Ultimat FIBE ali “pljuvanje v lastno skledo”?

Rubrika: ABA Liga

Predsednik srbske košarkarske zveze Dragan Đilas je razkril, kakšne sankcije ima v mislih FIBA za tiste države, katerih klubi bodo nadaljevali z nastopanjem v ABA Ligi. Gre za prepoved nastopanja njihovih reprezentanc na tekmovanjih pod okriljem FIBE, ki naj bi v veljavo stopilq z letom 2016. Vprašanje ki se pri tem poraja je, ali bo krovna organizacija s tem sama sebi (spet) naredila škodo?

340048_1

Spomnimo, generalni sekretar svetovne košarkarske organizacije Patrick Baumann je na sredinem sestanku v Ženevi razkril, da bodo kaznovane vse države, katerih klubi bodo v jeseni udeleženi v novi sezoni ABA Lige.

“Tekoča klubska sezona se bo zaključila brez posledic za člansko reprezentanco, so nam obljubili najvišji možje FIBE. Ampak če bi naši klubi nadaljevali z nastopanjem v ABA Ligi, ki s strani FIBE ni priznana, bi kazen s prepovedjo igranja na velikih tekmovanjih plačale državne selekcije,” je za srbski “Sport” dejal predsednik KSS Đilas.

Upravičeno se lahko sprašujemo, katero stran bi rigorozna sankcija bolj prizadela – ali bi to bile reprezentance republik bivše države ali pa sama FIBA, ki bi s tem izgubila ogromno bazo navijačev ter s tem povezane prihodke iz takšnih ali drugačnih tokov. O sami kvaliteti košarke in kakšen padec bi le-ta doživela, če na prvenstvih ne bi bilo tradicionalnih košarkarskih držav kot so Srbija, Hrvaška in Slovenija pa kdaj drugič.

ABA Liga le vmesni cilj

Cilj FIBE sicer ni sesutje ABA Lige, gre le za prvi korak, saj je jadransko tekmovanje po mnenjih krovne organizacije postavljeno na najbolj trhlih temeljih in kot tako tudi najbolj ranljivo. Se pravi, gre za neko vmesno postajo do glavnega cilja, ki pa je nesporno znova pridobiti pod svoje okrilje Evroligo oziroma najboljše klubsko tekmovanje stare celine.

Napenjanje mišic

Sankcija se na prvo žogo zdi zares ostra in vprašanje je, kaj vse bi potegnila za seboj. Bi se klubi z evropskimi ambicijami (Crvena zvezda, Partizan, Cedevita in Union Olimpija) odpovedali svojim ciljem zavoljo državne reprezentance? Najbrž vsi ne, sploh pa ne, dokler FIBA jasno ne predstavi svoje alternative sedanjemu ULEB-u, ki je daleč od idealne, a vseeno ima podporo klubov, ki je tu ključnega pomena.

Morda bo kaj več jasnega v petek, ko se bodo v Ženevi za isto mizo usedli predstavniki FIBE, Evrolige in ABA Lige, pa čeprav FIBA vodilnih pri jadranskemu tekmovanju ne jemlje kot relevantne sogovornike, saj jim pred meseci niso dostavili zahtevane dokumentacije.