U17: Olimpija prvak, Vujačić MVP

Od četrtka do nedelje je na Ježici potekal zaključni turnir državnega prvenstva za fante do 17 let. Naslov državnega prvaka so osvojili košarkarji Uniona Olimpije, ki so v finalu premagali Rogaško. Na tekmi za tretje mesto so do zmage prišli košarkarji Koš Kopra, ki so ugnali Helios Suns.

Zaključni turnir DP za fante do 17 let, finale, 16.4.
Rogaška – UNION OLIMPIJA ZELENI 51:70 (13:20, 16:13, 12:18, 10:19)
Vujačič 21 (5 skokov), Božak 16 (5 skokov), Zidar 6; Gorbachov 14 (9 skokov), Janežič 13 (5 skokov), Daneu 11 (5 skokov).

Ljubljančani so z visoko zmago prišli do naslova državnih prvakov v kategoriji fantov do 17 let. Tekma še zdaleč ni bila tako enostranska kot kaže končni rezultat. Večino časa so bili sicer v prednosti košarkarji Olimpije, vendar so v tretji četrtini Slatničani pripravili preobrat in povedi za štiri točke. Union Olimpija se je odlično odzvala na vodstvo Rogaške in si do konca tretjega dela tekma priigrala deset točk prednosti. Slatničani v zadnjih desetih minutah niso uspeli znižati prednosti Olimpije, ki je bila iz minute v minuto bližje zmage. Slednjo so dosegli celo z najvišjo prednostjo na celotnem srečanju in se zasluženo veselili naslova državnih prvakov.

Najboljši strelec tekme je bil košarkar Rogaške Petar Vujačič (21 točk), pri novih državnih prvakih pa je naziv najboljšega strelca pripadel Maksimu Gorbachovu, ki je 14 točkam dodal še 9 skokov.

MVP zaključnega turnija: PETAR VUJAČIČ (ROGAŠKA)
Najboljši strelec zaključnega turnirja: ALEXANDER SHASHKOV (HELIOS SUNS) – 77 točk
Najboljša peterka zaključnega turnirja: ALEXANDER SHASHKOV (HELIOS SUNS), ROK NEMANIČ (KOŠ KOPER), PETAR VUJAČIČ (ROGAŠKA), MAKSIM GORBACHOV (UNION OLIMPIJA), BLAŽ JANEŽIČ (UNION OLIMPIJA).

Izjavi trenerjev po tekmi:

Peter Markovinovič, trener Rogaške:
“Čestitam ekipi Uniona Olimpije za osvojeni naslov državnega prvaka, prav tako pa moji fantom, ki so v treh dneh pokazali ogromno srce in veliko razuma. Zahvala njihovim staršem za zaupanje. Zahvaljujem se tudi klubu in Šolskemu centru Rogaška Slatina, ki nam omogoča, da se igralci šolajo po gimnazijskem programu. Imamo najboljše navijače!”

Lojze Šiško, trener Uniona Olimpije:
“Uspešno smo zaključili naporen turnir. Za nami so tri težke tekme, na koncu pa se je videlo, da smo najkakovostnejša ekipa in zasluženo smo postali državni prvaki. Izkazalo se je, da kontinuirano delo vedno prinese sadove. Čestitam vsem ekipam, ki so se predstavila na tem turnirju, za borbeno in športno igro ter lepo košarko.”

tekma za 3. mesto, 16.4.
Helios Suns – KOŠ KOPER 83:87 (23:23, 15:18, 16:26, 29:20)
Shashkov 39 (18 skokov), Štih 14 (7 podaj), Rener (5 skokov) in Jogan (5 skokov) po 7; Nemanič 17 (5 skokov, 6 podaj), Hodžič 15, Hrovat 14 (5 skokov, 5 podaj).

Na tekmi za tretje mesto smo spremljali zelo zanimiv obračun med košarkarji Helios Suns in Koš Kopra. Celoten prvi polčas in tudi prvih pet minut drugega dela je bila tekma zelo izenačena, nobena ekipa si ni priigrala večje prednosti. V tretji četrtini je Koprčanom uspelo obraniti nekaj napadov Domžalčanov in priti do prednosti 11 točk. V zadnji četrtini je razlika zrasla na 20 točk in vse je kazalo, da bodo Koprčani tekmo mirno pripeljali v svojo korist. S tem pa se niso strinjali Domžalčani, ki so na krilih Alexandra Shashkova (39 točk in 18 skokov) vztrajno topili prednost. Nekaj sekund pred koncem srečanja je imel pri rezultatu 86:83 Anže Štih met za tri točke in podaljšek, vendar met ni končal v košu. Končni rezultat je z zadetim prostim metom potrdil Marko Karan. Ekipa Koš Kopra se je tako veselila bronaste medalje, Domžalčani pa sezono zaključujejo na četrtem mestu.

Najboljši posameznik tekme je bil košarkar Helios Suns Alexander Shashkov, ki je dosegel 39 točk, pri Koprčanih jih je Rok Nemanič dosegel 17.

Gašper Papež, trener Helios Suns:
Za fanti je izjemna sezona, ki se je sicer na žalost končala z nehvaležnim četrtim mestom, zato ostaja malce grenkega priokusa, a si vseeno igralci zaslužijo vse čestitke za oddelano, pravzaprav odgarano sezono, v katerem so vsi naredili lep korak naprej v košarkarskem razvoju. Treba je vedeti, da jih je kar polovica v minuli nastopala v drugem rangu kadetske oz. pionirske lige, zato je bil preskok velikanski, a so se z njim odlično spopadli in dokazali, da se trdo delo vedno poplača. Tudi na zadnji tekmi smo imeli svoje priložnosti, še celo nekaj sekund pred koncem, ko sta sodnika nehote vzela še zadnjo možnost naše vrnitve, a je vseeno treba priznati, da je zmaga Koprčanov zaslužena. Trenutno je razočaranje sicer ogromno, a je vodja mladinskega pogona Dejan Čikić, ki je skupaj s trenerjem za telesno pripravo Janezom Konjarjem pravzaprav v veliki meri zaslužen za super sezono, fantom na koncu lepo položil na srce, da morajo biti absolutno zadovoljni z doseženim in da naj jim bo to kar se da dobra motivacija za naprej.”

Marko Maravič, trener Koš Kopra:
“Dokaj nervozno smo odigrali začetek srečanja, saj smo bili še pod vtisom polfinalne tekme proti Olimpiji, kjer smo se čustveno izpraznili. V nadaljevanju so igralci dobro reagirali in ujeli zaostanek. Helios je nato postavil consko obrambo, mi pa smo si prehitro in prelahko priigrali veliko prednost. Na koncu smo ob conskem presingu Domžalčanov popustili, naredili nekaj nepotrebnih napak in Domžalčanom omogočili, da nas ujamejo. Kljub temu smo uspeli izvleči zmago in osvojiti bronasto medaljo.”