Učne ure profesorja Bjelice v Berlinu

Rubrika: EuroBasket 2015

Najkoristnejši igralec minule sezone Evrolige in igralec srbske reprezentance, Nemanja Bjelica, je košarkar, kateremu preprosto moraš dati žogo v odločilnih trenutkih, ko se tekma lomi. To je na letošnjem EuroBasketu dokazal na tekmah prvih dveh kol, proti Španiji in Nemčiji.

»Že pred prvenstvom sem povedal, da moramo na vsaki tekmi zaigrati, kot da gre za finale,« je po sobotni zmagi nad Španijo povedal Bjelica, ki je proti španski reprezentanci vknjižil dvojni dvojček. Dosegel je 24 točk, temu pa dodal še deset skokov.

Najpomembnejše je, da je zadeval, ko ga je njegova ekipa najbolj potrebovala.

Po tem, ko je Srbija zapravila 12 točk prednosti iz tretje četrtine, se je Španiji, po košu Paua Gasola, uspelo nekaj več kot minuto in pol pred koncem tekme, približati na vsega točko zaostanka (70:71). Takrat je udaril Bjelica. Zadel je izjemno pomembno trojko in Srbijo oddaljil na prednost, ki je bila za Špance neulovljiva.

»Tekma je bila izjemno čustvena, saj so Španci naši stari rivali. Toda pozabiti jo moramo čimprej, saj v nedeljo potrebujemo zmago.«

V nedeljo je Bjelica napravil nekaj še bolj posebnega.

Polna Arena Berlin, v kateri se je zbralo več kot 13 tisoč ljudi, je na tekmi med Srbijo in Nemčijo videla deset izenačenj, dvanajstkrat pa sta se ekipi izmenjali v vodstvu. Nazadnje je bil rezultat poravnan na 66, po izjemni trojki Heika Schaffartzika.

Sledila sta dva prekrška nad Milošem Teodosićem, saj Nemci še niso bili v bonusu osebnih napak, po minuti odmora pa je Teodosić žogo spravil do Bjelice, ki jo je s t. i. »floaterjem« preko rok igralcev nemške reprezentance, spravil v koš, manj kot sekundo do konca tekme.

»Zadnja akcija je bila narejena za Bjelico,« je bil po tekmi odkrit selektor srbske reprezentance, Aleksander Djordjević. »Želeli smo ga najti, da prav on vrže na koš. Toda takšne mete moraš tudi zadeti, to pa je bilo odvisno od njega.«

Bjelica je znova blestel v končnici, pa čeprav za njim ni bila ravno najboljša tekma. V zadnji četrtini je dosegel sedem od svojih 12 točk, najlepši od teh pa sta seveda prišli ob koncu.

»Nisem presenečen nad meti, ki jih je Bjelica zadel v končnici. On je profesor takšnih velikih metov,« je bil po tekmi s Španijo poln pohval za svojega soigralca, Miroslav Raduljica.

Si predstavljate, kako se mora počutiti selektor Djordjević, ko se tekma lomi, in mora narisati akcijo za enega izmed svojih igralcev? V svoji ekipi ima toliko kvalitetnih igralcev, da nikoli ne veš, od kje bo priletel kakšen met. Če se zalomi Bjelici, lahko naslednji met na koš vrže Teodosić. Če ne gre preko zvezdnika CSKA-ja, lahko Srbi žogo spustijo do Raduljice. In tako naprej.

Srbska reprezentanca je na letošnje prvenstvo prišla samo z enim ciljem – vrniti naslov evropskega prvaka v Srbijo.

»Ekipa je več ali manj enaka, kot lani v Španiji. Igramo iste akcije, postavljamo enako obrambo, igramo enak stil košarke, tako da razlike resnično niso velike,« je povedal Raduljica. »Manjka nam Nenad Krstić, ki je odličen igralec in zelo dober soigralec. Toda na mojem igralnem položaju imamo zdaj Ognjena Kuzmića in Nikolo Milutinova. Verjamem v oba, saj resnično znata igrati košarko.«

Na EuroBasketu so Srbi medaljo nazadnje videli leta 2009. Na evropski vrh so se nazadnje povzpeli leta 2001, v Turčiji. Lani so bili na svetovnem prvenstvu v Španiji, od njih boljši le Američani. Je letos čas za korak na stopničko višje?