V Banja Luki po podaljšku boljši Srbi

Rubrika: EuroBasket 2015

Gostovanje slovenske moške članske reprezentance v Srbiji se je končalo s porazom po podaljšku proti domači reprezentanci (95:88). Najboljši strelec je bil Jaka Blažič z 19 točkami.

Slovenski košarkarji so niz prijateljskih tekem v sklopu priprav na evropsko prvenstvo zaključili z dvema porazoma proti aktualnim svetovnim podprvakom Srbom. Če so slednji v četrtek v Stožicah slavili dokaj suvereno s sedmimi točkami razlike, so morali danes v Banja Luki pokazati vse znanje in kakovost. Tudi s pomočjo boginje Fortune in domačih sodnikov so po podaljšku zmagali s 95:88.

(foto: KZS.si)

Za varovance selektorja Jureta Zdovca je bil to četrti poraz v deseti prijateljskih tekmah v zadnjem mesecu. Premoč so morali priznati Avstraliji, Latviji in dvakrat enemu od glavnih favoritov za zlato medaljo na eurobasketu, premagali pa so Novo Zelandijo, Avstralijo, Poljsko, Ukrajino, Finsko in Italijo.

Kot pravi selektor Jure Zdovc, zadnje poraza proti Srbiji nista nič tragičnega, delno sta tudi pričakovana, veseli pa ga, da so njegovi varovanci tako v Ljubljani kot v Republiki srbski spoznali, da se lahko ob maksimalno angažirani in požrtvovalni igri borijo za zmago tudi proti najboljšim selekcijam Evrope.

Tekma v dvorani Borik v Banja Luki je bila pravi spektakel in lepa popotnica obema reprezentancam na evropsko prvenstvo. Srbi, ki so od desetih pripravljalnih tekem izgubili le eno, so imeli na tribunah bučno podporo, tudi slovenske fante pa je v živo spodbujalo približno 200 Slovencev. Glede na to, da so domačini tekmo napovedali kot največji športni dogodek v novejši zgodovini mesta, so tribune ‘pokale po šivih’. V dvorani, ki ima uradno 3600 sedežev, je bilo že dobro uro pred začetkom več kot 5000 glasnih navijačev.

Tekma je minila v športnem vzdušju, tako na tribunah kot parketu. Ob predstavitvi igralcev sta velik aplavz požela Jaka Blažič, član Crvene zvezde, in selektor Jure Zdovc.

Slovenija je igrala dobro praktično vseh 45 minut. Za razliko od četrtkove tekme v Stožicah ni začela medlo in plaho, temveč je z agresivno obrambo, vseskozi na meji prekrška, že v štartu zagospodarila na igrišču. Ob odličnem izkoristku metov za tri točke je na začetku druge četrtine prvič povedla z dvomestnim številom (25:15). Razliko je v nadaljevanju prvega dela povišala na 31:17, na odmor pa odšla z zgolj štirimi točkami naskoka, saj v zadnjih dveh minutah in pol oziroma od rezultata 42:31 ni dosegla koša.

Slovenija je v vodstvu ostala vse do zadnje minute tretje četrtine, ko je Srbija po nekaj zaporednih koših Miloša Teodosića prišla v vodstvo 66:62. V uvodnih minutah zadnje četrtine ga je nadgradila na 73:64, vseeno pa tekma s tem še ni bila končana. ‘Junaki’ so z nepopustljivostjo v obrambi ter štirimi trojkami naredili preobrat in se v 37. minuti znova prebili v ospredje (79:78).

Zadnje minute so bile dramatične. V rednem delu je bila Slovenija bližje zmagi; Sašo Zagorac je v zadnje pol minute dvakrat vrgel za tri točke, vendar bil neuspešen, Srbija pa je vmes zapravila napad po izjemni blokadi kapetana Jureta Balažića. V podaljšku so izbranci srbskega selektorja Aleksandra Đorđevića hitro prišli do prednosti 90:84, ki so jo zadržali vse do konca.

Z izjemo Mitje Nikolića so se vsi slovenski košarkarji vpisali med strelce (v Ljubljani je zaradi lažje poškodbe gležnja ostal Uroš Slokar), najboljšo partijo v zelenem dresu v pripravah pa je prikazal Jaka Blažić. Dosegel je 19 točk. Zoran Dragić (9 skokov) in Klemen Prepelič (6 podaj) sta jih zbrala po 13, 12 ob le enem zgrešenem metu iz igre jih je imel Alen Omić, deset pa Sašo Zagorac.

Do prve tekme na evropskem prvenstvu v Zagrebu je še en teden. Slovenska reprezentanca se bo v ponedeljek znova zbrala v Čatežu, na prizorišče EP pa bo odpotovala 4. septembra. Uvodna tekma proti Hrvaški jo čaka v soboto, 5. septembra, v predtekmovalni skupini C pa se bo pomerila še z Gruzijo, Nizozemsko, Grčijo in Makedonijo.

Jure Zdovc:

“Odigrali smo korektno tekmo, ki pa jo bi morali dobiti. Vsak igralec je naredil nekaj neumnosti, ki so nas stale zmage. Pravzaprav nič novega. Škoda, saj smo imeli v rednem delu zmago na dosegu rok. Bili smo razpoloženi skozi vso tekmo, igrali smo disciplinirano in se kljub vsem stvarem, ki so se dogajale na igrišču in ob njem prišli v položaj za zmago. Konec koncev rezultat ni važen, saj je šlo le za prijateljsko tekmo, bolj me skrbi, da so igralci prišli zadovoljni v slačilnico, saj so izgubili šele po podaljšku.”

Klemen Prepelič:

“Srbija je vrgla 51 prostih metov. Jaz ne pomnim tekme, na kateri je ena ekipa izvedla toliko prostih metov. Zakaj je temu tako, jaz ne bom razpravljal. Dejstvo je, da smo igral dobro, da smo imeli vajeti igre v svojih rokah. Tudi začeli smo veliko bolje kot v Stožicah, žal pa smo naredili nekaj neumnih napak. A napake so sestavni del športa. Nikomur ni nič za zamerit, saj smo vsi dali vse od sebe. Gremo optimistično naprej.”

SRBIJA – Slovenija: 95-88 (15:22, 23:20, 28:20, 18:22, 11:4) – po podaljšku

(Tedosić 20, Simonović 2, Bogdanović 2, Bjelica 18 (13 skokov), Kalinić, Milosavljević 2, Raduljica 16, Erceg 11, Štimac, Nedović 14, Dangubić, Kuzmić 10 (9 skokov), Milutinov; Joksimović 6, Rupnik 2, Prepelič 13 (6 podaj), Blažič 19 (5 skokov), Nikolić, Dragić 13 (9 skokov), Zupan 3, Balažič 3, Zagorac 10, Dimec 1, Omić 12, Klobučar 6 (6 skokov))