvakrat ugnala Krko. Finalna serija, ki se igra na tri zmage, se začne v torek.

Liga Nova KBM, polfinale, 3. tekma, 12.5.
ROGAŠKA – Zlatorog Laško 74:57 (19:13, 15:19, 20:11, 20:14) [2:1]
Davis 21 (6 podaj), Ferme 14 (6 podaj), Johns 11 (9 skokov); Rizvić 18 (5 skokov), Miljković 15 (9 skokov), Rubinshteyn 8 (6 skokov).

Pred polno dvorano v Rogaški Slatini so košarkarji Rogaške, po porazu na prvi polfinalni tekmi končnice in zmagi v četrtek v Laškem, razveselili svoje zveste privržence ter se po dveh letih zopet uvrstili v veliki finale. Laščani, ki so svojo priložnost za drugi zaporedni finale bržkone zapravili na domačem igrišču, so bili večji del tekme v podrejenem položaju, čeprav so se ob koncu druge četrtine domačinom približali le na točko zaostanka. Toda v drugem polčasu so varovanci Damjana Novakovića na krilih glasnih navijačev prevladovali v vseh elementih košarkarske igre in zasluženo prišli do zmage.

Današnji obračun med Slatinčani in Laščani je bil že njihov deveti medsebojni v letošnji sezoni, obe ekipi pa sta se veselili po štirikrat. Najbolj pomembno tekmo v sezoni pa so bolje začeli domačini, ki so v zadnjih dveh minutah in pol uvodne četrtine prišli do prednosti šestih točk. Za nameček trener gostov Aleš Pipan ni mogel računati na Jana Špana, že tako pa je že pred začetkom končnice ostal brez Igorja Tratnika, najboljšega strelca lige za prvaka. V drugi četrtini so se Laščani domačinom po zaostanku 11 točk (23:34), v 16. minuti po zaslugi Rama Rizvića približali na dve točki zaostanka in napovedali, da bi bila tekma v drugem polčasu lahko bolj izenačena.

Toda vse upe Laščanov po preobratu sta s trojkami na začetku drugega polčasa zatrla Tadej Ferme in izkušeni Dragiša Drobnjak, vse niti igre pa je v svojih rokah držal tudi razpoloženi Darwin Davis. V zadnji četrtini so Slatinčani brez težav držali prednost enajstih točk, ki so si jo priigrali ob koncu tretje četrtine. Laščani so se jim sicer nekajkrat približali na sedem točk zaostanka, zadnjič šest minut pred koncem tekme s točkama Nejca Bariča s prostih metov (52:59), nadaljevanje tekme pa je bilo spet popolnoma v znamenju domače ekipe.

Najbolj razpoložen igralec domače ekipe je bil Davis z 21 točkami in šestimi asistencami, dosegel je tudi štiri trojke, tako kot tudi Ferme. V gostujoči ekipi pa je bil z 18 točkami najbolj razpoložen Rizvić, tri manj pa je dosegel Miloš Miljković, ki je bil z devetimi skoki ob domačinu Taylorju Johnsu tudi najboljši skakalec tekme.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Damjan Novaković, trener Rogaške:
Čestitke kolegu Alešu Pipanu za odlično sezono in vse čudeže, ki mu jih je uspelo narediti. Današnjo tekmo so Laščani odigrali še bolj oslabljeni, saj je poleg Tratnika manjkal tudi Špan, tako da je bilo naše delo olajšano. V prvem polčasu smo se oddaljili na enajst točk, vendar so nas Laščani ujeli. V uvodnih minutah tretje četrtine smo z maksimalno borbenostjo in osredotočenostjo znova povedli in prednost do konca srečanja višali iz minute v minuto. Rogaška je zopet v finalu in je edina ekipa, ki ji je to uspelo dvakrat v zadnjih treh sezonah. Časa za počitek ni, poleg tega pa sta se danes poškodovala še Miha Fon in Leon Šantelj. V torek bomo videli, če bosta nared za srečanju proti Unionu Olimpiji. Čestitke navijačem za fer navijanje in fenomenalno vzdušje, ki so ga pričarali.

Aleš Pipan, trener Zlatoroga Laško:
Čestitke košarkarjem Rogaške za uvrstitev v finale Lige Nova KBM. Slatničani imajo v svojih vrstah bolj kvalitetne igralce, kar se je še posebej videlo na drugi in tretji tekmi polfinalnega niza. Lepo se je videlo, da smo bili na obeh tekmah zraven do zadnjih petih minut srečanja, nato pa se je nam preprosto ustavilo. Imamo zelo kratko klop, na tretji tekmi pa nam ni uspel pomagati tudi Jan Špan, od katerega je naša igra v veliki meri zelo odvisna. Brez poškodb smo zdržali skozi celotno sezono, nato pa sta se nam v samem finišu poškodovala dva ključna igralca. Po Ligi za prvaka so vsi strokovnjaki ocenjevali, da proti Rogaški nimamo nobenih možnosti za zmago. Vse pohvale fantom, ki so na vsaki tekmi dali vse od sebe. Ko so dobili priložnost, so jo tudi izkoristili, in tako pridobili veliko izkušenj za nadaljnjo košarkarsko pot. Naš cilj, tudi v prihodnost, je, da mladi košarkarji dobijo priložnost, in se s pridobljenimi izkušnjami nekega dne skušajo prebiti v vrhunske klube.